Ile trzeba będzie zapłacić?

Alicja Bogiel 0 68 324 88 46 abogiel@gazetalubuska.pl
Do 2012 roku można przekształcić prawo użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. Z tej możliwości korzysta coraz więcej osób.

Nie każdy użytkownik wieczysty może domagać się przekształcenia swojego prawa w prawo własności. Ustawa dotyczy:

  • osób fizycznych - będących użytkownikami wieczystymi nieruchomości mieszkaniowych lub garaży albo przeznaczonych pod tę zabudowę oraz nieruchomości rolnych,
  • osób fizycznych i prawnych będących właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego,
  • spółdzielni mieszkaniowych.
    Nowe przepisy dotyczą też następców prawnych tych podmiotów.
    Decyzja w sprawie przekształcenia jest podstawą wpisu prawa własności w księdze wieczystej. Nie jest potrzebna umowa notarialna u notariusza, można więc sporo pieniędzy zaoszczędzić.

    Ile trzeba będzie zapłacić?

    Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność odbywa się w drodze decyzji administracyjnej. Jeżeli grunt stanowi własność skarbu państwa, złożyć wnioski trzeba staroście. W przypadku nieruchomości należących do gminy - wnioski kierujemy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
    Za przekształcenie trzeba zapłacić. Opłata wynosi różnicę pomiędzy wartością nieruchomości a wartością prawa użytkowania wieczystego. Wycenę tych obu praw robi rzeczoznawca majątkowy, ale to organ wydający decyzję ustala konkretną wysokość opłaty z tytułu przekształcenia.
    Opłata ta może zostać rozłożona na raty, na czas nie dłuższy jednak niż 10 lat. Ale musimy wtedy liczyć się z ustanowieniem hipoteki na nieruchomości. Oraz oprocentowaniem - równym stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski (obecnie ok. 4,5 proc. rocznie).

    Komu ulgi i jakie?

    Część użytkowników wieczystych będzie zwolniona z opłaty za przekształcenie. Ale to niewielka grupa osób. Chodzi o:
  • użytkowników wieczystych (lub ich następców prawnych), którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości na rzecz skarbu państwa przed 5 grudnia 1990 r.,
  • użytkowników wieczystych, którzy uzyskali użytkowanie na podstawie art. 7 dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy.
    Reszta użytkowników wieczystych może liczyć na bonifikaty, ale tylko jeśli ustali je wojewoda (w przypadku nieruchomości skarbu państwa) albo rada gminy lub sejmik (w przypadku nieruchomości należących do jednostek samorządu terytorialnego). Bonifikaty mogą jednak dotyczyć tylko nieruchomości rolnych lub mieszkaniowych.
    Jeśli ktoś skorzysta z bonifikaty i sprzeda przed upływem pięciu lat nieruchomość lub przeznaczy ją na inne cele, musi się liczyć ze zwrotem zaoszczędzonej kwoty. Nie dotyczy to zbycia nieruchomości dla osób bliskich - czyli zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, dzieci rodzeństwa, małżonka.
  • Wideo

    Komentarze

    Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

    Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

    Podaj powód zgłoszenia

    Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.