MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze (1917 - 2017)

Redakcja
Dzisiejszy kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze powstał z inicjatywy miejscowego przedsiębiorcy Georga Beuchelta, który w swoim testamencie przekazał kwotę 50 tys. marek w złocie na jego budowę. Świątynia powstała bardzo szybko. Jej budowa trwała dwa lata i zbiegła się z 400. rocznicą powstania reformacji Marcina Lutra. Było to wotum przebłagalne za ofiary I Wojny Światowej i za mieszkańców Zielonej Góry, którzy zginęli na froncie.
Dzisiejszy kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze powstał z inicjatywy miejscowego przedsiębiorcy Georga Beuchelta, który w swoim testamencie przekazał kwotę 50 tys. marek w złocie na jego budowę. Świątynia powstała bardzo szybko. Jej budowa trwała dwa lata i zbiegła się z 400. rocznicą powstania reformacji Marcina Lutra. Było to wotum przebłagalne za ofiary I Wojny Światowej i za mieszkańców Zielonej Góry, którzy zginęli na froncie. ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
W 2017 roku kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze obchodzi 100 lat istnienia. O jego historii opowiada proboszcz parafii, ks. Mirosław Maciejewski.

Kościół powstał z inicjatywy miejscowego przedsiębiorcy Georga Beuchelta, który w swoim testamencie przekazał kwotę 50 tys. marek w złocie na jego budowę. Świątynia powstała bardzo szybko. Jej budowa trwała dwa lata i zbiegła się z 400. rocznicą powstania reformacji Marcina Lutra. Było to wotum przebłagalne za ofiary I wojny światowej i za mieszkańców Zielonej Góry, którzy zginęli na froncie.

Georg Beuchelt nie doczekał się poświęcenia świątyni, ponieważ zmarł w 1913 roku. Jego intencje budowy kościoła kontynuowała siostra.

Kościół na początku służył wspólnocie ewangelików mieszkających w Zielonej Górze. Po II wojnie światowej stał się świątynią rzymsko-katolicką. Został poświęcony w 1946 r.

W 1949 r. została erygowana parafia pw. Najświętszego Zbawiciela, której pierwszym proboszczem został ks. Wincenty Kowalski.

Przeczytaj też: Ksiądz prałat Konrad Herrmann nie żyje

Historia parafii i kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela jest ściśle związana z historią Zielonej Góry. Świątynia za następnych proboszczów, którymi byli ks. prałat Konrad Herman oraz ks. prałat Zbigniew Stekiel, służyła nie tylko celom liturgicznym, sakralnym, ale również celom artystycznym. Tutaj odbywały się liczne koncerty Filharmonii Zielonogórskiej. Stała się także miejscem spotkań różnych grup w okresie transformacji systemowej. Tu spotykali się m.in. działacze Solidarności. Stąd naprzeciwko kościoła powstał pomnik trzech robotników. Tutaj swoją siedzibę miały także różnego rodzaju organizacje kombatanckie i mają po dziś dzień, o czym świadczą liczne tablice na murach we wnętrzu kościoła.

Świątynia pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze przygarnia rzesze ludzi, nie tylko należących do tej parafii, którzy z sentymentem wspominają to miejsce.

Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze 2017 rok przeżywać będzie jako rok jubileuszowy. Rozpocznie się on wystawą 25 stycznia w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Na ekspozycji oprócz zdjęć, dokumentów, materiałów związanych z dziejami świątyni, będzie można zapoznać się z historią świątyni oraz życiem i działalnością czterech proboszczów, który służyli w kościele dla wiernych oraz dla Boga. Wystawa potrwa do 19 marca 2017 r.

Będą również przygotowania od strony duchowej:

  • 26 lutego i w niedzielę po niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, odbędą się dni skupienia, które będą prowadzili misjonarze,
  • na przełomie maja i czerwca odbędą się misje parafialne,
  • koncerty jubileuszowe – wielki koncert jubileuszowy w przededniu głównych uroczystości, które odbędą się 9 listopada
  • główne uroczystości (9 listopada) połączone będą z uroczystością odpustową ku czci Najświętszego Zbawiciela

- Chcemy w ten sposób wyrazić wdzięczność Bogu za to, że mamy tę świątynię i modlić się za tych, którzy ją budowali i którzy się w niej modlili przez te sto lat - mówi proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, ks. kanonik Mirosław Maciejewski.

Zobacz też: Niezwykły cmentarz ewangelicki w Zielonej Górze Janach [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska