Historia Polski po ukraińsku. Specjalne przewodniki trafiają do lubuskich szkół

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Do lubuskich szkół trafi przewodnik o historii naszego kraju w języku ukraińskim.
Do lubuskich szkół trafi przewodnik o historii naszego kraju w języku ukraińskim. Magda Marszałek
Udostępnij:
Ma blisko sto dwadzieścia stron, ponad setkę ilustracji i kilkadziesiąt map poglądowych. Zaczyna się od Chrztu Polski, a kończy na katastrofie w Smoleńsku. To specjalny przewodnik po historii naszego kraju wydany po ukraińsku przez Instytut Pamięci Narodowej. Broszura trafia do ukraińskich dzieci uczących się między innymi w lubuskich szkołach.

Przewodnik dla uczniów z Ukrainy

Nie da się zrozumieć żadnego narodu, nie znając jego historii. Właśnie taka myśl przyświecała twórcom tego nietypowego przewodnika. Książka opisująca historię naszego kraju - w skróconej, ale tym samym bardziej przystępnej formie - została opracowana już sześć lat temu dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie. Wówczas nikt nie przypuszczał, że przyda się w niedalekiej przyszłości, czyli w momencie przybycia do nas ponad dwóch milionów ukraińskich uchodźców uciekających przed rosyjską agresją. Dzisiaj broszura trafia do ukraińskich dzieci uczących się w polskich szkołach. Również w województwie lubuskim.

Dyrektorzy szkół, kuratorium i różnego rodzaju instytucje dbają o to, aby uczniowie, którzy przyjechali do nas z Ukrainy, mieli jak najlepsze warunki edukacji oraz dobrze czuli się w naszych szkołach. Starają się zapewnić im wsparcie także w postaci odpowiednich pomocy dydaktycznych. Teraz będzie to między innymi ten podręcznik do historii, napisany właśnie w języku ukraińskim. Nie wiemy, jak długo ci uczniowie u nas zostaną, ale zależy nam na tym, aby mogli zapoznać się z tymi najważniejszymi faktami związanymi z nasza historią - mówi Ewa Rawa, Lubuska Kurator Oświaty.

Walka o wolność zawsze się opłaca

W sumie do lubuskich szkół trafi pół tysiąca egzemplarzy przewodnika po historii naszego kraju w języku ukraińskim.

Na ponad stu stronach w bardzo przystępny sposób opisano historię naszego kraju ze szczególnym uwzględnieniem walki o polską niepodległość. Myślę, że jest to niezwykle ważne, aby młodzież, która znalazła schronienie w Polsce przed agresją rosyjską, poznała naszą historię, bo ta historia niesie też dla nich takie wielkie przesłanie i nadzieję, że ich ojczyzna w przyszłości również będzie wolna i że ta walka o wolność zawsze się opłaca - mówi Paweł Skubisz, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Pierwsze egzemplarze przewodnika lubuska kurator oświaty zawiozła do oddziałów przygotowawczych w Szkole Podstawowej nr 6 w Gorzowie. Obecnie uczy się w niej ponad 130 ukraińskich dzieci.

Myślę, że ta książka - jak każda pomoc dydaktyczna - bardzo się przyda. Co ważne - jest wydana w języku ukraińskim, więc będzie stanowiła ogromne wsparcie w tym procesie edukacyjnym, który prowadzą nasi nauczyciele z asystentami kulturowymi. Ukraińscy uczniowie, którzy są u nas w szkole, coraz lepiej mówią w naszym języku, chodzą systematycznie na lekcje, a patrząc, jak zachowują się na przerwach, gdy na przykład grają w piłkę ze swoimi polskimi kolegami, widać, że powoli odnajdują się w tej nowej rzeczywistości - mówi Bogumiła Hałas, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Gorzowie.

Przewodnik został wydany w formie papierowej, ale jest dostępny także na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej. Można go stamtąd pobrać na telefon komórkowy lub komputer. W lubuskich szkołach uczy się obecnie ponad 6 tysięcy dzieci z Ukrainy.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie