Informacja o wnioskach o dofinasowanie w ramach PROW 2014-2020 na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”

Materiał informacyjny - AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA
Udostępnij:
Andrzej Rochmiński – dyrektor lubuskiego oddziału ARIMR zachęca do składania wniosków o dofinasowanie w ramach PROW 2014-2020 na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. Nabór trwa od 28 września do 26 listopada 2021 r.

Pieniądze dla rolników

Rolnicy, którzy zdecydują się o wsparcie z naboru o „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” mogą otrzymać pomoc w wysokości 100 tys. złotych. O wsparcie mogą się ubiegać dwie grupy beneficjentów.

Pierwsza to rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 – zachowanie lokalnych ras świń, i chcą zrealizować inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Otrzymaną pomoc można przeznaczyć m.in. na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji czy budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń, zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem (zwrot do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji), a także wykonanie ogrodzenia. W tym przypadku zwrotowi podlega do 80 proc. kosztów określonych według standardowych stawek jednostkowych, które wynoszą:

  • 230 zł - koszt wykonania metra bieżącego ogrodzenia;
  • 2 100 zł - koszt wykonania bramy;
  • 710 zł - koszt wykonania furtki.

Tu podaj tekst alternatywny

Druga grupa to spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów rolnych objętych działalnością spółki jest w posiadaniu rolników. Ta grupa beneficjentów może otrzymać maksymalnie 1 mln zł na zakup maszyn i urządzeń zapobiegających zniszczeniu gospodarstw przez podtopienie czy powódź. Także w tym przypadku limit dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji.

Co ważne, spółki i związki spółek, które chciałyby ubiegać się o dofinansowanie następujących kosztów robót dotyczących urządzeń wodnych:

  • przebudowy lub remontu rowu melioracyjnego;
  • budowy, przebudowy lub remontu progu, zastawki, przepustu ze spiętrzeniem;
  • prac na sieciach drenarskich;

będą mogły to zrobić dopiero w kolejnym naborze.

Tu podaj tekst alternatywny

Wnioski o przyznanie pomocy przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Dokumenty można dostarczać do placówek Agencji osobiście lub przez upoważnioną osobę lub elektronicznie – za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP, lub przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Dotychczas ARiMR przeprowadziła 6 naborów wniosków o pomoc na Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Wsparcie zostało dotychczas przyznane blisko 4,8 tys. beneficjentów, a jego kwota wynosi na razie ok. 296 mln zł.

Przypominamy, że wszystkie informacje na temat aktualnych oraz planowanych naborów znajdą Państwo na stronie internetowej Agencji, pod adresem www.gov.pl/arimr. Zachęcamy do jej śledzenia, jak również do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie zamieszczamy ważne informacje dotyczące działania naszego Oddziału.

Dodatkowe informacje można również uzyskać pod numerem bezpłatnej infolinii 800 38 00 84.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100066497048496

Tu podaj tekst alternatywny

Dodaj ogłoszenie