Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwałtowne burze z gradem i trąba powietrzna na Śląsku 2.08.2017 PROGNOZA POGODY

red
Gwałtowna burza w Poznaniu zniszczyła wyposażenie na Rynku
Gwałtowna burza w Poznaniu zniszczyła wyposażenie na Rynku Łukasz Gdak
Burze z gradem i trąba powietrzna grozi mieszkańcom Śląska i województwa śląskiego 2.08.2017: IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed burzami. Zjawiska atmosferyczne mogą mieć bardzo gwałtowny przebieg.

Burze z gradem i trąbą powietrzną na Śląsku mogą się pojawić w środę, 2 sierpnia 2017

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 22. Prognozowane jest wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 80 km na godz. Lokalnie może wystąpić grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz z gradem określono na 90 procent.

GDZIE JEST BURZA? OSTRZEŻENIE ŁOWCÓW BURZ

SPRAWDŹ RADAR BURZOWY: GDZIE TERAZ JEST BURZA

Stowarzyszenie Skywarn Polska (Polscy Łowcy Burz) również opublikowało specjalne ostrzeżenie.
Treść komunikatu:

Środa nadal pod znakiem dynamicznej pogody. Znad kraju w nocy odsuwać się będzie zatoka związana z obszarem niskiego ciśnienia znad Skandynawii. W ciągu dnia przez Polskę wędrować będzie chłodny front atmosferyczny. Przed i na froncie spodziewamy się przelotnych opadów i miejscami burz, które mogą być gwałtowne. Jeśli chodzi o temperaturę, kraj podzieli się na dwie części, chłodniejszą północno-zachodnią i upalną południowo-wschodnią. Na styku tych dwóch mas może dojść do gwałtownych zjawisk.

Zepsute sygnalizacje świetlne, uszkodzone stragany na placu Wielkopolskim, powalone drzewa i gałęzie na drogach - to skutki nocnej burzy, jaka przeszła przez Poznań. Czytelnicy relacjonują, że "z nieba spadały kulki wielkości cytryn".Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Źródło: STORYFUL/x-news

Burza i grad w Poznaniu. "Z nieba spadały kulki wielkości cy...

Na tym obszarze (m.in. województwa śląskiego - dop. red.) przewiduje się wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 800 – 1500 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 35 – 45 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.
Jeśli chodzi o warunki kinematyczne, będą umiarkowane. Pionowe uskoki wiatru wyniosą (DLS 0-6 km 15 – 25 m/s), a skręt czyli SRH 0-3 km (50 – 300 m2/s2). Dzięki kinematyce, burze przemieszczać się będą bardzo szybko i będą szybko organizować się w większe struktury. Całkiem możliwe jest powstanie kilku superkomórek generujących groźne zjawiska atmosferyczne w tym słabe trąby powietrzne.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru lokalnie do ok. 100 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 4 cm.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW

Burze nad Polską

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Tajemnicze zamknięcia aptek. Dlaczego je likwidują?

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Gwałtowne burze z gradem i trąba powietrzna na Śląsku 2.08.2017 PROGNOZA POGODY - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska