Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IMGW ostrzega! Czeka nas rekordowy skok ciśnienia. Co to oznacza dla zdrowia?

maw
IMGW ostrzega. W poniedziałek, 19 stycznia będzie wysokie ciśnienie. Może to źle wpłynąć na nasze zachowanie i zdrowie
IMGW ostrzega. W poniedziałek, 19 stycznia będzie wysokie ciśnienie. Może to źle wpłynąć na nasze zachowanie i zdrowie pixabay.com
IMGW ostrzega: W poniedziałek Polska w zasięgu rekordowo silnego wyżu. Jak podkreślają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, tego nikt się nie spodziewał. Padnie kolejny rekord tej zimy, ale nie chodzi tym razem o temperaturę. Część modeli prognostycznych zakłada możliwość osiągnięcia wartości 1050 hPa! Tak duże ciśnienie zdarza się rzadko, raz na kilka/kilkanaście lat.

Ostrzeżenie IMGW - wysoki skok ciśnienia

Od niedzieli (19 stycznia) prognozowany jest szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego (na ogół o 14-16 hPa/24h), a jego najwyższe wartości sięgną nas w poniedziałek (20 stycznia). Przez cały weekend nad obszarem kraju panuje ciśnienie umiarkowane do wysokiego. Nawet w sobotę, gdy przez kraj przemieszczać się będzie zatoka niżu z frontem atmosferycznym, prognozowane wartości ciśnienia zredukowanego do poziomu morza praktycznie wszędzie przekraczać będą 1015 hPa (wyjątkiem będzie
w nocy z piątku na sobotę polskie wybrzeże).

Trwa głosowanie...

Jak twój organizm reaguje na zmiany ciśnienia?

- Na Suwalszczyźnie wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza może sięgnąć 1042 hPa, a na południowym zachodzie nawet 1046-1048 hPa, przy czym część modeli prognostycznych zakłada możliwość osiągnięcia wartości 1050 hPa!- zauważają synoptycy z IMGW-PIB.

Tak duże ciśnienie zdarza się rzadko (raz na kilka/kilkanaście lat), ale nie jest jeszcze rekordowe (w grudniu 1997 w Suwałkach notowano wartość 1054 hPa i to jest najwyższa wartość w powojennej Polsce).

19 stycznia Polska będzie w zasięgu rekordowo silnego wyżu. Co to oznacza? Jak czytamy w komunikacie IMGW, nie czeka nas oczywiście pogodowa katastrofa, ale tak znaczny wzrost ciśnienia zdecydowanie może wpłynąć na nasze samopoczucie.

Sprawdź: Poznaj fakty i mity o nadciśnieniu

Wysokie ciśnienie - może wpłynąć na złe samopoczucie

IMGW ostrzega. W poniedziałek, 19 stycznia będzie wysokie ciśnienie. Może to źle wpłynąć na nasze zachowanie i zdrowie
IMGW ostrzega. W poniedziałek, 19 stycznia będzie wysokie ciśnienie. Może to źle wpłynąć na nasze zachowanie i zdrowie pixabay.com

Jak podkreślają synoptycy, znaczny wzrost ciśnienia może być odczuwalny i źle wpłynąć na nasze samopoczucie:
"Wg naszych wstępnych analiz: „W całej Polsce szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski. W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia. W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu Polski , może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie.U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu.”

Czytaj również: Gdy ciśnienie skacze

Zbierajcie siły. Najbliższy poniedziałek nie będzie należał do najłatwiejszych!

W poniedziałek warunki biometeo niekorzystne.

Ostrzeżenie IMGW: ciśnienie w Lubuskiem

W poniedziałek,20 stycznia warunki biometeorologiczne w całym kraju będą niekorzystne. Wysokie ciśnienie odczują także mieszkańcy woj. lubuskiego.

- Bodźcowa pogoda z utrzymującym się wysokim ciśnieniem atmosferycznym wywierać będzie niekorzystny wpływ na organizm człowieka, zwłaszcza na zachodzie i południu Polski - IMGW-PIB

Prognozy dla poszczególnych miast są następujące
Ciśnienie w Lubuskiem (20 stycznia godz. 3-4.00)

  • Zielona Góra - 1034 hPa
  • Gorzów Wielkopolski -1034 hPa
  • Nowa Sól - 1033 hPa
  • Żary - 1026 hPa
  • Żagań - 1025 hPa
  • Skwierzyna - 1038 hPa
  • Kostrzyn nad Odrą - 1040 hPa
  • Krosno Odrzańskie - 1037 hPa
  • Gubin - 1035 hPa
  • Słubice - 1037 hPa
  • Strzelce Krajeńskie - 1034 hPa
  • Sulęcin - 1034 hPa
  • Międzyrzecz - 1035 hPa
  • Sulechów - 1032 hPa
  • Świebodzin - 1032 hPa
  • Sława- 1034 hPa

źródło: pogodynka.pl

IMGW - rekomendacje

Jak czytamy w komunikacie przygotowanym przez synoptyków IMGW -PIB, rano i wieczorem w całym kraju, planując dłuższy pobyt na zewnątrz, należy zastosować się do zaleceń odpowiadających obciążeniu termicznemu klasy (-2), w tym zabezpieczyć głowę i kończyny przed zimnem. W ciągu dnia pochmurna, ale odczuwalnie komfortowa, a w godzinach okołopołudniowych nawet ciepła, pogoda ze słabym wiatrem będzie umiarkowanie sprzyjać aktywności fizycznej. - Ruch na świeżym powietrzu może przyczynić się do poprawy nastroju i złagodzić objawy pogorszenia kondycji psychofizycznej. Zaleca się jednak, aby w prognozowanych, bodźcowych warunkach atmosferycznych osoby osłabione zrezygnowały z intensywnego wysiłku fizycznego, aby nie doprowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu - podają synoptycy. - Przed wyjściem z domu należy pamiętać o dostosowaniu termoizolacyjności odzieży do aktualnego środowiska termicznego; na południu Polski należy być przygotowanym na możliwość wystąpienia opadów śniegu. Decyzję o podjęciu rekreacji na świeżym powietrzu zaleca się także podjąć z uwzględnieniem informacji o aktualnym stanie aerosanitarnym powietrza - dodają specjaliści z IMGW.
WIDEO: Dlaczego ciśnienie skacze i kiedy zacząć się tym martwić? Kardiolog Piotr Gryglas wyjaśnia

źródło: Dzień dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska