Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hitler honorowym obywatelem lubuskich miast? - My go nie honorujemy - mówi prof. Osękowski

Redakcja
- Można podjąć symboliczną uchwałę o odebraniu honorowego obywatelstwa Hitlerowi, ale byłby to gest polityczny, bez znaczenia prawnego. Moim zdaniem nie jest to potrzebne - uważa prof. Czesław Osękowski
- Można podjąć symboliczną uchwałę o odebraniu honorowego obywatelstwa Hitlerowi, ale byłby to gest polityczny, bez znaczenia prawnego. Moim zdaniem nie jest to potrzebne - uważa prof. Czesław Osękowski fot. Tomasz Gawałkiewicz
Adolf Hitler wciąż jest honorowym obywatelem wielu polskich miast, także w naszym regionie. - Co urząd z tym zrobi? - pyta internauta z Gorzowa. - Nie ma sprawy. Nazistowskie tytuły nas nie dotyczą - uważa prof. Czesław Osękowski.

Sprawa wypłynęła przy okazji katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, która pogrążyła Polskę w żałobie. Zginął w niej m.in. prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Jest on honorowym obywatelem Zielonej Góry (od 1998 r.) i Gorzowa (od 2008 r.). Obydwa miasta, w swojej historii mają też innego wspólnego honorowego obywatela - Adolfa Hitlera.
Internauta pyssa, przypomniał tę sprawę, zadając pytanie gorzowskiemu magistratowi: - Co na to miasto?

- Dostaliśmy takiego meila - potwierdza Jolanta Cieśla, rzeczniczka magistratu. - Na zdrowy rozum, chociaż kontynuujemy wiele tradycji Landsberga, to jego prawa nas nie dotyczą. Nie możemy na siebie brać wszystkiego, co było złe. Może powinni zainteresować się tym radni?

Więcej na ten temat przeczytasz w poniedziałkowym, papierowym wydaniu Gazety Lubuskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska