Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabiają Polacy na tle innych krajów UE?

Redakcja
Przeciętne wynagrodzenie w Polsce jest dużo niższe, niż w innych krajach Enii Europejskiej.
Przeciętne wynagrodzenie w Polsce jest dużo niższe, niż w innych krajach Enii Europejskiej. 123 rf
Jak wynika z danych Eurostatu, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2014 w Polsce wyniosło niecałe 40 proc. średnich zarobków w całej Unii Europejskiej. Polacy zarabiali 23 proc. stawki Luksemburczyków oraz 227 proc. tego, co w ciągu miesiąca zarobili Bułgarzy. Ile zatem zarabiamy tle innych krajów Unii Europejskiej?

źródło: Dzień Dobry TVN

O tym, że wynagrodzenia w Unii Europejskiej są bardzo zróżnicowane świadczą zarobki, które w 2014 roku wahały się od 431 euro w Bułgarii do 4.206 euro w Luksemburgu. Różnica między tymi państwami wyniosła zatem aż 3.800 euro. Ponadto zarobkami przekraczającymi 3 tys. euro mogły się pochwalić również takie kraje jak Dania, Irlandia, Szwecja, Finlandia, Belgia czy Wielka Brytania. Polska w tym zestawieniu znalazła się na 18. miejscu ze średnim wynagrodzeniem na poziomie 980 euro, wyprzedzając m.in. Słowację, Węgry, Czechy czy Łotwę.

Create bar charts

Ze względu na brak danych w powyższym zestawieniu brakuje Chorwacji, Grecji oraz Portugalii. Dane dotyczą osób pracujących w firmach zatrudniających powyżej 10 osób.

Inaczej to wygląda, jeśli zarobki przeliczone zostaną według parytetu siły nabywczej euro (PPP). Ponadto, jeśli weźmiemy pod uwagę różnice cenowe, jakie panują w poszczególnych krajach okazuje się, że w 2014 roku najwięcej zarabiali Irlandczycy, których wynagrodzenie wynosiło 3.442 euro (PPP). Na drugim miejscu znalazł się Luksemburg (3.452 euro), a na trzecim Dania (3.035 euro). Bardzo wysoko znaleźli się również nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech wynagrodzenie wyniosło 2.919 euro (PPP). Polska z kolei w porównaniu do powyższego zestawienia awansowała o jedną pozycją i znalazła się na 17. miejscu z wynikiem 1.688 euro (PPP), co pozwoliło wyprzedzić m.in. Węgry, Estonię, Czechy oraz Słowację.

Create bar charts

Ze względu na brak danych w powyższym zestawieniu brakuje Chorwacji, Grecji oraz Portugalii. Dane dotyczą osób pracujących w firmach zatrudniających powyżej 10 osób.

W całej Unii Europejskiej w latach 2010-2014 miesięczne wynagrodzenie rosło. I tak w 2010 roku, Polska znajdowała się na 19. miejscu pod kątem zarobków w euro. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na wzrost płacy w kolejnych czterech latach, okazuje się, że jej wzrost wynosi 20 proc. Mimo to nasz kraj zdołał awansować jedynie o jedno miejsce.

W latach 2010-2014 przeciętne miesięczne pensje rosły zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej. W dwóch ostatnich edycjach badania Eurostatu wynagrodzenia Polaków wyrażone w euro były blisko trzykrotnie niższe, niż średnia unijna. Biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej, różnice były już nieco niższe. Przeciętne zarobki po uwzględnieniu różnic cenowych były około półtora raza niższe niż w Unii Europejskiej. Jak wynika z raportu opracowanego przez Sedlak & Sedlak udało nam się wyprzedzić Czechy, w których wynagrodzenia zmniejszyły się o 1,4%. W efekcie Czechy spadły w zestawieniu o trzy pozycje z siedemnastego na 22. miejsce.

Create bar charts

Ze względu na brak danych w powyższym zestawieniu brakuje Chorwacji, Grecji oraz Portugalii. Dane dotyczą osób pracujących w firmach zatrudniających powyżej 10 osób.

Jeśli chodzi o przeliczenie na podstawie parytetu siły nabywczej, to nasz kraj zajął 17. miejsce zarówno w 2010, jak i 2014 roku (pomimo wzrostu zarobków o ponad 23%). Po uwzględnieniu różnic cenowych przeciętne zarobki w Czechach wzrosły o 9,3%. Mimo tego spowodowało to spadek w zestawieniu z osiemnastego na 22. miejsce.

Powyższe dane ukazują, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce jest dużo niższe, niż w innych krajach Enii Europejskiej. Będąc w 2014 roku na 18. miejscu mniej od nas zarabiali jedynie Słowacja, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa, Rumunia, Australia. Pozytywnym akcentem jest jednak fakt, że pod względem wzrostu płac nominalnych, Polska należy do czołówki. I tak od 2010 do 2014 roku przeciętne wynagrodzenia w naszym kraju wzrosły o 19,7%. Pod tym względem wyprzedzamy większość europejskich państw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska