III liga piłki nożnej: Kontrowersyjna decyzja zaGrabiła awans Chrobrego

Przemysław Piotrowski 68 324 88 69 [email protected] Krzysztof Zawicki 601 918 557 [email protected]
19-letni Konrad Kaczmarek (z prawej) należał do najlepszych graczy Chrobrego, ale mimo zwycięstwa, schodził z boiska bardzo rozczarowany fot. Remigiusz Kloc
Głogowianie byli sekundy od awansu do drugiej ligi. Swój mecz z MKS-em Oławą wygrali, ale musieli czekać na wieści z Nowej Soli. Tam, niestety, Górnik Wałbrzych zwyciężył w kontrowersyjnych okolicznościach.

(fot. fot. Remigiusz Kloc)

Przypomnijmy. Przed ostatnią kolejką Chrobry miał "oczko" straty do prowadzącego Górnika i aby awansować, musiał zdobyć punkty, a rywale je stracić. Lider tabeli walczył w Nowej Soli i Arka zapowiadała, że meczu nie odda. Szykowały się więc wielkie emocje na obu stadionach i wielu kibiców wisiało na telefonach ze znajomymi z drugiego miasta.

POCZĄTEK obu spotkań był dość spokojny. W Głogowie szansę w 2 min miał Michał Bała, ale spudłował. W odpowiedzi wałbrzyszanin Adrian Moszyk kropnął w Nowej Soli wysoko nad poprzeczką.

25 MIN GOOOL dla Chrobrego! Po rzucie wolnym dla głogowian, piłkę wypiąstkował Jacek Sajak, ale zrobił to wprost pod nogi stojącego przed polem karnym Konrada Kaczmarka, który nie dał bramkarzowi najmniejszych szans. W tej chwili Chrobry był w drugiej lidze...

41 MIN GOOOL dla głogowian. Wspaniały mecz w wykonaniu naszych, którzy wyczuli wielką szansę. Świetne podanie Mariusza Wolbauma wykorzystał Arkadiusz Sojka i było już pięknie.

42 MIN SZANSA dla Górnika. Wałbrzyszanie byli bardzo blisko wyjścia na prowadzenie, ale Damian Misan z bliska trafił wprost w Piotra Łobodę. W Głogowie odetchnęli z ulgą.

45 MIN GOOOL dla Oławy. Ach straszna szkoda, bo nasi obrońcy nie upilnowali Łukasza Ochmańskiego. Znów zrobiło się nerwowo.

46-60 MIN NAPÓR na bramkę Arki w Nowej Soli. Na szczęście wiele dobrych sytuacji marnuje Moszyk. Chrobry wciąż bliżej awansu.

62 MIN CZERWIEŃ dla bramkarza głogowian Łukasza Zaremby za zagranie piłki ręką już za polem karnym. Robi się dramatycznie.

63 MIN OKAZJA dla Arki, ale Łukasz Kałużny najpierw strzela z rzutu wolnego tuż obok lewego słupka, a potem w sobie tylko znany sposób marnuje doskonałą sytuację po centrze z różnego i z dwóch metrów główką strzela obok bramki.

66 MIN CZERWONA KARTKA dla Remigiusza Smolina z Arki za drugi niebezpieczny faul. Bez dwóch zdań się należała.

78 MIN GOOOL dla Chrobrego. Jest cudownie. Piotr Błauciak wykorzystuje "jedenastkę". Jest 3:1 i głogowianie czekają na wieści z Nowej Soli, gdzie osłabiona Arka wciąż bezbramkowo remisuje z Górnikiem.

87 MIN CZERWIEŃ dla Adama Pojnara z Arki za drugą żółtą. Wyraźnie kontrowersyjna. Dramatyczna końcówka. Kibice szaleją i wyzywają sędziego od najgorszych, a ten po chwili pokazuje, że doliczy pięć minut. Wszyscy wstają z miejsc. W Głogowie zaciskają kciuki za nowosolan.

95 MIN KARNY DLA GÓRNIKA!!! Szok! Wielce kontrowersyjna decyzja podyktowana przez Arkadiusza Graba już pięć minut po regulaminowym czasie. Podobno któryś z zawodników Arki dotknął piłkę ręką w zamieszaniu podbramkowym. Karnego na gola zamienia Piotr Przerywacz, a sekundy po wznowieniu gry arbiter kończy mecz. To oznacza, że mimo zwycięstwa Chrobrego w Głogowie, awans uzyskuje Górnik Wałbrzych.

SMUTEK I ŻAL Tylko to pozostało graczom i kibicom Chrobrego. Głogowianie swoje zadanie wykonali, Arka nie dała rady, a po meczu fani gości wbiegli na murawę szalejąc ze szczęścia, kibice gospodarzy długo nie mogli pogodzić się z kontrowersyjną decyzją Graba. W Głogowie jeszcze gorzej. Kibice i piłkarze załamani. Sędzia w Nowej Soli musiał być szybko odprowadzony z boiska w towarzystwie ochrony, bo na jego głowę posypały się setki wyzwisk i oskarżeń. Nerwy puściły nawet zawodnikom Arki, w słowach nie przebierał trener Krzysztof Pawlak.

- Ja rzadko oceniam pracę sędziów, ale ci panowie co przyjechali... To jest skandal! - pieklił się szkoleniowiec Arki. - Skandal, że tacy ludzie przyjeżdżają na mecz, gdzie jedna drużyna gra o awans, a druga o nic. Sprawy arbitrów dochodzą do prokuratury, kara się sędziów w pierwszej lidze, ale nich ktoś zajrzy w te bagno trzecioligowe. Tak nie można, że gość z uśmiechem na twarzy przedłuża mecz o pięć minut, wcześniej wyrzuca mi dwóch zawodników, a w 95 min daje rywalom rzut karny. Poza tym jak oni się odzywają? Mnie liniowy w trakcie meczu nazwał chu... To zwykłe chamstwo! Ja pewnie będę musiał się tłumaczyć przed wydziałem dyscypliny, a ich kto przepyta? Kto? Pewnie dostaną notę siedem i będą awansować, a za to powinni zostać natychmiast zdegradowani do klasy A.
Zawodu nie krył też trener Chrobrego. - Gdyby to wszystko stało się w normalnych okolicznościach, to jeszcze pół biedy - mówił rozczarowany Janusz Kubot. - A tak... ręce opadają. Strasznie szkoda.

Niestety, futbol bywa okrutny.
CHROBRY GŁOGÓW - MKS OŁAWA 3:2 (2:1)
Bramki: Kaczmarek (25), Bała (41), Błauciak (78 karny) - Ochmański (45), W. Gancarczyk (84).
CHROBRY: Zaremba - Wolbaum, Błauciak, Filipiak, Kałużny - Hałambiec, Bała (zszedł w 62 min w zamian za bramkarza Stepkurę, który z kolei zastąpił Zarembę), Woźniak, Sojka (od 55 min Niedźwiedź) - Węglarz, Kaczmarek (od 74 min Janik).
MKS: Sajak - Pożarycki, Sikorski, K. Gancarczyk, Łodyga (od 86 min M. Gancarczyk) - Telatyński, W. Gancarczyk, Ochmański, Wiraszka, A. Gancarczyk, Czajka.
Czerwona kartka: Zaremba. Żółte: Wolbaum, Błauciak, Bała, Woźniak, Sojka - K. Gancarczyk, W. Gancarczyk, Pożarycki, Sikorski. Sędziował Daniel Kołkowski (Wrocław). Widzów 2.000.

ARKA NOWA SÓL - GÓRNIK WAŁBRZYCH 0:1 (0:0)
Bramka: Przerywacz (90).
ARKA: Łoboda - Pojnar, Smolin, Kamiński, Rozynek - Komar (od 85 min Kaczmar), Walter, Dykta, Druciak (od 90 min Dewo), Kumczyk (od 90 min Buryn) - Kałużny.
GÓRNIK: Jaroszewski - Michalak, Wojtarowiecz, Przerywacz, Majka - Michalak, Misan, Wepa, Zinke (od 73 min Ryjko) - Moszyk, Janik (od 64 min Konarski).
Czerwone kartki: Smolin, Pojnar (obaj za drugą żółtą). Żółte: Kałużny - Przerywacz, Michalak, Misan, Moszyk. Sędziował Arkadiusz Grab (Legnica). Widzów 500.