GUS: Długość życia Polaków spadła, m.in. przez COVID-19. W których województwach żyje się najkrócej?

Aleksandra Pazda
Aleksandra Pazda
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze analizy statystyczne dotyczące długości życia Polaków w 2020 roku
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze analizy statystyczne dotyczące długości życia Polaków w 2020 roku pixabay
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze analizy statystyczne dotyczące długości życia Polaków w 2020 roku. Jak z nich wynika, żyjemy coraz krócej. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa, ale nie tylko. Wpływ miały również nowotwory i choroby układu krążenia.

Długość życia w Polsce

Jak wynika z najnowszych analiz GUS - w 2020 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 72,6 roku, natomiast kobiet 80,7 roku. W porównaniu z rokiem poprzednim, trwanie życia skróciło się odpowiednio o 1,5 i 1,1 roku, co było związane
z epidemią COVID-19.

Jednak biorąc pod uwagę rok 1990, trwanie życia było wyższe o odpowiednio 6,4 i 5,5 roku.

WIDEO: Tak zmieniło się polskie rolnictwo przez ostatnich 10 lat. Wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020 GUS

Polska na tle Europy

Dane dotyczące przeciętnej długości życia Polaków w 2020 r. porównano do statystyk z innych krajów europejskich.

- Pod względem oczekiwanej długości trwania życia mężczyzn Polska (74,1 roku) zajmowała dopiero 29 miejsce spośród 36 krajów uwzględnionych w danych Eurostatu, wyprzedzając Czarnogórę, Serbię, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Litwę oraz Łotwę" - czytamy w raporcie.

W przypadku kobiet Polska (81,9 roku) była nieco wyżej w tym zestawieniu tj. na 24 miejscu, gdyż oprócz wspomnianych krajów dodatkowo przeciętne trwanie życia było dłuższe niż w Turcji, Chorwacji, Słowacji, Albanii i Macedonii Północnej.

Sytuacja w województwach

Największy spadek w oczekiwanej długości trwania życia mężczyzn nastąpił w województwie świętokrzyskim (1,8 roku), a najmniejszy w warmińsko-mazurskim (o rok). W przypadku kobiet najwyższy spadek odnotowano w województwie łódzkim i podkarpackim (1,4 roku), najniższy w kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim (0,6 roku).

GUS podkreśla, że w ub.r. przeciętnie najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w województwie łódzkim (71,1 roku), a najdłużej w województwie małopolskim i podkarpackim (odpowiednio 73,8 i 73,7 roku). Z kolei kobiety żyły najkrócej w województwie łódzkim (79,6 roku), a najdłużej w województwie podlaskim i podkarpackim (odpowiednio 81,9 oraz 81,8 roku).

Mapa długości życia w Polsce

Przeciętna długość życia w Polsce, w przekroju wojewódzkim, jest bardzo zróżnicowana. W 2020 r. najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w woj. łódzkim (71,1 roku), natomiast najdłużej w województwach małopolskim i podkarpackim (odpowiednio 73,8 i 73,7 roku). We wszystkich województwach leżących na terenach Polski wschodniej i południowo-wschodniej przeciętne trwanie życia kobiet jest wyższe niż dla kraju ogółem. Kobiety najkrócej żyją w woj. łódzkim (79,6 roku), z kolei najdłużej w województwach podlaskim i podkarpackim – dożywają tam przeciętnie (odpowiednio) 81,9 oraz 81,8 roku.

Budownictwo - 3872Obsługa rynku nieruchomości - 585

W tych branżach najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy....

Ile żyjemy w Lubuskiem?

A jak długo żyjemy w Lubuskiem? Po kolorze, który znalazł się na mapie długości życia w Polsce, można wywnioskować, że w naszym regionie mężczyźni żyją około 71,1 - 72 lata.

Jeśli chodzi o kobiety, przeciętna długość ich życia w województwie lubuskim to 79,6 - 80 lat.
Jeśli chodzi o kobiety, przeciętna długość ich życia w województwie lubuskim to 79,6 - 80 lat. GUS

Jeśli chodzi o kobiety, przeciętna długość ich życia w województwie lubuskim to 79,6 - 80 lat.

W naszym regionie mężczyźni żyją około 71,1 - 72 lata.
W naszym regionie mężczyźni żyją około 71,1 - 72 lata. GUS

Jak wypadamy na tle całej Polski? Z map wynika, że jeśli chodzi o długość życia mieszkańców, pozostajemy w ogonie kraju. W przeważającej części Polski kobiety dożywają bowiem średnio wieku 81,1 - 81,9, natomiast mężczyźni 72,6 – 73 lat.

Dłużej żyjemy w mieście

Choć wciąż wydaje nam się to dziwne, bo w końcu wieś kojarzy nam się z oazą spokoju, to z najnowszych analiz wynika, że przeciętna długość życia była większa dla osób zamieszkałych w miastach niż na wsiach. Długość życia kobiet z miast była o 0,2 roku wyższa, a u mężczyzn nawet o 0,8 roku wyższa. Różnica między kobietami a mężczyznami mieszkającymi w miastach wyniosła 7,9 roku, natomiast na wsi - 8,5 roku.

Na co umieramy?

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, liczba zgonów w Polsce w 2020 r. wzrosła w stosunku do lat ubiegłych 2016-2019. W 2020 r. względem 2019 r. odnotowano 67 tys. zgonów więcej. 43 proc. z tej nadwyżki stanowią zgony zaraportowane przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jako spowodowane zakażeniem COVID-19.

Z raportu GUS wynika, że wciąż dominującą przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia – prawie 40 proc. Kolejna częsta przyczyna występowania zgonów to choroby nowotworowe – w 2019 r. stanowiły 26,5 proc. wszystkich zgonów. Choroby układu oddechowego w 2019 r. stanowiły 6,6 proc. wszystkich zgonów. Ale to niejedyne czynniki, które obniżają przeciętną długość życia Polaków.

"Obecnie obserwowane są również inne zjawiska, które mogą potencjalnie przyczynić się do zahamowania przyrostu trwania życia w Polsce. W szczególności należy nadmienić problemy organizacyjne i kadrowe służby zdrowia, których odbiciem jest między innymi zmniejszenie liczby łóżek w szpitalach na 10 tys. ludności. Obserwowany jest również wyraźny wzrost liczby osób otyłych w Polsce (w 2004 r. udział mężczyzn z nadwagą wyniósł 19,8 proc. oraz otyłych 2,6 proc. w 2014 r. odpowiednio – 44,1 proc. i 18,1 proc.). Istotnym czynnikiem może być również zanieczyszczenie powietrza oraz związany z nim ewentualny wzrost zachorowalności na choroby układu oddechowego" - czytamy w podsumowaniu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie