Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idealne pierogi i uszka na święta. Jak je przygotować? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Redakcja
Janina Pirga i Bernarda Stadnik przyznają, że pierogi najlepiej smakują właśnie na święta.
Janina Pirga i Bernarda Stadnik przyznają, że pierogi najlepiej smakują właśnie na święta. Mariusz Kapała
Janina Pirga i Bernarda Stadnik z Dzietrzychowic potrafią lepić pierogi z zamkniętymi oczami. Doskonale wiedzą, jak przygotować je, aby wyszły idealnie. A uczyć chcą się od nich wszyscy. I nie ma się co dziwić, to nasze wicemistrzynie Polski właśnie w lepieniu pierogów. Tytuł ten zdobyły wraz z kołem gospodyń z Dzietrzychowic. Poznajcie ich sprawdzone przepisy i dowiedźcie się, jak przygotować idealne pierogi i uszka na święta.

Panie poznaliśmy w listopadzie w skansenie w Ochli. To właśnie tutaj zaskoczyły nas swoimi umiejętnościami. Można śmiało przyznać, że zahipnotyzowały wielu amatorów gotowania. My mieliśmy ten zaszczyt, że mogliśmy podglądać panie w ich prywatnej kuchni. Ręce same chodziły. Ciasto powstawało w mgnieniu oka. Nie używały miarek, wszystko wykonywały z takim wyczuciem. Wiedziały dokładnie, kiedy dolać wody, kiedy już przestać ugniatać czy wałkować. – To się po prostu czuje. Nie mamy specjalnych przepisów, tyle tego, a tyle tamtego. Jest takie stare powiedzonko: idealna miarka, to dobra kucharka i coś w tym jest - żartują panie. A co zrobić, aby takie ciasto było idealne? – Przez długi czas próbowałyśmy wielu sposobów. Jednak teraz już wiemy, że wystarczy oprócz mąki, trochę soli, trochę oleju i letniej wody. Na konsystencję trzeba po prostu utrafić. Wody leje się tyle, ile ciasto potrzebuje. Ono „da nam znać”, że już starczy. Dobrze też, jak to ciasto poleżakuje pod ściereczką przez pół godzinki. Wtedy odpocznie, dojrzeje i jest bardziej sprężyste i posłuszne. Nie może być też za grube. To farsz ma nadawać smak, a ciasto jest tylko dodatkiem – tłumaczą kucharki.

Zobacz również: Potrawy wigilijne. Co musi się znaleźć na świątecznym stole?

Nasze mistrzynie lepienia pierogów nauczyły się od swoim babć i mam. Teraz przygotowanie 120 sztuk jest już standardem i nie sprawia im żadnego problemu. Żartują nawet, że potrafią robić je z zamkniętymi oczami. W 2016 roku wystartowały, jako Koło Gospodyń Wiejskich z Dzietrzychowic w mistrzostwach Polski na Jagodowym Lesie. O mistrzowski tytuł walczyło kilka trzyosobowych drużyn z całego kraju. A tytuł wicemistrza przypadł właśnie im.

PIEROGI IDEALNE NA ŚWIĘTA - PRZEPISY

Z KASZĄ GRYCZANĄ I TWAROGIEM
Składniki na farsz:
torebka kaszy gryczanej (100 g)
kostka wiejskiego twarogu
cebula
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Kaszę ugotować w lekko osolonej wodzie. Ostudzić. Aby ser się nie ściął, bo inaczej czuć grudki. Do wystudzonej kaszy dodać ser i dokładnie wymieszać. Podsmażyć cebulkę i również dodać do farszu. Całość przyprawić do smaku solą i pieprzem .

RUSKIE
Składniki na farsz:
ziemniaki
dobry twaróg
sól, pieprz
Przygotowanie:
Gotujemy ziemniaki. Nie można ich przegotować, bo farsz wtedy nie będzie smakował. Do ostudzonych dodajemy dobry twaróg, przyprawiamy solą i pieprzem. Mówi się, że pierogi powinny być przyprawione mocno, na ostro i z cebulką. Sekretem naszego farszu jest właśnie to, że są przyprawione delikatnie, a cebulką polewamy je tylko zwierzchu.

Z MIĘSEM
Składniki na farsz:
dobrej jakości mięso mielone, najlepiej gdyby to było wieprzowo-indycze
cebula
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Mięso przygotowujemy podobnie jak na kotlety mielone, ale oprócz bułki (żeby nie puchły). Przyprawiamy odpowiednio solą i pieprzem. Dodajemy także podsmażoną cebulkę. Nie dodawać czosnku, bo może ze-psuć smak. Farsz nakładamy na wykrojone placuszki, zlepiamy pierogi i gotujemy w osolonej wodzie. Dłużej niż pierogi ruskie. Po wypłynięciu tak około 3 minut.

Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
Składniki na farsz:
dobra kapusta
suszone grzyby
cebula
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Grzyby opłukać i namoczyć na noc. Kapustę ugotować do miękkości z dodatkiem soli, dokładnie odcisnąć. Grzyby również dokładnie odcisnąć i razem z kapustą przekręcić przez maszynkę do mięsa. Dodać do tego zeszkloną cebulkę, Doprawić do smaku solą i pieprzem, dokładnie wszystko wymieszać.

IDEALNE USZKA
Składniki na farsz:
suszone grzyby
sól i pieprz do smaku
cebula
Przygotowanie:
Grzyby dobrze namoczyć. Następnie przekręcić je przez maszynkę do mięsa. Dodać sól, pieprz, odrobinę zeszklonej cebulki. Wszystko dokładnie wymieszać.

PIECZONE Z FARSZEM SZPINAKOWYM
Składniki na ciasto:
0,5 kg mąki
1 kostka margaryny
6 dag drożdży
szczypta soli
pół łyżeczki cukru
7 łyżek kwaśnej śmietany
aPrzygotowanie:
Z podanych składników zagnieść ciasto. Od razu je rozwałkować, wykroić placuszki, nałożyć do nich farsz i ulepić pierogi. Dobrze, aby przez chwilę postały jeszcze i troszkę urosły. Nie za bardzo, bo nam popękają. Następnie wkładamy je do średnio nagrzanego piekarnika na ok. 20-25 minut. Mają zapiec się na złoty kolor. Idealnie smakują z sosem czosnkowym.

SOS CZOSNKOWY
Składniki:
odrobina sera typu feta
jogurt naturalny
2 łyżki majonezu
kilka ząbków czosnku
pieprz biały
Przygotowanie:
Ser zmiksować z jogurtem i czosnkiem. Przyprawiać pieprzem. Jeśli konsystencja będzie za rzadka, dodać 2 łyżki majonezu. Wszystko jeszcze raz dokładnie wymieszać.

Z JABŁKIEM I CYNAMONEM
Składniki na farsz:
kilka słodkich jabłek
świeżo starty cynamon
Przygotowanie:
Jabłka posiekać na drobne kawałeczki. Dodać do nich świeży cynamon i dokładnie wymieszać. Jeśli nie są słodkie, można dosypać odrobinę cukru. Gotowe pierogi podawać np. z bitą śmietaną lub musem truskawkowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska