Honory dla weterana bitwy o City Hall

  • Gazeta Lubuska

DAB

Z międzyrzecką brygadą pożegnał się jeden z jej najbardziej doświadczonych żołnierzy - weteran trzech misji, uczestnik legendarnej już obrony ratusza w Karbali - st. chor. sztab. Andrzej Woltmann. Rozpoczyna studia na wojskowej akademii w USA.
Z międzyrzecką brygadą pożegnał się jeden z jej najbardziej doświadczonych żołnierzy &#8211; weteran trzech misji, uczestnik legendarnej już obrony ratusza w Karbali &#8211; st. chor. sztab. Andrzej Woltmann (na pierwszym planie). Rozpoczyna studia na wojskowej akademii w USA.<br>17. WBZ<br>
 17. WBZ

Starszy chorąży sztabowy Andrzej Woltmann, jest jednym z najbardziej doświadczonych żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Szacunek kolegów zdobył podczas trzech misji zagranicznych. M.in. uczestniczył w obronie ratusza w Karbali w 2004 r., gdzie przez trzy dni z 40 innymi zwiadowcami z Międzyrzecza odpierał ataki islamskich fanatyków

Przez ostatnich kilka lat A. Woltmann był także pomocnikiem dowódcy brygady ds. podoficerów. Właśnie pożegnał się z kolegami i przełożonymi. Dlaczego? Niebawem rozpocznie studia w jednej z wojskowych uczelni w USA. Z żołnierzami "siedemnastej" pożegnał się podczas apelu w koszarach - w obecności dowódcy jednostki generała brygady Rajmunda T. Andrzejczaka, kompanii honorowej, sztandaru brygady i kolegów.

- Dziś żegnamy starszego chorążego sztabowego Andrzeja Woltmanna, Pierwszego Podoficera Wielkopolskiej Brygady- podoficera najwyższej próby. Andrzej jest osobą, która codziennie mnie motywowała i wspierała każdą decyzję. Od pierwszego dnia naszej wspólnej służby doskonale rozumiał mój zamiar i od razu przekształcał go w czyn. Stawiam wam go za wzór. Niech jego działalność i dokonania dla tej brygady będą dla was motywacją. Chciałbym, żebyśmy jeszcze spotkali się na żołnierskim szlaku. Andrzej po żołniersku Ci dziękuję - pożegnał swojego podwładnego gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak.

St. chor. sztab. Woltmann odchodzi z międzyrzeckiej brygady, aby podjąć studia w Akademii Podoficerów w Stanach Zjednoczonych. Jak podkreślił dowódca 17. WBZ, na takie studia zasługują tylko najlepsi. - Ciężko jest mówić w takiej chwili. Jestem dumny, że mogłem służyć w brygadzie, w której my podoficerowie jesteśmy dla oficerów nie tylko wsparciem, ale przede wszystkim partnerami. Dziękuję za te wszystkie lata wspólnej służby - powiedział na pożegnanie st. chor. sztab. Woltamnn.

St. chor. sztab. Andrzej Woltmann w 1996 r. ukończył Szkołę Chorążych Wojsk Łączności w Legnicy, a następnie rozpoczął służbę w 4. Lubuskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisku pomocnika dowódcy plutonu wozów dowodzenia w Krośnie Odrzańskim. W 1997 r. w czasie powodzi stulecia uczestniczył w akcji niesienia pomocy okolicznej ludności i utrzymania wałów przeciwpowodziowych. Od 1998 r. pełnił obowiązki dowódcy plutonu dowodzenia.

W 2001 r. żołnierz rozpoczął służbę w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej na stanowisku pomocnika dowódcy plutonu w batalionie szkolnym. Od 2002 do 2011 roku pełnił obowiązki na różnych stanowiskach dowódczych, ukończył wiele kursów specjalistycznych i uzyskał pozwolenia na obsługę specjalistycznego sprzętu łączności cyfrowej. W 2004 r. służył w Iraku, gdzie brał czynny udział w obronie ratusza. Przypominamy, że przez trzy dni nasi żołnierze walczyli tam w całkowitym okrążeniu. Zdaniem historyków i znawców wojskowości, to była największa bitwa stoczona po drugiej wojnie przez polskich żołnierzy. 14 sierpnia 2006 r. wyróżniony został wpisem do Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej za zasługi dla obronności kraju.

W 2007 r. po raz drugi uczestniczył w VIII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku. Ukończył też specjalistyczne szkolenia za granicą, w 2011 r. służył w Afganistanie na stanowisku dowódcy sekcji łączności.

Wideo

polecane: "Bez Ściemy" o filmach akcji

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

22.06.2014, 14:37

Witam . Mineło trochę czasu i pojawiły się nowe fakty . Co sądzą teraz Panowie którzy zarzucali mi niewiedzę i IQ-69 . Wypowiedzi Sikorskiego o beznadziejnym sojuszu z usa i to że za udział w wojenkach jankesów ktoś lub ktosie dostali potężną kase . Jeszcze parę lat i naprawdę okaże się że nasi żołnierze to agresorzy i zbrodniarze wojenni . Wiem że nie jednego to zaboli ale trzeba patrzeć na takie sprawy z perspektywy lat a nie miesięcy . Nie mam zamiaru obrażać żadnego żołnierza lub pomniejszać ich oddania dla Polski i wojska, ale nie możemy się zgadać na udział naszych wojsk w agresji na inne niepodległe państwa .

22.05.2014, 12:43

W dniu 22.05.2014 o 05:19, michu69 napisał: Forum to nie klasówka i niestety nie należe do elity wojskowej oraz niczym Pana nie obraziłem . Swoje zdanie mogę mieć bo przecież demokracje mamy . Tematem postu zaś nie jest moja pisownia tylko bohaterstwo naszych żołnierzy.
...a nie wyczyny politykow !

22.05.2014, 08:41

W dniu 21.05.2014 o 22:06, michu69 napisał: Witam. Patrząc na miejsce napisania postu ma Pan coś wspólnego z naszym wojskiem. Przetłumacze więc jeszcze raz . Nigdy rosja nie wysłała naszych żołnierzy do awganu ani na inną wojne . Teraz uczestniczymy w drugiej agresji na obce nam państwa . Chyba nie mieliśmy w polsce ataków talibów lub Irakijczyków - a może się myle . W misjach ONZ dolary były ale chyba w mniejszych ilosciach i nie tak brudne . Co do włażenia w tył panom usa to chyba nie muszę nic pisać - fakty mówią za siebie .
Michu , wagarowales na lekcjach historii.
Rosja (ta do rewolucyjna) wcielila polakow do swojej carskiej armii i uzywala zgodnie z wlasnym widzimisie nikogo nie pytajac o zdanie.
Zwiazek radziecki - ktory pewnie masz na mysli piszac rosja - calkowicie podporzadkowal sobie LWP i tylko od jego humoru zalezalo gdzie i kiedy to wojsko bedzie wykorzystane , przykladem czechoslowacja a i w afganie podobno nasi pobywali.
Co do panow ze wschodu czy zachodu racja , ale taki jest ten swiat.
Polska to sredniaczek ktory bez czyjegos "parasola" nie jest w stanie samodzielnie zapewnic swojego bezpieczenstwa.
Niestety za to trzeba placic w taki czy inny sposob , 
a sposob splaty zaobowiazan panstwa  to nie zolnierska rzecz .
 
Tak wiec jak napisal wielce ceniony przeze mnie Lebowski o bohaterze reportazu :
"Oceniajmy go tylko jako żołnierza.
Jeżeli masz wątpliwości co do sensu udziału w misjach to proszę czepiaj się polityków"
 
a takze Miroslaw_K
". Stoję jednak na stanowisku, że żołnierz jest zawsze wykonawcą woli swojego rządu i sam nie decyduje o roli jaką ma wykonać.
Może nam być wstyd za polityków, rząd itp. jednak żołnierzom należy się szacunek za bohaterstwo"
 
i oczywiscie kwintesencja od Michala Zaganskiego
"Wie pan o czym w ogóle mówi?
Odnoszę wrażenie że wszedł pan w dyskusję nie wryfikując swojej wiedzy.
I ten "misz masz" w całości wypowiedzi świadczy o tym że nie bardzo wie wobec czego jest przeciw"
 
Ot co  :)

22.05.2014, 07:59

W dniu 22.05.2014 o 05:19, michu69 napisał: Forum to nie klasówka i niestety nie należe do elity wojskowej oraz niczym Pana nie obraziłem . Swoje zdanie mogę mieć bo przecież demokracje mamy . Tematem postu zaś nie jest moja pisownia tylko bohaterstwo naszych żołnierzy.
 
Ale byłby pan bardziej wiarygodny.. Po za tym mija się pan z prawdą mieszając i przeinaczając fakty.

22.05.2014, 07:19

W dniu 21.05.2014 o 22:42, michal1969zagan napisał:  Prosze wybaczyć ale po używanym przez pana słownictwie i manipulacji faktami uzyskuję pewność że mam kontakt z osobą której "69 " to nie wiek, nie rocznik lecz IQ.Ma pan elementarne braki w wiedzy a o rażących błedach stylistycznych pokazujących brak szacunku do jezyka polskiego nie wspomnę.
Forum to nie klasówka i niestety nie należe do elity wojskowej oraz niczym Pana nie obraziłem . Swoje zdanie mogę mieć bo przecież demokracje mamy . Tematem postu zaś nie jest moja pisownia tylko bohaterstwo naszych żołnierzy.

22.05.2014, 00:42

W dniu 21.05.2014 o 22:06, michu69 napisał: Witam. Patrząc na miejsce napisania postu ma Pan coś wspólnego z naszym wojskiem. Przetłumacze więc jeszcze raz . Nigdy rosja nie wysłała naszych żołnierzy do awganu ani na inną wojne . Teraz uczestniczymy w drugiej agresji na obce nam państwa . Chyba nie mieliśmy w polsce ataków talibów lub Irakijczyków - a może się myle . W misjach ONZ dolary były ale chyba w mniejszych ilosciach i nie tak brudne . Co do włażenia w tył panom usa to chyba nie muszę nic pisać - fakty mówią za siebie .
 
 Prosze wybaczyć ale po używanym przez pana słownictwie i manipulacji faktami uzyskuję pewność że mam kontakt z osobą której "69 " to nie wiek, nie rocznik lecz IQ.
Ma pan elementarne braki w wiedzy a o rażących błedach stylistycznych pokazujących brak szacunku do jezyka polskiego nie wspomnę.

22.05.2014, 00:06

W dniu 21.05.2014 o 21:14, michal1969zagan napisał: Wie pan o czym w ogóle mówi?Misje ONZ nie były niby za dolary?Odnoszę wrażenie że wszedł pan w dyskusję nie wryfikując swojej wiedzy.I ten "misz masz" w całości wypowiedzi świadczy o tym że nie bardzo wie wobec czego jest przeciw
Witam. Patrząc na miejsce napisania postu ma Pan coś wspólnego z naszym wojskiem. Przetłumacze więc jeszcze raz . Nigdy rosja nie wysłała naszych żołnierzy do awganu ani na inną wojne . Teraz uczestniczymy w drugiej agresji na obce nam państwa . Chyba nie mieliśmy w polsce ataków talibów lub Irakijczyków - a może się myle . W misjach ONZ dolary były ale chyba w mniejszych ilosciach i nie tak brudne . Co do włażenia w tył panom usa to chyba nie muszę nic pisać - fakty mówią za siebie .

21.05.2014, 23:14

W dniu 20.05.2014 o 18:18, michu69 napisał: Przypominam o wstydzie jaki pozostał po Czechosłowacji . Czy za parę lat gdy zmienią się elity nie będziemy się wstydzić za to co teraz robi nasze wojsko . Mirosławie za komuny tak bardzo zeszmaconej teraz Polski żołnierz nie wysługiwał się żadnemu mocarstwu a chwałe zdobywało się na misjach ONZ i nie za dolary . Pozbyliśmy się jakoby okupacyjnych wojsk sojuza po to by oddać nasz kraj w łapy usa . Jeszcze hymny pochwalne jakie te palanty z usa dobre bo wysłali nic nie znaczącą grupę szwejów . Jest mi wstyd za polityków , wojsko i reszte elit naszego kraju. Pozdrawiam michu
 
Wie pan o czym w ogóle mówi?
Misje ONZ nie były niby za dolary?
Odnoszę wrażenie że wszedł pan w dyskusję nie wryfikując swojej wiedzy.
I ten "misz masz" w całości wypowiedzi świadczy o tym że nie bardzo wie wobec czego jest przeciw

20.05.2014, 20:18

Przypominam o wstydzie jaki pozostał po Czechosłowacji . Czy za parę lat gdy zmienią się elity nie będziemy się wstydzić za to co teraz robi nasze wojsko . Mirosławie za komuny tak bardzo zeszmaconej teraz Polski żołnierz nie wysługiwał się żadnemu mocarstwu a chwałe zdobywało się na misjach ONZ i nie za dolary . Pozbyliśmy się jakoby okupacyjnych wojsk sojuza po to by oddać nasz kraj w łapy usa . Jeszcze hymny pochwalne jakie te palanty z usa dobre bo wysłali nic nie znaczącą grupę szwejów . Jest mi wstyd za polityków , wojsko i reszte elit naszego kraju. Pozdrawiam michu

20.05.2014, 14:32

mmike
 
W tej chwili to już zupełnie nie wiem o co chodzi.
Dla kogo to jest hańbą? Proszę uzasadnić.

20.05.2014, 13:03

Nie udawaj Mirosław, że nie wiesz o co chodzi. Dla jednych piękna karta, dla innych hańba.

20.05.2014, 12:26

Michu69
Sprecyzuj swoją wypowiedź, gdyż tak jak inni nie wiem o co w niej chodzi.

20.05.2014, 07:34

W dniu 19.05.2014 o 23:34, Big Lebowski napisał: Oceniajmy go tylko jako żołnierza.Jeżeli masz wątpliwości co do sensu udziału w misjach to proszę czepiaj się polityków.
Brawo Lebowski
Sam bym tego lepiej nie ujal  :D

20.05.2014, 01:34

W dniu 19.05.2014 o 20:20, michu69 napisał: Nie wiem czy jest się czym chwalić .
Oceniajmy go tylko jako żołnierza.
Jeżeli masz wątpliwości co do sensu udziału w misjach to proszę czepiaj się polityków.

19.05.2014, 22:20

Nie wiem czy jest się czym chwalić .

18.05.2014, 13:34

Piękna karta w życiu P. chorążego.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3