Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje praca komornika sądowego

Agnieszka I. Skowron
Za dokonanie spisu inwentarza albo innego majątku komornik pobiera opłatę w wysokości 10 procent przeciętnej pensji - za każdą rozpoczętą godzinę. Oznacza to, że za siedem godzin takiej pracy policzy sobie ponad 2.400 zł.
Za dokonanie spisu inwentarza albo innego majątku komornik pobiera opłatę w wysokości 10 procent przeciętnej pensji - za każdą rozpoczętą godzinę. Oznacza to, że za siedem godzin takiej pracy policzy sobie ponad 2.400 zł. DiGiTouch
Wyjaśniamy, jakie są opłaty związane z egzekwowaniem należności przez komornika. Piszemy, ile będzie kosztowało prowadzenie egzekucji i inne czynności. Sprawdź, kto i kiedy będzie musiał za nie zapłacić.

Sprawy dotyczące prowadzenie egzekucji (doprowadzenie do wykonania obowiązku) i innych czynności wiążą się z kosztami. Zależą od tego, czy jesteśmy:

* wierzycielami (podmiot, na rzecz którego zostało stwierdzone tytułem wykonawczym uprawnienie do egzekwowania od dłużnika świadczenia); czy też

* dłużnikami (podmiot, który według treści tytułu wykonawczego ma obowiązek spełnić określone świadczenie i przeciwko któremu toczy się egzekucja).

Przy wyliczaniu kosztów bierze się również pod uwagę wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce za rozliczany miesiąc (za grudzień 2012 roku oraz styczeń i luty tego roku jest to 3.510,22 zł). Komornik pobiera określony przepisami procent tego wynagrodzenia.

OPŁATY OD WIERZYCIELA

1. Kiedy komornik wykonuje tzw. postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia pieniężnego (na przykład przed złożeniem pozwu albo w trakcie rozpoznawania sprawy w sądzie - żeby zabezpieczyć interesy powoda, a późniejszego wierzyciela), przysługuje mu opłata w wysokości 2 procent wartości tego roszczenia.
Nie może być jednak mniejsza niż 3 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i nie wyższa niż jego pięciokrotność.

2. Opłaca to wierzyciel, składając wniosek o wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia. Jeśli nie zapłaci, komornik wzywa go do tego w terminie siedmiu dni. Dopóki nie otrzyma pieniędzy, nie wykona postanowienia, a po tym czasie wniosek zostanie zwrócony.

3. Komornik niezwłocznie - nie później niż w ciągu siedmiu dni od otrzymania wniosku - podejmuje czynności niezbędne do skutecznego przeprowadzenia egzekucji lub zabezpieczenia roszczenia.

4. Do egzekwowanego świadczenia (czyli do kwoty roszczenia głównego pieniężnego) lub zabezpieczonego roszczenia wlicza się też odsetki, koszty i inne należności. Nie wlicza się - kosztów toczącego się postępowania egzekucyjnego lub wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia oraz zastępstwa przez adwokata lub radcę prawnego.

5. W przypadku egzekucji świadczeń powtarzających się (przykładowo alimentów) wartość egzekwowanego roszczenia stanowi suma świadczeń - za jeden rok oraz zaległych.
W razie egzekucji świadczeń za okres krótszy niż rok, wartość egzekwowanego świadczenia stanowi ich suma za cały czas ich trwania.

OD DŁUŻNIKA

1. W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera opłatę w wysokości 15 procent wartości wyegzekwowanego świadczenia.
W tym przypadku opłata nie może być niższa niż 1/10 ani wyższa niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnej pensji.

2. Inaczej jest w sytuacji, gdy egzekucja dotyczy m.in.: * wierzytelności z rachunku bankowego * wynagrodzenia za pracę * świadczenia z ubezpieczenia społecznego * zasiłku dla bezrobotnych * stypendium.
Wtedy komornik pobiera opłatę w wysokości 8 procent wartości wyegzekwowanego świadczenia - nie niższą jednak niż 1/20 i nie wyższą niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnej pensji.

3. Gdy postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone na wniosek wierzyciela albo z mocy prawa, komornik pobiera opłatę w wysokości 5 procent wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania (nie niższą niż 1/10 i nie wyższą niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia).
Żeby uzyskać taką opłatę, wydaje postanowienie. Wzywa w nim do zapłacenia należnej mu kwoty w terminie siedmiu dni od jego doręczenia. Po uprawomocnieniu się podlega wykonaniu w drodze egzekucji i nie wymaga zaopatrzenia w klauzulę wykonalności.

Jeżeli wszczęcie postępowania egzekucyjnego jest niecelowe (na przykład nie ma długu, bo dłużnik wcześniej zapłacił), powyższe opłaty pobierane są od wierzyciela. Wówczas komornik również wydaje postanowienie, wzywając do zapłaty należności w ciągu siedmiu dni od jego doręczenia. Po uprawomocnieniu się podlega wykonaniu w drodze egzekucji i nie zaopatruje się go w klauzulę wykonalności.

INNE KOSZTY

1. Egzekwowane świadczenie można zabezpieczyć jeszcze przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego. W takim przypadku komornik na poczet omawianych opłat zalicza tę za wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia - jeśli wcześniej pobrał ją od wierzyciela.

UWAGA
Dłużnik i wierzyciel mogą złożyć wniosek o obniżenie opłat.

2. Jeśli chodzi o wszczęcie egzekucji świadczeń niepieniężnych (wprowadzenie w posiadanie na przykład lokalu) i wykonanie postanowienia o udzieleniu ich zabezpieczenia, uzależnione są od wniesienia przez wierzyciela opłaty stałej. Czyli stałych procentów od egzekwowanych kwot. Jeżeli nie zrobi tego w terminie siedmiu dni od otrzymania wezwania do zapłaty, następuje zwrot wniosku albo odmowa dokonania czynności.

3. Jeśli chodzi o egzekucję odebrania rzeczy (na przykład sąd przysądził prawo własności samochodu po rozwodzie jednej ze stron), w tym przypadku komornik pobiera opłatę w wysokości 50 procent przeciętnej miesięcznej pensji.

4. Opłata stała w wysokości 40 procent tego wynagrodzenia obowiązuje za:

* wprowadzenie w posiadanie nieruchomości i usunięcie z niej ruchomości (w przypadku przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych pobiera się ją od każdej izby składającej się na ich pomieszczenie);

* wprowadzenie zarządcy w zarząd nieruchomości lub przedsiębiorstwa oraz dozorcy w dozór nieruchomości;

* opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób - odrębną opłatę pobiera się od każdej izby.

5. W innych wypadkach - jeżeli wierzyciela wprowadza w posiadanie komornik - pobiera 25 procent przeciętnej pensji.

6. Opłata procentowa zwiększa się za każdym razem o 100 procent, gdy egzekucja zostaje podjęta na skutek dalszych naruszeń posiadania.

7. Komornik opróżniając lokale mieszkalne, nie pobiera opłaty od takich pomieszczeń jak: przedpokoje, alkowy, korytarze, werandy, łazienki, spiżarnie, loggie itp. Jeśli opróżniane są pomieszczenia i lokale niezamieszkałe - w szczególności garaże, stajnie, obory i sklepy - pobiera opłatę za każde z nich jak za izbę.

8. Jeżeli wierzyciel zleci komornikowi (składając wniosek) poszukiwanie za wynagrodzeniem majątku dłużnika, opłata stała wynosi 2 procent przeciętnego wynagrodzenia. Gdy nie zostanie zapłacona w ciągu siedmiu dni od wezwania, wniosek wraca.
Gdy komornik znajdzie ten majątek, pobiera opłatę stałą w wysokości 5 procent jego szacunkowej wartości. Kwota ta nie może przekroczyć przeciętnego wynagrodzenia i zmniejsza się o ewentualnie pobrane wcześniej 2 procent.

9. Za opieczętowanie lub zdjęcie pieczęci od każdego opieczętowanego pomieszczenia pobierana jest opłata stała w wysokości 4 procent przeciętnej pensji.

10. Stała opłata (w wysokości 25 procent średniej pensji) przysługuje komornikowi, jeśli w czynnościach uczestniczyła policja, żandarmeria wojskowa, straż graniczna oraz wojskowe organy porządkowe i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

11. 25 procent przysługuje mu w przypadku, gdy bierze udział w usunięciu oporu dłużnika (spowodowanie, żeby nie utrudniał egzekucji ), a także za wykonanie nakazu w sprawie osadzenia go w zakładzie karnym (uzależnia się to od uiszczenia opłaty przez wierzyciela).

WAŻNE
Komornik zawiadamia stronę o każdej czynności, której dokonał, a o której terminie nie była ona zawiadomiona i przy której nie była obecna. Na żądanie udziela również wyjaśnień o stanie sprawy.

Kiedy wyegzekwuje należności, powinien w ciągu czterech dni przekazać je temu, kto jest do nich uprawniony. Jeśli przekroczy ten termin, musi mu zapłacić odsetki od kwot otrzymanych i nierozliczonych w terminie.

Oferty pracy z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska