Hampel wicemistrzem świata, Iversen trzecim żużlowcem globu

(pat)
Startujący z "dziką kartą" Adrian Miedziński wygrał turniej Grand Prix w Toruniu, ostatnią rundę indywidualnych mistrzostw świata. Tytuł zapewnił sobie Anglik Tai Woffinden, srebrny medal zdobył Jarosław Hampel, a brązowy Duńczyk Niels Kristian Iversen.

Zawody w Toruniu były znakomitą promocją żużla. Pierwszy po 13 latach złoty medal dla Wielkiej Brytanii zdobył Tai Woffinden. "Tajski" zapewnił sobie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej już po V biegu, w którym pokonał m.in. najgroźniejszego rywala Jarosława Hampela. To właśnie ten drugi, zawodnik Stelmetu Falubazu Zielona Góra, wywalczył srebrny krążek. Jest to już trzeci medal IMŚ "Małego". W 2010 roku został wicemistrzem świata, a rok później stanął na najniższym stopniu podium. Brązowy medal zdobył natomiast żużlowiec Stali Gorzów, Duńczyk Niels Kristian Iversen, dla którego jest to największy sukces w karierze.

W toruńskim turnieju "Puk" zajął czwarte miejsce. W finale lepsi od niego byli Adrian Miedziński, Amerykanin Greg Hancock i Hampel. Dalsze miejsca w klasyfikacji generalnej cyklu zajęli Nicki Pedersen (Dania), Emil Sajfutdinow (Rosja), Hancock, Matej Zagar (Słowenia) i Darcy Ward (Australia). To właśnie ta ostatnia czwórka oraz Woffinden, Hampel, Iversen i Hancock mają już pewny udział w przyszłorocznej edycji Grand Prix. Dziewiąte miejsce w "generalce" zajął kontuzjowany dwa tygodnie temu Tomasz Gollob, a dziesiąte kapitan Stali Gorzów Krzysztof Kasprzak. Obaj zdobyli po 89 punktów. "Kasper" także ma zapewniony start w przyszłorocznych zmaganiach o IMŚ, ponieważ miejsce w GP wywalczył kilka tygodni temu w Grand Prix Challenge.

Wyniki turnieju w Toruniu: 1. Adrian Miedziński (Polska) 15 (3, 2, 1, 2, 2, 2, 3), 2. Greg Hancock (USA) 18 (3, 3, 3, 3, 1, 3, 2), 3. Jarosław Hampel (Polska) 17 (3, 1, 3, 3, 3, 3, 1), 4. Niels Kristian Iversen (Dania) 13 (3, 2, 1, 3, 2, 2, 0), 5. Darcy Ward (Australia) 13 (2, 2, 2, 3, 3, 1), 6. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 10 (1, 3, 3, 1, 1, 1), 7. Krzysztof Kasprzak (Polska) 9 (1, 0, 3, 2, 3, 0), 8. Nicki Pedersen 8 (1, 3, 0, 1, 3, 0), 9. Leon Madsen (obaj Dania) 7 (2, 1, 2, 2, 0), 10. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 6 (2, 3, w, 0, 1), 11. Martin Vaculik (Słowacja) 6 (0, 2, 2, 0, 2), 12. Troy Batchelor (Australia) 6 (1, 1, 1, 2, 1), 13. Andreas Jonsson (Szwecja) 5 (2, 0, 2, 1, 0), 14. Matej Zagar (Słowenia) 3 (0, 0, 0, 1, 2), 15. Fredrik Lindgren (Szwecja) 2 (0, 1, 1, 0, 0), 16. Ales Dryml (Czechy) 0 (0, 0, 0, 0, 0). Rezerwowi Paweł Przedpełski i Kamil Pulczyński (obaj Polska) nie startowali.
Więcej w poniedziałkowym, papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej".