Gwiazda betlejemska. Jedna z najbardziej popularnych roślin, które pojawiają się w naszych domach w grudniu. Symbol świąt. Piękny kwiat doniczkowy, który ozdabia nasze mieszkanie nadając mu świątecznego klimatu. Gwiazda betlejemska kryje w sobie niestety pewną tajemnicę, o której mało kto wie.

Gwiazda betlejemsa - trująca

Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska jest ulubioną ozdobą naszych mieszkań szczególnie w grudniu. Rośliny doniczkowe kwitnące w okresie zimowym wykorzystywane są m.in. jako dekoracja stołu wigilijnego. Poinsecja w niektórych krajach jest uznawana jako drugi obok choinki symbol świąt Bożego Narodzenia. Gwiazda betlejemska występuje w różnych kolorach. Najpopularniejsza jest oczywiście ta czerwona, ale spotkać można również m.in. białą gwiazdę.

Ta popularna roślina pięknie wygląda, ozdabia nasze mieszkanie, ma ciekawą historię, ale także pewną tajemnicę. Jaką?

Gwiazda betlejemska - niebezpieczna dla dzieci

Gwiazda betlejemska należy do roślin wilczomleczowatych i jak wszystkie wilczomlecze, zawiera sok mleczny. Znajduje się on w łodygach i jest bardzo trujący. Biała wydzielina wydobywa się właśnie po przełamaniu łodyg i może przede wszystkim powodować podrażnienia skóry. Dlatego ważne jest, aby przy wykonywaniu wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych gumowych rękawiczek.
Lepiej więc nie ustawiać tego kwiatu w zasięgu dziecięcych rączek. Jeśli mleczko dostanie się do oczu i ust, należy je obficie przepłukać wodą. Nie wszyscy może wiedzą, że gwiazda betlejemska jest wyjątkowo trwałym kwiatem ciętym. Potrafi przetrwać do dwóch tygodni. Jeśli natychmiast po obcięciu zanurzymy końce łodyg w gotującej się wodzie lub przytrzymamy nad ogniem, zapobiegniemy wyciekaniu sok i znacznie przedłużymy jej żywotność.

Zobacz również: Piękne i niebezpieczne. Uwaga na trujące rośliny!

źródło: Dzień Dobry TVN/xnews