Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

High Tech Mechatronics Poland wychodzi z kryzysu z precyzją (wideo, zdjęcia)

Stefan Cieśla 0 95 722 57 72 [email protected]
Sterowane numerycznie obrabiarki wykonują z wielką precyzją kilkanaście skomplikowanych operacji. Pracują przy nich mechatronicy, którzy obsługę i programowanie tych urządzeń mają w jednym paluszku (fot. Jakub Pikulik)
Sterowane numerycznie obrabiarki wykonują z wielką precyzją kilkanaście skomplikowanych operacji. Pracują przy nich mechatronicy, którzy obsługę i programowanie tych urządzeń mają w jednym paluszku (fot. Jakub Pikulik)
- Kryzys też nas dotknął. Ale najgorsze mamy za sobą i teraz możemy na nim nawet zyskać, bo firmy zamawiają u nas linie automatyczne, aby zastępować nimi ludzi - mówi Marek Wacikowski, dyrektor spółki HTMP w Gorzowie Wlkp.

HTMP to skrót od High Tech Mechatronics Poland, spółki powołanej w 2006 r. przez holenderską firmę L@P. Fabryka powstała w gorzowskiej podstrefie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Zajmujemy się produkcją precyzyjnych części do różnego rodzaju maszyn, a także produkcją całych maszyn do automatyzacji produkcji - wyjaśnia dyrektor. Elementy powstają z różnego rodzaju metali na sterowanych numerycznie obrabiarkach. Obsługują je mechatronicy, czyli dawni tokarzy czy frezerzy programujący teraz komputerowo wielofunkcyjne obrabiarki, wykonujące z wielką precyzją kilkanaście skomplikowanych operacji. Na mechatroników jest teraz ogromne zapotrzebowanie, firmy ich sobie podkupują, ale HTMP stara się jak może takich fachowców zatrzymać.

Gdy zaczynali zatrudniali łącznie 22 osoby. W minionym roku z powodu kryzysu i spadku zamówień tak z Holandii jak i kraju, musieli zatrudnienie ograniczyć o sześć osób. - Kiedyś dużo produkowaliśmy np. dla Philips Lighting Poland w Pile, ale oni też ograniczyli zlecenia. Szukamy nowych klientów, zbieramy zamówienia na projekty automatyzacji produkcji, bo firmy coraz częściej z powodu kryzysu chcą zastępować ludzi automatami - tłumaczy Wacikowski. Realizują właśnie taki projekt dla firmy Decora w Środzie Wielkopolskiej. Dostarczą im elementy automatycznej linii, produkującej gąbkę układaną pod panelami podłogowymi. - Mamy własnych projektantów, korzystamy też z projektantów holenderskich oraz technologii i doświadczeń firmy-matki. Myślimy, że nowa produkcja pomoże nam znaleźć nowych klientów - twierdzi dyrektor.

HTMP korzysta z miejskiego programu pomocy inwestorom, poprzez ulgi w podatku od nieruchomości. - Mamy też ulgi przewidziane dla inwestorów w specjalnej strefie ekonomicznej. Ale aby je odebrać trzeba mieć z czego. Czyli mieć zyski - dodaje Alfred Piątek, dyrektor ekonomiczny spółki.

 

Zobacz zdjecia i wideo:

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska