Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harujemy jak woły i nie lubimy pracy. Czy to tylko polskie narzekanie?

(oprac. staw)
Pracujemy jak światowa czołówka, ale nie jesteśmy zadowoleni z pracy (fot. sxc.hu)
Pracujemy jak światowa czołówka, ale nie jesteśmy zadowoleni z pracy (fot. sxc.hu)
Polak pracuje blisko 6 godzin dziennie w ciągu roku, łącznie z dniami wolnymi, świętami, wakacjami. Pracujemy, pracujemy i nie lubimy tej roboty.

Połowa z nas nie jest zadowolona z tego jak zarobkuje.

Czytaj też:Z życia kasjera: klienci nas poniżają i wyzywają od ostatnich

Wśród wszystkich krajów Organizacji Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem rocznego, przeciętnego czasu pracy w przeliczeniu na jednego pracownika.

W raporcie opublikowanym na rynekpracy.pl podano dane, że w 2009 roku statystyczny Kowalski przepracował 2.015 godzin rocznie. Na pierwszym miejscu zestawienia z wynikiem 2.074 godzin znaleźli się mieszkańcy Korei Południowej, którzy od 5 lat próbują przystosować się do pięciodniowego tygodnia pracy. Najmniej pracowali mieszkańcy Niderlandów. W 2009 roku było to zaledwie 1.288 godzin. Wynik ten może dziwić. Należy jednak pamiętać, że holenderski rynek pracy jest specyficzny - aż 39 proc. spośród wszystkich pracujących to zatrudnieni na pół etatu.

Wbrew stereotypom o leniwej naturze „południowców”, wysoką – szóstą pozycję zajęli Grecy. Wynik 1.777 godzin nie jest jednak powodem do dumy. Łączyć może się bowiem z niską wydajnością tamtejszych pracowników.

Zaraz za Polakami są na czwartym miejscu Czesi (1.879 godz. rocznie), potem Grecy, następnie Japończycy (1.733 godz.), Hiszpanie (1.615), Irlandczycy (1.470), Niemcy (1.309) i Holendrzy (1.288).

Średnia dla wszystkich krajów OECD wyniosła 1.652 godziny i od 2000 roku wyraźnie spada. Na wyniki uzyskane przez poszczególne kraje wpływ mają m.in. takie czynniki jak: regulacje prawne, wydajność pracy, forma zatrudnienia, długość urlopów czy zarobki.

W zestawieniu z informacjami o naszej pracowitości, niepokojąco brzmią wyniki innych badań - poziomu satysfakcji z pracy. Ponad 50 proc. badanych przez rynekpracy.pl odpowiedziało, że nie ma satysfakcji z tego co robi. Zaledwie 19 proc. zdecydowanie jest zadowolona ze sposobu zarobkowania. Czy to tylko polska skłonność do narzekania, czy rzeczywiście jest to problem połowy pracujących Polaków?

Czy Ty także jesteś niezadowolony ze swojej pracy?

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska