Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwałt w Międzyrzeczu to fake news. Policja ostrzega: nie klikaj w podejrzany link!

(b)
Przestępcy próbują wyłudzić nasze dane i pieniądze na różne sposoby
Przestępcy próbują wyłudzić nasze dane i pieniądze na różne sposoby pixabay.com
W czwartek, 14 marca na jednej z grup portalu społecznościowego ukazał się przejmujący wpis o rzekomym zgwałceniu dziewczynki, zawierający podejrzany link. Policjanci przestrzegają, że klikając w link, można stracić pieniądze i wrażliwe dane.

Wpis pojawił się na portalu społecznościowym grupy „Ogłoszenia Międzyrzecz”. Oto jego treść:

„Trwają poszukiwania mężczyzny podejrzanego o gwałt na nieletniej z Międzyrzecza. Poznaj…

Incydent wydarzył się dosłownie kilka godzin temu, według ustaleń Policji sytuacja miała miejsce niedaleko domu dziewczyny, który znajduje się niedaleko ulicy 30 stycznia. Dziewczynka zauważyła, że szybkim krokiem podąża za nią postać w kapturze, kiedy odwróciła się stała się tragedia. Przekażcie znajomym aby na siebie uważali dopóki Policja nie dowie się kim jest ten człowiek. Przesyłajcie dalej, może akurat ktoś pozna tego człowieka.”

Gwałt w Międzyrzeczu to fake news. Policja ostrzega: nie klikaj w podejrzany link!

Międzyrzeccy policjanci informują, że nie otrzymali w ostatnim czasie żadnego zgłoszenia o zgwałceniu dziecka. Podana informacja jest nieprawdziwa, a treści zawarte w krótkim komunikacie mają skłonić do wejścia na podejrzaną stronę.

- Na pierwszy rzut oka widać, że konto z którego, został udostępniony link, jest fikcyjne oraz strona na której, rzekomo są umieszczone informacje o całym zdarzeniu, jest również podejrzana. Niestety wiele osób pod wpływem dramatycznie brzmiącego apelu, udostępniło link z nieprawdziwą informacją – informuje podinsp. Marcin Marudy, rzecznik prasowy lubuskiej policji. - Wchodząc w podejrzane linki, możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie oszustwa między innymi metodą na BLIK-a – przestrzega.

Najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw

  • Phishing – metoda oszustwa, w której celem cyberprzestępcy jest uzyskanie ważnych danych, np. dane logowania, numer karty kredytowej, numer pesel. W tym celu przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, np. banki, firmy kurierskie w celu wyłudzenia poufnych informacji. Za pomocą przygotowanych wiadomości próbuje nakłonić daną osobę, aby kliknęła w umieszczony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest bardzo podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Za pomocą takiej strony, cyberprzestępcy uzyskują wszelkie informacje, które sami udostępniamy, logując się np., na stronę swojego banku.
  • Hacking – to włamania, poprzez pokonywanie zabezpieczeń, umożliwiające zdalny, nielegalny dostęp do czyjegoś komputera. Hakerzy bardzo łatwo mogą się dostać do naszego komputera z dostępem do internetu, ale również bez dostępu do internetu. Wchodząc, do systemu innego użytkownika należy zlokalizować jego słabe punkty. Słabymi punktami naszych komputerów są przede wszystkim zabezpieczenia, które umożliwiają dostęp do naszych danych, a dotyczy to systemu oprogramowania i jego legalności, zastosowanych zabezpieczeń i ich aktualności, a także stron, na które się logujemy.
  • Malware – to uciążliwy lub złośliwy typ oprogramowania, który ma na celu potajemnie skraść dane, zniszczyć pliki, a nawet zablokować dostęp do urządzenia. Rodzaje złośliwego oprogramowanie obejmują oprogramowanie szpiegujące (spyware), adware, phishing, wirusy, trojany, rootkity, zagrożenia typu ransomware oraz porywaczy przeglądarki.
  • Cyberstalking – inaczej to cyberprzemoc dokonywana przez stalkera, czyli nękanie drugiej osoby przez internet, poprzez wysyłanie niechcianych wiadomości np. przez media społecznościowe, komunikatory, pocztę elektroniczną.

Jeżeli wydaje nam się, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią, pod żadnym pozorem, nie udostępniajmy tego dalej innym osobom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska