Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Guzek w piersi! Co robić? Onkolog odpowiada na pytania Czytelników

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
- Rak piersi, jeśli jest wcześnie wykryty, jeszcze gdy guzek ma poniżej 1 cm średnicy, wyleczalny jest w 95 procentach. A rak skóry o niewielkich rozmiarach przy odpowiednim leczeniu chirurgicznym jest wykrywalny prawie w 100 proc. - radzi onkolog Andrzej Rozmiarek
- Rak piersi, jeśli jest wcześnie wykryty, jeszcze gdy guzek ma poniżej 1 cm średnicy, wyleczalny jest w 95 procentach. A rak skóry o niewielkich rozmiarach przy odpowiednim leczeniu chirurgicznym jest wykrywalny prawie w 100 proc. - radzi onkolog Andrzej Rozmiarek archiwum
Na pytania Czytelników przy redakcyjnym telefonie odpowiadał onkolog Andrzej Rozmiarek

Wyczułam w lewej piersi niewielki guzek. Nie boli mnie, ale jest. Co teraz? Jeszcze nie zdążyłam nigdzie z tym pójść, co mam robić, od czego zacząć. Mam 55 lat.
- Pierwszym krokiem, nawet jeszcze przed wizytą u onkologa, w pani wieku powinno być wykonanie mammografii. W ramach profilaktyki onkologicznej kobiety w przedziale wiekowym 50-69 lat mogą zrobić ją bez skierowania i bez długiego oczekiwania (w Zielonej Górze to maksymalnie dwa, trzy dni). Wystarczy tylko nr PESEL i zgłoszenie się do przychodni. Takie badanie to już jest krok do przodu i znacznie przyśpieszy wykrycie jakiejś ewentualnej zmiany. Młodsze panie muszą trafić do onkologa, by uzyskać skierowanie na to badanie.
Gdy już będzie pani miała wynik badania, trzeba z nim udać się do onkologa, który dokona wstępnego rozpoznania, oceni guza i podejmie decyzję, co konkretnie zrobić. Biopsja wykonywana przez lekarza jest badaniem weryfikującym. Możemy wykonać biopsję cienkoigłową albo gruboigłową, która oprócz nowotworu pozwala także na ocenę receptorów HER. Trafia do nas coraz więcej pacjentek z małymi guzkami wykrytymi właśnie w ramach profilaktyki, jak i również kobiet z guzkami większymi, które poddajemy wstępnej chemioterapii jeszcze przed operacją. Jest to leczenie oszczędzające, a pierś jest naświetlana po każdym zabiegu, dzięki czemu udaje się ją zachować.
Przypomnę jeszcze, że samobadanie to podstawa. Bardzo dobrze, że udało się pani samej wykryć tę zmianę. Piersi należy badać raz w miesiącu, po miesiączce. Niech to wejdzie każdej kobiecie w nawyk, bo gdy zna swoje ciało, sama zareaguje, gdy wyczuje jakąkolwiek zmianę.

Na ręce, w zgięciu łokcia, zrobiła mi się niewielka ranka. Wygląda to jak nieduże owrzodzenie, ale nie goi się, dlatego trochę mnie to niepokoi. Czy to może być rak skóry, co robić?
- Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Od tego trzeba zacząć. To lekarz rodzinny zweryfikuje, czy ta zmiana jest wysoce podejrzana w kierunku nowotworu, czy należy Pana skierować do dermatologa, który obejrzy zmianę i podejmie decyzje dotyczące leczenia.

Mój tato ma raka płuc niedrobnokomórkowego, gruczołowego, z ujemną mutacją. To zaawansowane stadium, z przerzutami do wątroby i mózgu. Mieszkam w Świebodzinie i ojciec będzie leczony w Torzymiu chemioterapią dożylną lub doustną. Tata ma 70 lat, jest bardzo słaby, podupadł fizycznie i wiele schudł. Jak mamy postępować, co jeszcze mogę dla niego zrobić?
- Leczenie w Torzymiu to dobra opcja. Zachęcam, by korzystać z lokalnych ośrodków, bo mają one dobrych specjalistów i leki dokładnie takie same jak inni lekarze w większych ośrodkach w Polsce. Będę szczery i powiem, że szansy na wyleczenie tego nowotworu nie ma. Można jednak zatrzymać postęp choroby i przedłużyć życie choremu, lecząc go właśnie chemioterapią dożylną lub doustną. Zmiany w mózgu powinien ocenić neurochirurg, można też wykonać naświetlanie centralnego układu nerwowego. Chemia to jedyne i pilne wyjście, mimo że organizm taty jest słaby. Innych opcji nie ma, a to leczenie, tak zwane celowane, jest i tak bardzo nowoczesne. Pamiętajmy, że jest to IV stadium choroby, z przerzutami, więc rokowania nie są dobre.

U mojego dziadka zdiagnozowano raka trzustki. Nie znam dokładnego opisu choroby i medycznych nazw, ale słyszałam i czytałam w internecie, że to bardzo ciężki rodzaj nowotworu, który daje małe szanse na wyleczenie. Co robić, jak można mu pomóc?
- Najpierw trzeba ocenić szczegółowo zaawansowanie nowotworu (badanie tomografem). Po tym badaniu można ocenić, czy to rak operacyjny, czy można leczyć go cytostatykami.

Jakiego raka najłatwiej wyleczyć?
- Rak piersi, jeśli jest wcześnie wykryty, jeszcze gdy guzek ma poniżej 1 cm średnicy, wyleczalny jest w 95 procentach. A rak skóry o niewielkich rozmiarach przy odpowiednim leczeniu chirurgicznym jest wykrywalny prawie w 100 proc.

Jaka jest różnica między rakiem skóry a czerniakiem?- Rozróżnijmy najpierw te dwa pojęcia. Rak skóry powstaje z komórek nabłonka skóry, a czerniak z melanocytów (innych komórek). Czerniak jest zdecydowanie groźniejszy. Tu również bardzo ważna jest obserwacja i samokontrola. Ranka, która się nie goi przez dwa, trzy miesiące wymaga weryfikacji histopatologicznej i oceny onkologa. Jeśli skóra nadmiernie rogowacieje, narasta, coś zaczyna się z niej sączyć, należy pilnie udać się do lekarza. Warto pamiętać, że czasami zmiana nowotworowa pojawia się w miejscu po uderzeniu, skaleczeniu, zadrapaniu czy innym urazie. Dlatego trzeba cały czas obserwować swoje ciało i wychwytywać takie zmiany.

Od kilku miesięcy coraz częściej boli mnie głowa. Na początku bagatelizowałam ten objaw, ale teraz ból staje się uciążliwy. Czy to może być guz mózgu?
- Polecam skonsultować się najpierw z neurologiem, bo bóle głowy mogą towarzyszyć wielu chorobom i mogą być jednym z elementów chorób centralnego układu nerwowego. Guzom mózgu z reguły towarzyszą też inne objawy takie jak zaburzenia równowagi, nudności, utrata świadomości, ataki padaczkowe.

Czy jest postęp w leczeniu chorób nowotworowych?
- Jest. Mamy coraz więcej różnych leków o różnym mechanizmie działania dla poszczególnych nowotworów. W ostatnich latach mamy do dyspozycji dużo nowoczesnych i skutecznych leków (np. w przypadku raka nerki i czerniaka). Zaawansowany czerniak złośliwy był dotychczas poza możliwościami skutecznego leczenia onkologicznego. Obecnie wprowadzono kilka bardzo nowoczesnych leków w ramach programów lekowych (ich koszt to kilkadziesiąt tysięcy złotych!), ale mamy możliwość stosowania ich w naszym zielonogórskim ośrodku pod warunkiem, że chory spełnia kryteria do stosowania tych leków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska