Harcerski rajd dla żołnierzy

Artur Anuszewski
W rajdzie wystartowało ponad stu harcerzy i zuchów.
W rajdzie wystartowało ponad stu harcerzy i zuchów. Artur Anuszewski
Harcerze z międzyrzeckiego Hufca ZHP im. Zawiszaków rozpoczęli rok szkolny sportowymi zmaganiami. Ponad stu zuchów, harcerzy i instruktorów wystartowało w „Biegu dla 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej”.

Bieg zorganizowała komenda hufca, która od lat współpracuje z międzyrzecka jednostką wojskową. Żołnierze pomagają zuchom i druhom w dorocznych Rajdach Stalowych Kopuł. Tym razem to karcerze postanowili pomóc mundurowym z batalionu logistycznego, którzy zbierają pieniądze na replikę sztandaru 57 Pułku Piechoty im. Karola II króla Rumunii. I pomogli. Dzięki ich inicjatywie do żołnierskiej skarbonki trafiło 500 zł.

Meta znajdowała się w koszarach, gdzie harcerze rozegrali mecz z żołnierzami. Będąca nagrodą przysłowiowa „czapka śliwek” została zjedzona przez wszystkich uczestników meczu. W tym samym czasie młodsi harcerze mieli okazję przetestować ściankę wspinaczkową i zwiedzić Izbę Tradycji. Po przygotowanym przez żołnierzy pysznym obiedzie harcerze przeszli na stadion, gdzie wzięli udział w rozgrywkach piłki nożnej. Najlepiej na murawie zaprezentowała się drużyna 56. DH „Grom” ze Skwierzyny, która zdobyła Puchar Przechodni Spartakiady Harcerskiej 2016. Kolejne miejsca zajęły 1. DH „Sokół” z Przytocznej i 22. DH „Krzesiwo” ze Szczepu ZHP „Płomienie” z Międzyrzecza.

Dzielne zuchy wystartowały w biegu z jajkiem. Pierwszy na mecie zameldował się Sebastian Lizoń z 22. GZ „Wesołe Płomyki”, tuż za nim do mety przybiegła Ida Pleszko, natomiast trzeci był Patryk Ebert. Kolejną konkurencją były „skoki kangurów ”. Przy dużych brawach i salwach śmiechu zwyciężyła Jaśmina Grębosz z 1 GZ „Rozbrykane Iskierki” z Przytocznej, druga była Antosia Zamorska, trzecia zaś Ania Zawłocka. Na zakończenie konkurencji zuchowych odbył się „rzut do celu” – konkurencja dla wszystkich zawodników. Mistrzynią w tej dyscyplinie okazała się Jaśmina Grębosz z Przytocznej, sprawnym okiem perfekcyjnym rzutem popisał się Wiktor Rybczyński oraz Julia Koban , którzy zajęli kolejno drugie i trzecie miejsca.

Po konkurencjach zuchowych do indywidualnych zmagań przystąpili harcerze. Chłopcy wystartowali w „biegu pod plotkami”. Pierwsze miejsce zajął Dawid Szewczyk, drugi był Oskar Pleszko, a trzeci Szymon Śmigiel.

Harcerska spartakiada to święto sportu na wesoło i z przymrużeniem oka. Jej celem jest dobra zabawa, zdrowa rywalizacja i przyjacielskie spotkanie po wakacjach. Tak właśnie jej uczestnicy podeszli do „biegu po wężu strażackim”. Zadanie wzorowo wykonał O. Pleszko ze Skwierzyny, świetnie pobiegli też Patryk Okraska i Kamil Winter, którzy stanęli na podium razem z Oskarem.

Kolejna odsłoną spartakiady był bieg na 100 m. połączony z marszem na takim samym dystansie. Mistrzem w tej konkurencji okazał się Edwin Szudra z 12. DSH „Ogień” z Międzyrzecza , drugie miejsce zajął Eryk Kortyka, jako trzeci linię mety przebiegł natomiast Kacper Kowalski.

Najstarsi harcerze zmierzyli się indywidualnie na torze przeszkód, na którym forsowali płotki. Tutaj żółtą koszulkę lidera, czyli pierwsze miejsce zdobył E. Szudra z 12. DSH „Ogień”, drugi na mecie pojawił się Kacper Kowalski także z „Ognia”, a jako trzeci - aby nie wyłamywać się ze schematu - na podium stanął również Dominik Maszoński z tej samej drużyny.

Harcerki z „Ognia” mistrzowsko potoczyły na metę.... opony samochodowe. Pierwsze miejsce zajęła w tej konkurencji zajęła Jagoda Kałuska, przysłowiowe srebro wywalczyła Kasia Tarkowska, a brąz Weronika Skręty.

- Wszystkim uczestnikom spartakiady gratulujemy osiągniętych wyników, często życiowych rekordów oraz miejsc na podium i zdobytych medali. Wszyscy z poczuciem dobrze spełnionego, sportowego obowiązku pożegnali się harcerskim kręgiem przekazując sobie Iskierkę Przyjaźni. Myślę, że początek nowego roku harcerskiego w naszym hufcu to początek nowego powiedzenia w zdrowym ciele zdrowy druh - mówi podharcmistrz Hanna Barczewska, komendantka szczepu ZHP „Płomienie” działającego przy SP-2 w Międzyrzeczu.