Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hina Maeda - triumfatorka XVI. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego zagrała Zielonej Górze. Brawom nie było końca

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Hina Maeda to młoda skrzypaczka (ur. w 2002 r.), która ukończyła College of Music High School w Tokio i nadal kontynuuje swoją edukację.
Hina Maeda to młoda skrzypaczka (ur. w 2002 r.), która ukończyła College of Music High School w Tokio i nadal kontynuuje swoją edukację. Jarosław Wnorowski
Filharmonia Zielonogórska ma w listopadzie wyjątkowe szczęście do gwiazd. W ubiegła niedzielę (13.11) recital fortepianowy dał Szymon Nehring, a wczoraj (sobota 19.11) zagrała zwyciężczyni tegorocznego konkursu im. Henryka Wieniawskiego, który niedawno temu zakończył się w Poznaniu. Koncert odbył się w ramach ogólnopolskiej trasy tej znakomitej, młodej artystki. Na jej trasie, a jakże, znalazła się również Zielona Góra.

Dwudziestoletnia mistrzyni skrzypiec

Młoda skrzypaczka (ur. w 2002 r.) ukończyła College of Music High School w Tokio i nadal kontynuuje swoją edukację. Wśród otrzymanych przez nią nagród należy wymienić: 1. lokatę i nagrodę publiczności oraz 2. Miejsce oraz nagrodę publiczności (2019) na Tokyo Music Competition (2020) czy Virtuoso Prize i Sponsorship Prize w Kloster Schöntal International Violin Competition w swojej grupie wiekowej (2015). Została również wybrana artystką CHANEL Pygmalion Days 2020. Jako solistka występowała m. in. z Kansai Philharmonic Orchestra i Osaka Philharmonic Orchestra. Gra na skrzypcach Stradivarius 1715 „Joachim” wypożyczonych przez Nippon Music Foundation.

Romantyczny koncert z polskimi akcentami

Maeda w Zielonej Górze zagrała II. Koncert skrzypcowy d-moll op.22 Henryka Wieniawskiego - utwór którym zachwyciła zarówno jury, publiczność oraz krytyków. Pracę nad tym koncertem, kompozytor rozpoczął w 1856 roku, zaś jego premiera miała miejsce 9 grudnia 1862 roku w Petersburgu, a orkiestrą dyrygował wtedy sam Anton Rubinstein. Po wykonaniu w Zielonej Górze zapadła w pierwszej chwili cisza, po której rozległy się gromkie brawa. Maeda zagrała jeden bis, choć publiczność nadal domagała się kolejnych. Ta jednak udał się na zasłużony odpoczynek do garderoby. W przerwie, jednakże znakomita artystka pojawiła się w foyer filharmonii, gdzie z uśmiechem podpisywała swoje zdjęcie umieszczone w programie.

Oberon i symfonia włoska

Dopełnieniem programu wieczoru były także: uwertura do opery „Oberon” Carla Marii Webera oraz IV. symfonia A-dur („Włoska”) Felixa Mendelssohn-Bartholdy’ego. Uznanie dla solistów: Adam Gołemberski (piękne solo waltorniowe w Oberonie) oraz Jarosław Podsiadlik (za solo klarnetowe w Oberonie oraz dialog ze skrzypcami i sola w koncercie Wieniawskiego). Orkiestrą FZ zadyrygował Rafał Kłoczko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska