Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ileż kulturalnych wydarzeń! Nocna Zmiana Bluesa, Soyka, Beatlemania, Dzień Archeologii, Urodziny Portu, Piknik Naukowy i Święto Jagody

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W niedzielę 24.07 w godz. 14-20, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy, zaprasza na piknik archeologiczny „U zarania miasta”. Celem wydarzenia jest próba pokazania, jak mogło wyglądać życie ludzi na terenie Zielonej Góry przed jej powstaniem.
W niedzielę 24.07 w godz. 14-20, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy, zaprasza na piknik archeologiczny „U zarania miasta”. Celem wydarzenia jest próba pokazania, jak mogło wyglądać życie ludzi na terenie Zielonej Góry przed jej powstaniem. archiwum organizatora
Uwierzą Państwo, że to już prawie koniec lipca i zaraz będzie połowa wakacji? Upały trochę nam dokuczają więc czas wybrać się nieco w teren i niekoniecznie do lasu, z uwagi na duże zagrożenie pożarowe. Nadchodzący weekend oraz tydzień obfitować będą w wyjątkowo w cenne i ciekawe wydarzenia plenerowe.

LGIŃ-WSCHOWA

W sobotę 23.07 o godz. 17, na plaży nad jeziorem w Lginiu, odbędzie się piknik, którego gwiazdą będzie zespół „Baciary”. To znana polska grupa folklorystyczna założona na Podhalu, w 2002 roku, przez braci Janusza i Andrzeja Bodych. W swojej muzyce oraz strojach muzycy nawiązują do bogatej tradycji góralskiej. Do ich najbardziej znanych i lubianych utworów należą: „Żyje się raz”, „Oczy zielone”, „Nic do stracenia” czy „Jak się bawią ludzie”. Jeśli dodać do tego otoczenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego, może to być udane lipcowe popołudnie. Wstęp wolny. Z kolei we wtorek 26.07 Biblioteka Publiczna we Wschowie zaprasza dzieci i młodzież na aktywne zajęcia pt. „Kulinarne akcje z książką kucharską na wakacje”, które odbędą się w godz. 10-13. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisy telefoniczne.

SZPROTAWKA

Mała wieś w gminie Szprotawa, położona w Borach Dolnośląskich, przy drodze krajowej nr 12, słynie z obfitości runa leśnego. Szczególnie dużo jest tu jagód, dlatego też mieszkańcy wraz ze Szprotawskim Domem Kultury, postanowili już po raz dziewiąty zorganizować Święto Jagody. Podobne wydarzenie odbywa się m.in. także w Chocianowie (woj. dolnośląskie), choć we wcześniejszym terminie. W Lubuskiem, rozpocznie się ono w sobotę (23.07) o godz. 16 na placu zabaw w Szprotawce. W programie będą liczne jagodowe akcenty kulinarne. Nie zabraknie pierogów, ciast i przekąsek z jagodami. Odbędzie się pokaz militariów, a jednostka OSP w Lesznie Górnym pokaże jak udzielać pierwszą pomoc, bezpieczne gasić olej kuchenny, a także pokaże nowy pojazd operacyjny. Nie zabraknie atrakcji, zabaw i animacji dla dzieci. Wstęp wolny. Przy okazji warto odwiedzić pobliską Szprotawę, słynącą z ciekawego układu urbanistycznego starego miasta.

PSZCZEW

Od 23 do 24.07 odbywa się tradycyjny Jarmark Magdaleński Folk Art 2022. Gwiazdą wieczoru będzie De Mono. Jak podaje Gminny Ośrodek Kultury:

W nawiązaniu do średniowiecznych tradycji jarmark odbywa się co roku w lipcu w okresie święta patronalnego. Jego nieodłącznym elementem jest konkurs fryzjerski o Grand Prix św. Magdaleny (patronki fryzjerów). Jednak wydarzenie to jest przede wszystkim świętem rękodzieła i rękodzielników prezentujących pracę i kunszt swoich rąk. Imprezę uświetniają prezentacje lokalnego dorobku artystycznego, występy zespołów folklorystycznych i koncerty gwiazd polskiej estrady. Każdego roku na jarmark przybywa rzesza mieszkańców oraz turystów. Miłośnicy rękodzieła mają okazję nabyć ciekawe rzeźby, obrazy, ceramikę i inne wyroby rękodzielnicze.

ŚWIDNICA

W niedzielę 24.07 w godz. 14-20, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy, zaprasza na piknik archeologiczny „U zarania miasta”. Celem wydarzenia jest próba pokazania, jak mogło wyglądać życie ludzi na terenie Zielonej Góry przed jej powstaniem.

To kolejne wydarzenie plenerowe, które organizuje w tym roku, ta podzielonogórska placówka. Jej początki tworzyli pracownicy działu archeologicznego przy Muzeum Ziemi Lubuskiej (MZL) w Zielonej Górze, których praca oraz badania terenowe dostarczały coraz to bardziej licznych obiektów zabytkowych. Było to impulsem do wydzielenia działu oraz utworzenia zupełnie nowej placówki. Nowy – 1982 rok - był pierwszym, kiedy zwiedzającym udostępniono sale ekspozycyjne Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w zabytkowym dworze śląsko-łużyckiego rodu Kietliczów. Jego budowę ukończono około 1602 r. a twórcą był włoski architekt Alberto Antonio z Urbino. Źródła podają, że: „W trakcie podboju Śląska noc z 16 na 17 grudnia 1740 roku we dworze spędził król pruski - Fryderyk Wielki. Pierwszym dyrektorem nowej placówki został dr Adam Kołodziejski, długoletni kierownik działu archeologicznego w MZL.

Muzeum stawia na nowe formy kontaktu z odwiedzającymi, dlatego w programie lipcowego pikniku nie zabraknie atrakcji dla dużych i małych gości. Całość zostanie podzielona na cztery strefy: wiedzy, smaku, rzemiosł dawnych oraz oczywiście – zabawy. Odbędą się cztery półgodzinne „Opowieści mędrca” czyli zwiedzanie ekspozycji muzeum, z przewodnikiem oraz wykład „Pewnego dnia na polanie… o początkach Zielonej Góry”. Ci z gości, którzy lubią prace ręczne, będą mogli się sprawdzić w trakcie warsztatów: u kaletnika - tworzenia breloczków, u wikliniarki - plecenia koszyczków z wikliny, u tkaczki - tworzenia kolorowych krajek, w chacie zielarki – posłuchać opowieści o ziołach i medycynie ludowej, w pracowni garncarskiej - ulepić naczynia lub figurki z gliny, zaś u węglarzy - zobaczyć produkcji węgla drzewnego oraz dawne sposoby krzesania ognia.

Na placu zabaw dawnych przeprowadzone będą „Zabawy dziatwy”, odbędzie się rodzinna gra terenowa o nieco intrygującym tytule „Rajd po krowę”, następnie konkurs dla dzieci w wieku 6-10 lat „Potyczki Włocisława” , Pląsy na polanie - warsztaty tańca dawnego, konkurs cięcia piłą dwuchwytową dla młodzieży i dorosłych pt. „Wióry lecą”. O żołądki gości podczas trwania pikniku zadba karczma „U Czębiry”.

O 19 na zakończenie wydarzenia odbędzie się koncert zespołu muzyki dawnej „Dziwoludy” pt. „Na skoczną nutę”. Do Świdnicy najlepiej dostać się samochodem. Na niektóre zajęcia czy konkursy obowiązują zapisy: mailowo ([email protected]) i telefonicznie (68 327 31 13). Wstęp wolny.

CIGACICE

W sobotę (23.07) gmina Sulechów zaprasza w godz. 10-22 na wspólne świętowanie 15-lecia przystani turystycznej w porcie odrzańskim w Cigacicach. W programie m.in.: rywalizacja sportowa, koncerty, warsztaty, pokazy, spacery i fajerwerki. Więcej:

osir.sulechow.pl

Wstęp wolny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Beatlesi ze Słowacji

W sobotę (23.07) od godz. 19 będzie się działo na scenie na gorzowskim Starym Rynku, w ramach akcji „Dobry wieczór Gorzów”. Na początek, usłyszymy światowe przeboje w koncercie pt. „Przetańczyć całą noc” w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Fiorito”, a następnie frajdę będą mieli miłośnicy muzyki zespołu The Beatles. W muzyków słynnej czwórki z Liverpoolu, wcielą się równie utalentowani członkowie formacji „The Backwards”. Powstała ona w 1996 r. w Koszycach, największym mieście wschodniej Słowacji. Artyści zagrali już przeszło 3000 entuzjastycznie przyjętych koncertów w Europie (Francja, Holandia, Belgia, Niemcy, Austria, Węgry, Hiszpania, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja), ale także i w USA. Występowali również w programach telewizyjnych, radiowych i produkcjach teatralnych. Ich musicalowy show „Beatles Legends” był wystawiany wielokrotnie w słynnym praskim „Divadlo Broadway”. Artyści jak najwierniej oddają twórczość „The Beatles”, w strojach będących wiernymi kopiami oryginalnych ubiorów Brytyjczyków. W ich role wcielają się: Dalibor „Dali” Štroncer jako John Lennon, Miroslav Džunko jako Paul McCartney, František Suchanský jako George Harrison i Daniel Škorvaga jako Ringo Starr. Wstęp wolny.

Dobry Wieczór Gorzów

22.07:

  • 12.00 - „Szewc Dratewka”, Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry - Scena Letnia, Teatr im. J. Osterwy,
  • 19.00 - Wartownia #12 „Westbam” - Wał Okrężny,
  • 22.00 - Kino po zmroku, seans filmowy, "Moje wspaniałe życie", polana w Parku Róż;

23.07:

  • 19.00 - Wartownia #13, „Słoń” - Wał Okrężny,
  • 19.00 - Dobry Wieczór Gorzów, koncert kwartetu smyczkowego „Fiorito” oraz formacji „The Backwards” - scena na Starym Rynku,
  • 20.30 - „Between Voice & Bass”, koncert Ewy Urygi - Scena Letnia, Teatr im. J. Osterwy,
  • 20.30 - Miej Czas Na Koncerty, koncert Stanisława Soyki - Amfiteatr MCK (wstęp płatny);

24.07:

  • 17.00 - Pikniki Chopinowskie: Ekterina Matokh (fortepian) – Plac Sztuk,
  • 19.00 - Wartownia #14 – „Baasch”, Wał Okrężny,
  • 19.00 – Dobry Wieczór Gorzów, koncert zespołów „Nocna Zmiana Bluesa” i „Sklep z Ptasimi Piórami” - scena na Starym Rynku,
  • 20.30 - „Dystans albo wszyscy umrzemy…”, wystąpią: Dominika Gwint i Jacek Subociałło (pianino) - Scena Letnia, Teatr im. J. Osterwy.

Szczegółowe informacje o poszczególnych wydarzeniach pod adresem:

dobrywieczorgorzow.pl

ZIELONA GÓRA

Piknik Naukowy

W sobotę (23.07) Centrum Nauki Keplera (filia ZOK), w godz. 12-18, zaprasza na Piknik Naukowy pod hasłem „Nauka ponad granicami”. Odbędzie się on na parkingu przy Centrum Przyrodniczym. Całość zostanie podzielona na strefy: kosmos, przyroda, eksperyment i partnerzy, w których przygotowano pokazy i doświadczenia. Tego dnia ekspozycję interaktywną wewnątrz, będzie można zwiedzić bezpłatnie na podstawie biletu (do pobrania w punkcie informacyjnym, ilość ograniczona). Więcej na fanpage placówki.

Zagra Orkiestra Dęta Zastal

Orkiestra Dęta Zastal, zaprasza na drugi wakacyjny koncert promenadowy, który odbędzie się w niedzielę 24.07 o godz. 17, na scenie amfiteatru przed Filharmonią Zielonogórską. W programie: „Dixieland Concerto”, muzyka z „Alladyna”, „Final Countdown” zespołu Europe, suita ze „Skrzypka nad dachu”, wiązanka melodii z polskich seriali oraz muzyka popularna. Muzykami dyryguje Leszek Gąd. Wstęp wolny.

Lato Muz Wszelakich

22.07:

  • 11.00 - bajki, bajdy, banialuki: „Słowik”, Teatr Cztery Kąty - Ogród Botaniczny,
  • 19.00 - muzyczne lato w Cafe Noir: Wojewódzki Przegląd Młodych Zespołów,
  • 19.00 - koncert kameralny: Jakub Kotowski z zespołem - Amfiteatr przed Filharmonią Zielonogórską;

23.07:

  • 12.00 – 18.00 - Piknik naukowy Centrum Nauki Keplera - parking przy Centrum Przyrodniczym,
  • 20.00 - muzyczne lato w Cafe Noir: koncert muzyki Pop w wykonaniu Anity Kulak-Czyż,
  • 20.00 - Bluesowe noce: Tipsy Drivers & Harp Friends - Klub Piekarnia Cichej Kobiety,
  • 21.00 – z cyklu „Okno na muzykę”: Żydowski szmonces: Jakub Kotowski (skrzypce), Janusz Lewandowski (kontrabas), Mateusz Rzytka (fortepian) - Park Książęcy w Zatoniu,
  • 21.30 – Rodzinne kino letnie: „Paddington” w reż. Paula Kinga - Pałac w Starym Kisielinie);

24.07:

  • 10.00 - Relaks na sportowo z Elżbietą Tatarczuk - Dolina Gęśnika – plaża,
  • 12.00 - Rodzinny piknik muzyczny: Bardzo Fajny Klaun oraz DJ Gleba - Dolina Gęśnika – plaża,
  • 14.00 – 20.00 - V Dzień Archeologii U zarania miasta, w programie: pokazy rzemiosła, warsztaty tańca, średniowieczny plac zabaw, koncert muzyki dawnej - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy,
  • 17.00 - Koncert Orkiestry Dętej Zastal - Amfiteatr przed Filharmonią: Zielonogórską;

26.07:

  • 13.00 - Wakacje w Centrum Przyrodniczym;

27.07:

  • 11.00 – 13.00 - Nie nudzę się latem: Śladem zielonogórskich Bachusików, spacer z przewodnikiem Janiną Kowalską - miejsce zbiórki pl. Bohaterów – od godz. 10.45;

28.07:

  • 13.00 - wakacje w Centrum Przyrodniczym,
  • 17.00 - Potańcówki w parku - Pałac w Starym Kisielinie,
  • 19.00 - W Zielone(j) gramy: Love Story czyli Story to Love, recital Magdy Kumorek, Amfiteatr przed Filharmonią Zielonogórską.

Szczegółowe informacje o poszczególnych wydarzeniach pod adresem:

zok.com.pl

.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

  • 23.07. – Turniej brydżowy i zabawa taneczna, Miejski Ośrodek Kultury w Łęknicy,
  • 23.07. – Letnia potańcówka, Rynek Miejski w Strzelcach Krajeńskich,
  • 24.07. – Koncert promenadowy OD Zastal, amfiteatr przed filharmonią, Zielona Góra,
  • 24.07. – Koncert - Zawiałow, Sochacka, Zalia, LLK, Dąbie,
  • 24.07. - Muzyczne Podróże: Ragnar Olafsson, Żagańsk Pałac Kultury,
  • 30.07.2022 – „Lepiej Późno Niż Wcale” - koncert finalisty Voice Of Senior, Rynek Miejski w Strzelcach Krajeńskich,
  • 31.07. – „Kameralna niedziela” - Brzmienia zachodzącego słońca, Rynek Miejski w Strzelcach Krajeńskich,
  • 1.08. - Koncert patriotyczny z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pt. "Nie pozwól mi zwątpić", Civitas Christiana, Zielona Góra,
  • 4-21.08 – Festiwal „Muzyka w Raju”, Gościkowo (Paradyż),
  • 5-14.08 – 31. Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką, Żary,
  • 31.07 – Koncert Ralph Kaminski, Sorry Boys, LLK, Dąbie,
  • 06.08. – Koncert Dąbie Hip Hop Festiwal, LLK, Dąbie,
  • 06.08 – koncert zespołu Cadillac oraz zabawa taneczna, Miejski Ośrodek Kultury w Łęknicy,
  • 09-15.08. – Divertimenti, Warsztaty Sztuki Wokalnej, Szprotawski Dom Kultury,
  • 13.08. – II. Festiwal Bluesowy „Fosa Blues”, Świebodziński Dom Kultury,
  • 16-20.08. – CORNO – Brass Music Festival, Zielona Góra,
  • 20.08. – Koncert 800 instrumentów na 800-lecie Zielonej Góry, KSM Zielona Góra,
  • 21.08. – Święto Miodu, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
  • 24.08. – Żarska Akcja Fotograficzna, Żary,
  • 24-27.08. – 14. Solanin Film Festival, Nowa Sól,
  • 27.08. – Widowisko historyczne „Husyci u bram”, Strzelce Krajeńskie,
  • 17-18.09. – Turniej Rycerski w Krośnie Odrzańskim,
  • 24.09. – Koncert galowy jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”, Zielona Góra,
  • 22.10 – Koncert „Anita Lipnicka – akustycznie”, Świebodzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska