Henryk Skarżyński: Powszechne badania słuchu u seniorów będą miały ogromny wymiar społeczny

Bogusław Mazur
- Dziesiątkom, a nawet setkom tysięcy osób możemy ułatwić życie i kontynuację aktywności zawodowej - mówi prof. dr hab. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, twórca Światowego Centrum Słuchu.

Czy można określić skalę zaburzeń słuchu u Polaków w wieku senioralnym?
Wylosowaliśmy w systemie PESEL populację 11 tys. dorosłych osób z województw podlaskiego, mazowieckiego i śląskiego. Na tej populacji zostały przeprowadzone badania w odniesieniu do zaburzeń słuchu. Udowodniliśmy, że wśród osób po 70-tym roku życia 75 proc. ma różnego rodzaju zaburzenia słuchu wpływających na codzienną komunikację.

Badania pokazały, że w tej grupie wiekowej skala problemów ze słuchem jest znacznie większa niż w każdej innej. A pamiętajmy, że grupa seniorów w wieku 60 – 65 i 70 lat będzie się systematycznie powiększała.

Jak można pomóc niedosłyszącym seniorom?
Obecna oferta nauki i medycyny dla osób w wieku senioralnym dotyczy uzupełnienia ubytków słuchu, zwłaszcza w zakresie wysokich częstotliwości wynikających z wieku, a czasami też nakładających się na wiek chorób. Ubytków w znacząco ograniczających możliwość komunikacji z otoczeniem, co powoduje izolację tych osób, uciążliwość dla nich samych i dla otoczenia.

Rozwój nauki i medycyny pozwala zaproponować części tych osób rozwiązania w postaci zastosowania klasycznych aparatów słuchowych, a części wszczepienie urządzeń do ucha środkowego albo wewnętrznego. To pozwoli uzupełnić ubytki słuchu, których nie da się uzupełnić klasycznymi, tańszymi rozwiązaniami. W praktyce oznacza to integrację dobrze odbieranych informacji w zakresie niskich częstotliwości z informacjami o wysokiej częstotliwości dostarczanymi za pośrednictwem wszczepionych urządzeń.

Metodę taką w skali światowej po raz pierwszy pokazałem w 2002 r. i dotyczyła pierwszych operacji u osób dorosłych, a w 2004 r. pierwszych operacji u dzieci. Obecnie w naszym Światowym Centrum, mamy pod opieką największą w skali międzynarodowej grupę zoperowanych takich pacjentów. Przed dwoma laty ukazały się natomiast, nasze pierwsze na świecie publikacje ukazujące skuteczność tej metody na podstawie wieloletnich obserwacji w odniesieniu do tak zwanego słuchu naturalno-elektrycznego. To obecnie najwyższy poziom integracji słuchu seniora ze słuchem dostarczanym za pośrednictwem implantu.

Jak w praktyce można korzystać z tej oferty?
Oferta w sensie praktycznym jest dostępna dla pacjentów w takim zakresie, w jakim się zgłaszają. Po zgłoszeniu się są diagnozowani, wpisywani do kolejki, a następnie leczeni.

Leczenie jest refundowane przez NFZ?
Wszystkie czynności oferowane i wykonywane w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu dotyczące diagnostyki, leczenia i rehabilitacji są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci nie płacą za te czynności ani za żadne inne.

Natomiast poszukujemy partnerów do przeprowadzenia badań przesiewowych w szerszym zakresie. Takich, jakie udało nam się już wielokrotnie przeprowadzić w odniesieniu do dzieci i młodzieży szkolnej. Czyli dwukrotnie, w latach 2008 i 2010, wszystkich 7-latków z wsi i małych miasteczek a od 4 lat 7-latków i 12-latków w Warszawie. Na terenach wiejskich partnerem był KRUS, a w Warszawie - samorząd.

Szersze badania osób dorosłych są trudniejsze niż dzieci i młodzieży. Po uzgodnieniu terminu badania z dyrekcją szkoły i uzyskaniu zgody rodziców docieramy do zwartych grup. Natomiast grupa osób dorosłych, zwłaszcza seniorów, nie jest grupą zwartą.

Powszechne badania całej populacji są dość kosztowne, jest też kwestia miejsca ich wykonywania. Stąd zakładaliśmy, że jeżeli uda nam się w tym roku we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Edukacji wdrożyć powszechny program badań u dzieci rozpoczynających edukację szkolną, to szkoły byłyby miejscami, do których zapraszalibyśmy seniorów. Czyli – „przyprowadź swoją babcię i dziadka na badanie, które ty już przeszedłeś”. To obniżyłoby koszty dojazdów, specjaliści i urządzenia badawcze byłyby już na miejscu w szkołach i moglibyśmy liczyć na pojawienie się zwartych grup seniorów.

Zawarliśmy też już wstępne porozumienia z poszczególnymi diecezjami, aby za pośrednictwem księży docierać do seniorów z informacjami o naszych badaniach.

Kiedy mogą się zacząć powszechne badania?
Jeżeli w tym roku dojdzie do finalnego porozumienia i utworzenia programu badań przesiewowych zakładających coroczne badanie dzieci rozpoczynających szkolną edukację, to takie badania trwają 4-6 tygodni, więc w pozostałych miesiącach sprzęt może być wykorzystywany do badania osób powyżej 65 roku życia. Chcemy badać od takiego wieku, bo część tych osób jest aktywna zawodowo i nasza oferta bardzo pomogłaby im kontynuować pracę zawodową, realizować swoje pasje, bycia aktywnymi w środowisku rodzinnym i społecznym.
Szacunkowo - ilu seniorów dzięki badaniom mogłoby przedłużyć swoją aktywność zawodową i społeczną w skali kraju?
Jeżeli 75 proc. populacji w wieku powyżej 70-go roku życia ogranicza swoją aktywność z racji wady słuchu, to w skali kraju mogą to być dziesiątki a nawet setki tysięcy osób, którym będzie dzięki badaniom łatwiej żyć w najbliższym otoczeniu i które będą mogły kontynuować aktywność zawodową.

Te osoby będą też mogły korzystać z telemedycyny. Osoba mająca dobry kontakt z otoczeniem i możliwość komunikacji, opanuje umiejętność łączenia się z ośrodkiem medycznym żeby kontrolować pracę swojego serca czy innych narządów albo uzyskać pomoc w rehabilitacji ruchowej, która ogranicza farmakoterapię. Te możliwości są na wyciągnięcie ręki, tylko ludzie muszą nauczyć się z nich korzystać. A trudno się uczyć mając problemy ze słuchem.

Jak wygląda badanie i leczenie słuchu w Polsce na tle innych krajów?
Pacjenci w Polsce mają dostęp do najnowszych technologii jako jedni z pierwszych na świecie albo wręcz pierwsi. To wynika z tego, co udało nam się zastosować z osiągnięć naukowych w praktyce klinicznej. Na pewno nie można powiedzieć, że możliwość korzystania z tych osiągnięć jest powszechna, ale to się zmienia. Upowszechniamy wiedzę, zachęcamy innych do współuczestniczenia.

Przykładem współpracy jest tworzenie krajowej sieci dla potrzeb telerehabilitacji. Jako pierwsi na świecie stworzyliśmy sieć telefitingu dla pacjentów po wszczepieniu implantów słuchowych. Teraz chcemy to rozszerzyć na telerehabilitację w odniesieniu do m.in. zaburzeń ruchu i zaburzeń równowagi, czyli do znacznie większej grupy.

Korzystanie z tych nowoczesnych rozwiązań, korzystanie z telemedycyny będzie coraz powszechniejsze. Jednak pod warunkiem, że nie będą się nią zajmować tylko entuzjaści. Dziś nasze inicjatywy nie mają żadnej refundacji ze strony NFZ. Przykładem jest działanie sieci teleaudiologii, która jako sieć krajowa jest ewenementem w skali światowej. Chodzi o refundację nawet na niewielkim poziomie, ale takiej, która zapewniałaby jej rozwój, a pacjentom obniżenie kosztów. Bo telemedycyna będzie miała coraz większe zastosowanie i stanie się równoprawną procedurą w stosunku do wszystkich, które są już stosowane.

Instytut prowadzi działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, czego przykładem jest choćby Festiwal Muzyczny „Ślimakowe Rytmy”. Jak pomocne są działania CSR?
Staramy się pokazać efekty nauki i medycyny przez taki pryzmat, przez który trafiają one do szerokiego odbiorcy i uzmysłowiają, że warto jest niesłyszące dziecko zoperować, że być może ta procedura jest droga, ale jak się koszt rozłoży na 70 – 80 lat jego życia, to jest bardzo tania. Zapewnia rozwój słuchu, mowy, umożliwia pójście do szkoły powszechnej z rówieśnikami i rozwój kariery zawodowej. Równocześnie pokazujemy, że po operacji można rozwijać swoje szczególne zdolności, w tym muzyczne.

To jest pokazanie efektywności nauki i medycyny. Ale jednocześnie staramy się dokumentować, że leczenie łączy się z upowszechnianiem nowych form działalności, czyli choćby telemedycyną, bez której dzisiaj opieka nad ponad 5 tys. osób, a w praktyce, ponad 5 tys. rodzin, byłaby niemożliwa. Dzięki sieci pacjent nie musi przyjeżdżać z wszystkimi dolegliwościami, wątpliwościami i problemami, że coś się dzieje z wszczepionym urządzeniem. Może te problemy załatwić zdalnie a docelowo – nie wychodząc z domu.

W tym wymiarze wpisujemy się nie tylko w społeczny obraz, ale i w biznesowy, umożliwiający osiąganie wymiernych efektów w gospodarowaniu środkami, które mamy do dyspozycji.

Pana plany naukowe?
Pracujemy nad możliwością przeprowadzenia w jednym czasie i w jednym miejscu zintegrowanych badań wszystkich zmysłów człowieka. Niestety, na razie nie mogę jeszcze przedstawić szczegółów, niektóre projekty i narzędzia są w trakcie procesu patentowania

Marzenia?
Mam jeszcze dużo marzeń. Skokowo rozwija się genetyka. Ona tworzy szansę na spersonifikowanie oferty dla pacjenta, którego zaburzenia mają źródło w genotypie. Wydaje się, że wiele postępujących zaburzeń słuchu wynikających z zaburzeń genetycznych będzie można zahamować. To znacznie ograniczyłoby grupę osób, które teraz wymagają drogiego leczenia polegającego na zastosowaniu urządzeń wszczepialnych.

Wywiad został zrealizowany w Krynicy Zdroju podczas konferencji naukowej pt. Wytyczne w otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, zorganizowanej pod patronatem prof. Henryka Skarżyńskiego jako Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Otorynolaryngologii.

Wideo

Materiał oryginalny: Henryk Skarżyński: Powszechne badania słuchu u seniorów będą miały ogromny wymiar społeczny - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja właśnie jestem seniorem, półgłuchym i powoli się wybieram, ale nie mieszkam w Polsce, choć akurat jestem w Warszawie. Wie Pan może jak się do tego zabrać?

R
Robert MacCain

Dzięki Profesorowi moja mama odzyskała słuch, chociaż już myśleliśmy, że nic się nie da zrobić. Specjaliści w UK rozkładali ręce, tylko profesor Skarżyński był w stanie nam pomóc. Dziękujemy!

Dodaj ogłoszenie