Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia europoseł? Biedy nie klepie. Zobacz, na jakie pieniądze może liczyć: diety, dodatki, wynagrodzenia [GALERIA]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Zobacz Parlament Europejski i piękną Brukselę - od 2 lipca drugi dom wszystkich europarlamentarzystów
Zobacz Parlament Europejski i piękną Brukselę - od 2 lipca drugi dom wszystkich europarlamentarzystów Tomasz Rusek
Sprawdziliśmy jakie uposażenie dostają europarlamentarzyści i na jakie jeszcze dodatki czy diety mogą liczyć. Zobaczcie. To naprawdę niezłe pieniądze.

W maju były wybory do europarlamentu. Sporym zaskoczeniem był fakt, że mandat wywalczyła w nich m.in. gorzowianka i minister rodziny w rządzie PiS Elżbieta Rafalska. Teraz posłanki i posłowie czekają na pierwsze obrady Parlamentu Europejskiego, które zaplanowano na 2 lipca. My sprawdziliśmy jak urzędowanie w Brukseli odbije się na ich finansach. Wnioski? Wszyscy, którzy do tej pory byli posłami czy ministrami będą zarabiać... dużo, dużo lepiej. Uwaga: wszystkie zawarte w materiale informacje pochodzą ze strony www.europarl.europa.eu.

WYNIKI DO EUROPARLAMENTU W LUBUSKIEM

Dieta za dojazdy

Większość posiedzeń Parlamentu Europejskiego, takich jak posiedzenia plenarne, posiedzenia komisji i posiedzenia grup politycznych, odbywa się w Brukseli i Strasburgu. Na podstawie rachunków posłowie otrzymują zwrot rzeczywistych kosztów biletów na podróż do miejsca, w którym odbywają się posiedzenia - maksymalnie do wysokości ceny biletu lotniczego z miejscem w klasie biznes (lub podobnej), ceny biletu kolejowego pierwszej klasy lub 0,53 euro za km w przypadku podróży samochodem (do maksimum 1000 km) plus jeszcze stałe dodatki zależne od odległości i czasu trwania podróży, na pokrycie innych powiązanych kosztów (np. opłat za autostrady, kosztów nadbagażu lub rezerwacji).

Posłowie często muszą podróżować poza państwo członkowskie, w którym zostali wybrani, lub na terytorium tego państwa, w ramach swoich obowiązków, lecz w celach innych niż udział w oficjalnych spotkaniach (np. aby wziąć udział w konferencji czy złożyć wizytę roboczą). W przypadku działalności poza krajem posłom przysługuje zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz zwrot wydatków powiązanych w wysokości maksymalnie 4.454 euro rocznie. W przypadku działalności na terenie państwa członkowskiego, w którym dany poseł został wybrany, zwracane są tylko koszty transportu, do wysokości maksymalnej kwoty rocznej określonej dla danego państwa.

Diety dzienne

Parlament wypłaca posłom zryczałtowaną kwotę 320 euro na pokrycie kosztów zakwaterowania oraz kosztów powiązanych za każdy dzień obecności posła w miejscu pracy w Brukseli lub w Strasburgu pod warunkiem podpisania listy obecności. Z diety pokrywane są rachunki hotelowe, wyżywienie oraz wszystkie inne powiązane wydatki. Dietę zmniejsza się o połowę, jeżeli poseł nie weźmie udziału w ponad połowie głosowań imiennych w dniach głosowania na posiedzeniu plenarnym, nawet gdy jest obecny i podpisał listę obecności.

W przypadku posiedzeń poza UE dieta wynosi 160 euro (uzyskanie diety jest również uzależnione od podpisania listy obecności), a koszty pobytu w hotelu zwracane są oddzielnie.

Dieta z tytułu kosztów ogólnych

Ta zryczałtowana kwota jest przeznaczona na pokrycie wydatków związanych z działalnością parlamentarną posła, takich jak wynajem biura i koszty jego prowadzenia, rachunki telefoniczne i opłaty abonamentowe, koszty reprezentacyjne, sprzęt komputerowy i telefony oraz koszty organizacji konferencji i wystaw. Kwotę tę obniża się o połowę, jeżeli poseł bez usprawiedliwienia nie weźmie udziału w połowie posiedzeń plenarnych w danym roku parlamentarnym (od września do sierpnia).
W 2019 r. dieta ta wynosi 4.513 euro miesięcznie.

Koszty opieki medycznej

Posłowie do Parlamentu Europejskiego są uprawnieni do otrzymywania zwrotu dwóch trzecich poniesionych przez nich kosztów medycznych. Oprócz wysokości kosztów podlegających zwrotowi szczegółowe przepisy i zasady pozostają takie same jak w przypadku urzędników służby cywilnej UE.

Dodatek z tytułu zakończenia kadencji

Na zakończenie kadencji posłom przysługuje odprawa przejściowa w wysokości jednego miesięcznego wynagrodzenia posła za każdy rok sprawowania urzędu. Odprawa ta nie może być wypłacana przez okres dłuższy niż dwa lata. Jeżeli były poseł do PE zdobędzie mandat w innym parlamencie lub obejmie urząd publiczny, wynagrodzenie otrzymywane z tytułu pełnienia nowej funkcji odejmuje się od odprawy przejściowej. Jeżeli poseł jest jednocześnie uprawniony do otrzymywania emerytury lub renty, musi dokonać wyboru, jako że nie może jednocześnie otrzymywać obydwu świadczeń.

Inne świadczenia

Parlament Europejski zapewnia posłom wyposażone biura w Brukseli i Strasburgu. W obu miastach posłowie mogą korzystać z samochodów służbowych Parlamentu w ramach pełnienia obowiązków poselskich.

Wynagrodzenie europarlamentarzystów

Na mocy Statutu posła do Parlamentu Europejskiego obowiązującego od lipca 2009 r. wszyscy posłowie do Parlamentu Europejskiego otrzymują takie samo wynagrodzenie.

Zgodnie ze statutem miesięczne wynagrodzenie posła wynosi 8.757,70 euro przed opodatkowaniem (dane na lipiec 2018 r.). Wypłaca się je z budżetu Parlamentu. Wszyscy posłowie odprowadzają unijny podatek i składki ubezpieczeniowe, po których potrąceniu wynagrodzenie wynosi 6.824,85 euro. Ponadto w większości krajów UE posłowie do PE mają obowiązek odprowadzenia dodatkowego podatku krajowego. Ostateczna wysokość wynagrodzenia (po potrąceniu należności podatkowych) poszczególnych posłów zależy zatem od przepisów podatkowych obowiązujących w ojczystym kraju posła. Podstawowe wynagrodzenie posła ustalono na 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej; posłowie do PE nie decydują - i nie mogą decydować - o swoich wynagrodzeniach.

Jest kilka wyjątków od zasad określonych w Statucie posła: posłowie, którzy zasiadali w Parlamencie Europejskim przed wyborami w 2009 r., mogą zdecydować, że przez cały okres pełnienia mandatu w Parlamencie Europejskim zachowają wcześniejszy krajowy system wynagrodzeń (zgodnie z którym otrzymywali takie samo wynagrodzenie jak posłowie krajowi), a także odpraw przejściowych i emerytur.

Czy posłowie do PE mają prawo do emerytury? W jakiej wysokości?

Po ukończeniu 63. roku życia posłom przysługuje świadczenie emerytalne. Wynosi ono 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70 proc. wynagrodzenia. Koszt tych świadczeń emerytalnych pokrywany jest z budżetu Unii Europejskiej.

Uzupełniający program emerytalny, który wprowadzono dla posłów w 1989 r., od lipca 2009 r. nie przyjmuje już nowych członków i jest stopniowo wygaszany.

ZOBACZ FILM - KTO PRZENIÓSŁ SIĘ Z RZĄDU DO EUROPARLAMENTU?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska