- Nasze ciało jest narzędziem naszej pracy. To, jak o nie dbamy i jak się odżywiamy, wpływa w dużym stopniu na osiągane wyniki – powiedziała Sylwia Matuszczyk, reprezentantka Polski w piłce ręcznej i uczestniczka panelu. – Dla wielu ludzi jesteśmy autorytetami i dzięki temu możemy mieć wpływ na promocję zdrowia, pokazując na własnym przykładzie dobre wzorce.
Goście Kongresu ocenią zmiany trybu życia zawodowych sportowców na przestrzeni lat i omówią rolę nowych technologii w tworzeniu właściwej diety. Nazwa panelu: „Dietetyka i suplementacja we współczesnym sporcie – zdrowy tryb życia czy hodowla cyborgów”, zapowiada ciekawą debatę.

- Jesteśmy w stanie wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, ale możemy pójść dalej i skupić się na jakościowym monitorowaniu zawodnika. Dziś używa się sensorów, które od razu mierzą poziom glukozy i pozwalają dobrać suplementację i żywienie około treningowe. To wcześniej było zarezerwowane dla pacjentów np. z zaburzeniami gospodarki insulinowej – stwierdziła Anna Sadowska, dietetyczka kliniczna, która weźmie udział w dyskusji. Jej zdaniem do wyczynowego sportowca powinno podchodzić się całościowo. – Nie tylko od strony treningowej, ale też dietetycznej, psychologicznej, wsparcia ze strony sztabu i rodziny. Wszystkie elementy układanki składają się na wyniki, ale też na długotrwały rozwój i unikanie wypalenia sportowego.
Uczestnicy dyskusji postarają się zniuansować problematykę panelu. – Wśród kobiet sportowców częstym problemem jest dostarczanie zbyt małej liczby kilokalorii, co przekłada się na kłopoty z regularnym miesiączkowaniem, częściej występującymi urazami, trudnościami w regeneracji, przewlekłą anemią i być może w przyszłości problemami z zajściem w ciążę – mówi Sylwia Maksym, dietetyk sportowy współpracujący m.in. z reprezentacją Polski w piłce nożnej kobiet.
Panel poświęcony żywieniu poprowadzi dziennikarka Przeglądu Sportowego, Edyta Kowalczyk. Jej gośćmi będą także dietetycy: Natalia Palmowska i Bartłomiej Pomorski.
W bloku poświęconym innowacjom pojawi się również panel o problemie dopingu. Goście Kongresu porozmawiają o walce z tym zjawiskiem, ocenią jej perspektywy i pochylą się nad etyczną stroną zagadnienia. Jednym z prelegentów będzie przedstawiciel POLADA, Michał Rynkowski.
O innowacjach w medycynie sportowej porozmawiają natomiast nie mniej znani fachowcy, m.in.: Jacek Jaroszewski, lekarz piłkarskiej kadry Polski i Jerzy Żołądź, lekarz kadry skoczków. Wśród poruszonych wątków znajdą się informacje o najważniejszych współczesnych nowościach w medycynie sportowej, a także o impulsach do rozwoju tej dziedziny.
Goście I edycji EKSiT w bloku poświęconym innowacjom wezmą na tapet także rolę metadanych w sporcie, omówią ewolucję mediów sportowych i spróbują przewidzieć technologie przyszłości, które mogą zmienić odbiór wydarzenia sportowego przez kibiców.
I edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki odbędzie się w Nosalowym Dworze w Zakopanem w dniach 18 – 20 października 2022 r. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie kongres-sbn.pl. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Gateway 4.0, przy udziale Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Województwa Małopolskiego.
SPRAWDŹ
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?