WTOREK
  23 października

  Polecamy wydanie PLUS "Gazety Lubuskiej"

  Rozwiń
  Zwiń

  Polecamy wydanie PLUS "Gazety Lubuskiej"

  1. W Lubuskiem po wyborach (prawie) bez zmian
  2. Rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy to jedno z piękniejszych miejsc w mieście
  3. Na jednego Polaka przypada 235 kilogramów zmarnowanej żywności rocznie

  Henryk Skarżyński: Powszechne badania słuchu u seniorów będą...

  Henryk Skarżyński: Powszechne badania słuchu u seniorów będą miały ogromny wymiar społeczny

  Bogusław Mazur

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Dziesiątkom, a nawet setkom tysięcy osób możemy ułatwić życie i kontynuację aktywności zawodowej - mówi prof. dr hab. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, twórca Światowego Centrum Słuchu.
  Henryk Skarżyński: Powszechne badania słuchu u seniorów będą miały ogromny wymiar społeczny
  Czy można określić skalę zaburzeń słuchu u Polaków w wieku senioralnym?
  Wylosowaliśmy w systemie PESEL populację 11 tys. dorosłych osób z województw podlaskiego, mazowieckiego i śląskiego. Na tej populacji zostały przeprowadzone badania w odniesieniu do zaburzeń słuchu. Udowodniliśmy, że wśród osób po 70-tym roku życia 75 proc. ma różnego rodzaju zaburzenia słuchu wpływających na codzienną komunikację.

  Badania pokazały, że w tej grupie wiekowej skala problemów ze słuchem jest znacznie większa niż w każdej innej. A pamiętajmy, że grupa seniorów w wieku 60 – 65 i 70 lat będzie się systematycznie powiększała.

  Jak można pomóc niedosłyszącym seniorom?

  Obecna oferta nauki i medycyny dla osób w wieku senioralnym dotyczy uzupełnienia ubytków słuchu, zwłaszcza w zakresie wysokich częstotliwości wynikających z wieku, a czasami też nakładających się na wiek chorób. Ubytków w znacząco ograniczających możliwość komunikacji z otoczeniem, co powoduje izolację tych osób, uciążliwość dla nich samych i dla otoczenia.

  Rozwój nauki i medycyny pozwala zaproponować części tych osób rozwiązania w postaci zastosowania klasycznych aparatów słuchowych, a części wszczepienie urządzeń do ucha środkowego albo wewnętrznego. To pozwoli uzupełnić ubytki słuchu, których nie da się uzupełnić klasycznymi, tańszymi rozwiązaniami. W praktyce oznacza to integrację dobrze odbieranych informacji w zakresie niskich częstotliwości z informacjami o wysokiej częstotliwości dostarczanymi za pośrednictwem wszczepionych urządzeń.

  Metodę taką w skali światowej po raz pierwszy pokazałem w 2002 r. i dotyczyła pierwszych operacji u osób dorosłych, a w 2004 r. pierwszych operacji u dzieci. Obecnie w naszym Światowym Centrum, mamy pod opieką największą w skali międzynarodowej grupę zoperowanych takich pacjentów. Przed dwoma laty ukazały się natomiast, nasze pierwsze na świecie publikacje ukazujące skuteczność tej metody na podstawie wieloletnich obserwacji w odniesieniu do tak zwanego słuchu naturalno-elektrycznego. To obecnie najwyższy poziom integracji słuchu seniora ze słuchem dostarczanym za pośrednictwem implantu.

  Jak w praktyce można korzystać z tej oferty?
  Oferta w sensie praktycznym jest dostępna dla pacjentów w takim zakresie, w jakim się zgłaszają. Po zgłoszeniu się są diagnozowani, wpisywani do kolejki, a następnie leczeni.

  Leczenie jest refundowane przez NFZ?
  Wszystkie czynności oferowane i wykonywane w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu dotyczące diagnostyki, leczenia i rehabilitacji są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci nie płacą za te czynności ani za żadne inne.

  Natomiast poszukujemy partnerów do przeprowadzenia badań przesiewowych w szerszym zakresie. Takich, jakie udało nam się już wielokrotnie przeprowadzić w odniesieniu do dzieci i młodzieży szkolnej. Czyli dwukrotnie, w latach 2008 i 2010, wszystkich 7-latków z wsi i małych miasteczek a od 4 lat 7-latków i 12-latków w Warszawie. Na terenach wiejskich partnerem był KRUS, a w Warszawie - samorząd.

  Szersze badania osób dorosłych są trudniejsze niż dzieci i młodzieży. Po uzgodnieniu terminu badania z dyrekcją szkoły i uzyskaniu zgody rodziców docieramy do zwartych grup. Natomiast grupa osób dorosłych, zwłaszcza seniorów, nie jest grupą zwartą.

  Powszechne badania całej populacji są dość kosztowne, jest też kwestia miejsca ich wykonywania. Stąd zakładaliśmy, że jeżeli uda nam się w tym roku we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Edukacji wdrożyć powszechny program badań u dzieci rozpoczynających edukację szkolną, to szkoły byłyby miejscami, do których zapraszalibyśmy seniorów. Czyli – „przyprowadź swoją babcię i dziadka na badanie, które ty już przeszedłeś”. To obniżyłoby koszty dojazdów, specjaliści i urządzenia badawcze byłyby już na miejscu w szkołach i moglibyśmy liczyć na pojawienie się zwartych grup seniorów.

  Zawarliśmy też już wstępne porozumienia z poszczególnymi diecezjami, aby za pośrednictwem księży docierać do seniorów z informacjami o naszych badaniach.

  Kiedy mogą się zacząć powszechne badania?
  Jeżeli w tym roku dojdzie do finalnego porozumienia i utworzenia programu badań przesiewowych zakładających coroczne badanie dzieci rozpoczynających szkolną edukację, to takie badania trwają 4-6 tygodni, więc w pozostałych miesiącach sprzęt może być wykorzystywany do badania osób powyżej 65 roku życia. Chcemy badać od takiego wieku, bo część tych osób jest aktywna zawodowo i nasza oferta bardzo pomogłaby im kontynuować pracę zawodową, realizować swoje pasje, bycia aktywnymi w środowisku rodzinnym i społecznym.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo