Incydenty i prowokacje. Manewry naszych żołnierzy [ZDJĘCIA]

  Incydenty i prowokacje. Manewry naszych żołnierzy [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Dariusz Brożek

  Gazeta Lubuska

  ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Bóbr 17, żołnierze
  1/21

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

  Kilkuset ćwiczących żołnierzy i ponad sto różnych pojazdów - tak w liczbach wyglądało ćwiczenie pod kryptonimem Bóbr 17. Główną rolę odegrali w nim mundurowi z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i Wędrzyna.
  Setki incydentów, prowokacje i przemieszczenia stanowisk dowodzenia - to tylko kilka z licznych aspektów zakończonego w piątek ćwiczenia dowódczo–sztabowego Bóbr-17, w którym uczestniczyli żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

  Manewry oparto na hipotetycznym scenariuszu, który nie odnosił się do żadnych realnie istniejących państw. Międzynarodowa sytuacja kryzysowa prowokowana przez państwo Monda spowodowała, że sąsiednia Wislandia musiała użyć swojej armii. Zbrojną pięścią Wislandii byli żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, którzy wzięli na swe barki najważniejszą część manewrów.

  Ćwiczenie było taktycznym sprawdzianem naszych żołnierzy, ale także okazją do integracji z przedstawicielami sił sojuszniczych, reprezentowanych przez oficerów z amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.

  - Wysiłek włożony w przygotowanie i przeprowadzenie nie mógł pójść i nie poszedł na marne. Cel, który postawiliśmy przed ćwiczeniem, został w pełni osiągnięty. Nie oczekiwałem od nikogo, że zrobi dobre wrażenie na mnie. Jeżeli zrobiliście dobre wrażenie na sobie, to jest wasz sukces. Ale oczekiwałem od siebie i wszystkich tego, aby każdy zrobił to, co do niego należy, a będzie to gwarantem dobrze i do końca wykonanej pracy. I tak się stało. Za to wszystkim serdecznie dziękuję – powiedział podczas zbiórki kończącej ćwiczenie jego kierownik i zarazem dowódca Czarnej Dywizji, generał brygady Stanisław Czosnek.

  Na koniec uczestnicy ćwiczenia otrzymali certyfikaty, jako symboliczną pamiątkę i jednoczesne podziękowanie za taktyczną cierpliwość i zaangażowanie w roli żołnierzy Wislandii. Już niebawem kolejne sprawdziany taktycznego rzemiosła. Dla dywizji będzie to trening sztabowy Bystrzyca-17, natomiast 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana podejmie wyzwanie w ramach ćwiczenia Borsuk-17.

  Czytaj również: BÓBR-17 zakończony. Żołnierze sprawdzali swoje umiejętności

  Zobacz też:

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Jesienne wycieczki z atrakcjami pociągami POLREGIO

  Jesienne wycieczki z atrakcjami pociągami POLREGIO

  Bajkowy spektakl baletowy „Śpiąca królewna” w Zielonej Górze. To trzeba zobaczyć!

  Bajkowy spektakl baletowy „Śpiąca królewna” w Zielonej Górze. To trzeba zobaczyć!

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl