Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gubin: Niewidomy Kacper potrzebuje pomocy. Esquadra znów wyciąga pomocną dłoń. Chłopiec jest bohaterem turnieju Grand Prix Gubina

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Mama Nikola Środecka trzyma 2,5-letniego Kacpra oraz jego młodszą siostrzyczkę, Zuzannę.
Mama Nikola Środecka trzyma 2,5-letniego Kacpra oraz jego młodszą siostrzyczkę, Zuzannę. Esquadra Gubin
Kacper ma 2,5 roku i jest mieszkańcem Gubina. Jest dzieckiem niewidomym. Wieloetapowe badania potwierdziły diagnozę lekarzy - zespół de Morsiera.

Czym jest wspomniane schorzenie? To zespół wad wrodzonych, na który składają się hipoplazja nerwów wzrokowych, wielohormonalna niedoczynność przysadki. Kacper ma obniżony poziom hormonu wzrostu oraz obniżone napięcie mięśniowe, a na co dzień jest pod stałą opieką lekarzy: m.in. neurologa, okulisty, endokrynologa oraz rehabilitantów: terapeuty ruchowego, terapeuty przestrzennego, tyflopedagoga, logopedy, a także psychologa.
- Kacper nie widzi i niestety wzroku już nie odzyska, ponieważ nie rozwinęły się mu nerwy wzrokowe. To tak, jakby urodził się bez ręki - opowiada mama chłopca, Nikola Środecka.

Zespół de Morsiera wykryto u Kacpra w trzecim miesiącu życia. - Wtedy zaczęły się wyjazdy do specjalistów. U neurologa okazało się, że ma torbiel w główce - wymienia N. Środecka. - U endokrynologa w Poznaniu dowiedzieliśmy się, że Kacper ma niski hormon wzrostu.
11 lipca rodzice wraz z synkiem wybierają się ponownie do Poznania, gdzie Kacper ma po raz pierwszy mieć zaaplikowany hormon wzrostu. - Później będzie otrzymywał zastrzyki w domu, aby jego rozwój fizyczny mógł przebiegać normalnie - podkreśla mama 2,5-latka.

Kacper regularnie musi odwiedzać specjalistów. Najdalej jeździ do Poznania. - Musimy się wybierać tam co dwa lub trzy miesiące - mówi N. Środecka. - Ponadto badania bądź zabiegi też trochę trwają, więc zwykle zostajemy tam też kilka dni.
Kłopot w tym, że rozwój Kacpra jest mocno opóźniony. - Ma już 2,5 roku, a wciąż nie mówi, nie potrafi chodzić, poznaje świat tylko za pomocą rączek... - wymienia jego mama. - Po podaniu hormonu wzrostu sytuacja powinna się poprawić w przypadku fizycznym, to znaczy wzmocnione zostaną również mięśnie i synek zacznie chodzić. Wiadomo jednak, że wszystko to odbędzie się ze znacznym opóźnieniem i będzie mu zdecydowanie trudniej, bo przecież nie widzi...

Jak w przypadku poprzednich dwóch bohaterów zbliżającego się turnieju charytatywnego Esquadry, również Kacper potrzebuje regularnej rehabilitacji, różnych leków oraz badań. To wszystko kosztuje i dla młodych rodziców jest to duże obciążenie.
- Najwięcej musimy wydawać podczas wyjazdów do Poznania, ale nie są one aż tak częste - zaznacza N. Środecka. - Średnio miesięcznie ok. 700 zł musimy wydać na Kacpra. Rehabilitacja, leki, wszystko kosztuje. Dlatego cieszymy się, że stowarzyszenie

Esquadra z Gubina wyciągnęło do nas pomocną dłoń i Kacper został zaproszony jako bohater tej imprezy. Jesteśmy bardzo wdzięczni.
Chłopiec jest jednym z trzech bohaterów zbliżającego się turnieju charytatywnego Esquadry - Grand Prix Gubina, który odbędzie się 1 czerwca przy ul. Roosevelta. Podczas imprezy będą zbierane pieniądze na rehabilitację Stasia, Franka oraz Kacpra. Do pomocy mogą włączyć się nie tylko gubinianie, którzy pojawią się na turnieju. Można wspomóc dzieci na odległość, przelewem na konto Esquadry: Pekao S.A. 20 1240 6869 1111 0010 8484 6803.

Gubin: Mały Franek walczy z rzadką chorobą i potrzebuje pomocy. Jest bohaterem turnieju charytatywnego stowarzyszenia Esquadra (ZDJĘCIA)

Gubin: Kolejny, mały bohater turnieju Esquadry. Pomogą Stasiowi z zespołem Downa [ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska