Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hubert Dziedzic, dyrektor szkół muzycznych został Żaganianinem Roku!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wybór Żaganianina Roku. Wiesław Chłopek, Hubert Dziedzic i Adrian Hekert
Wybór Żaganianina Roku. Wiesław Chłopek, Hubert Dziedzic i Adrian Hekert Małgorzata Trzcionkowska
W piątek 8 października 2021 Towarzystwo Przyjaciół Żagania uhonorowało zaszczytnym tytułem Żaganianina Roku jednego z trzech nominowanych mieszkańców miasta. Każdy z nich w ubiegłym roku działał na rzecz społeczności lokalnej i został dostrzeżony.

Towarzystwo Przyjaciół Żagania działa na rzecz miasta od 24 lat. W tym czasie wydało wiele ciekawych publikacji, na przykład Gawędy Adama Stawczyka, zorganizowało wiele koncertów, bali filantropijnych itp. Najważniejszą imprezą jest wybór Żaganianina Roku.
Honorowym członkiem organizacji jest profesor Dieter Paul Kluge, rodowity żaganianin i wykładowca akademicki m.in. na Uniwersytecie Zielonogórskim. Dzięki niemu udało się zorganizować konkursy języka niemieckiego, czy też m.in. Salon Europejski.
Na przestrzeni lat zaszczytny tytuł otrzymało wielu znakomitych mieszkańców miasta, między innymi zmarła w sierpniu 2020 roku prezeska koła Sybiraków Maria Jastrzębska, kombatant Piotr Gubernator, Zdzisław Kondratowicz - właściciel kaktusiarni, Artur Niezgoda - trener i choreograf, Marcin Furtak - przedsiębiorca oraz właściciel winnicy Saganum, Jan Mazur - znakomity fotograf i kronikarz miasta oraz wielu innych.
W 2020 roku tym roku kapituła TPŻ, po raz pierwszy w historii wybrała aż dwóch Żaganianinów Roku. Zaszczytny tytuł otrzymali Marek Łazarz - dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich i Sławomir Świniuch - maszynista i prezes stowarzyszenia miłośników kolei OK1.

W tym roku kandydatów do tytułu Żaganianina 2020 roku było czterech:

  • Hubert Dziedzic - dyrektor żagańskich szkół muzycznych, który nadzorował remont dawnego szpitala świętej Doroty przy ul. Żelaznej w Żaganiu. Dzięki niemu i całej rzeszy zaangażowanych ludzi zabytek zyskał dawny blask.
  • Wiesław Chłopek - historyk i regionalista, współtwórca Zeszytów Żagańskich, propagator historii miasta.
  • Adrian Hekert - były żołnierz zawodowy, uczestnik misji w Iraku i Afganistanie, w cywilu współorganizator wielu akcji charytatywnych, a także festiwali muzyki alternatywnej.
  • Mariusz Wieczerzyński - filozof, historyk, regionalista i popularyzator historii miasta.

Wiele wspaniałych imprez

Nominacje dla trzech pierwszych kandydatów oraz nagrodę główną wręczyła Halina Dobrakowska, przewodnicząca TPŻ, która zaznaczyła, że to już 24. edycja konkursu Żaganianina Roku. Koncert dali uczniowie szkół muzycznych. Z perkusistami zagrał Stanisław Piniuta, były dyrektor placówek artystycznych, dzięki któremu rozpoczął się remont dawnego szpitala, na potrzeby muzyków. Wystąpił wraz z uczniami w koszulkach z Międzynarodowego Forum Perkusji z 2015 roku. Zaznaczył przy tym, że w nowej siedzibie być może uda się powrócić do wspaniałych wydarzeń muzycznych, czyli LAM i MFP.

Otwarcie dawnego szpitala z ministrem Piotrem Glińskim!

Hubert Dziedzic, nowy Żaganianin Roku zapowiedział powrót koncertów i wydarzeń muzycznych, które będą się odbywały w nowej siedzibie szkół muzycznych, czyli w dawnym szpitalu świętej Doroty przy ul. Żelaznej. - Nastąpi to po uroczystym otwarciu - stwierdził. - Odbędzie się ono z udziałem ministra kultury Piotra Glińskiego.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film x-news o uroczystości nadania tytułu Żaganianina Roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska