Informator na 1 listopada. Handel, komunikacja miejska, zmiana organizacji ruchu, parkingi, jak odnaleźć grób, prognoza pogody

red.
Wszystkich Świętych w Lubuskiem. Informator
Wszystkich Świętych w Lubuskiem. Informator pixabay.com
Udostępnij:
Sprawdź, jak dojechać na cmentarz, gdzie zaparkować, jak kursują autobusy MZK, gdzie zrobić zakupy. Podpowiadamy też, jak znaleźć grób na zielonogórskich cmentarzach.

Organizacja ruchu przy cmentarzu co roku wygląda tak samo? Okazuje się, że nie. Zmiany są m.in. w Gorzowie. Samochodem do cmentarza przy ul. Żwirowej dojedziemy jedynie do Chwalęcic. Gdzie będzie można zaparkować, przeczytasz w materiale: Jak dojedziemy na groby bliskich na północy lubuskiego?

Zmiana organizacji ruchu i parkingi przy cmentarzach

W związku z dużym natężeniem ruchu na drogach policjanci apelują do kierowców o ostrożną i rozważną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Przy wielu cmentarzach to właśnie oni będą kierować ruchem,

Sprawdź, gdzie zaparkujesz w lubuskich miastach we Wszystkich Świętych:

Drezdenko
Gorzów Wlkp.
Kostrzyn nad Odrą
Międzyrzecz
Strzelce Krajeńskie
Słubice
Skwierzyna
Sulęcin
Zielona Góra

Żagań
Do niedzieli w mieście obowiązuje czasowa zmiana organizacji ruchu. Polega na ograniczeniu możliwości zatrzymywania się w okolicy cmentarza komunalnego przy ul. Kożuchowskiej i wprowadzeniu ruchu w jednym kierunku na ul. Krętej. Dodatkowo zorganizowane zostanie miejsce na postój taksówek. Po prawej stronie, przy murze cmentarza będzie można parkować samochody osobowe, z wyjątkiem okolicy bramy głównej - na odcinku 15 m. Miejsce to będzie służyło jedynie do wysadzania pasażerów. Przy ul. Kożuchowskiej, Na odcinku drogi alternatywnej do obwodnicy, będzie zorganizowany parking. Wzdłuż drogi alternatywnej po prawej stronie będzie zakaz zatrzymywania się. Parkowanie samochodów odbywać się będzie tylko po lewej stronie tej drogi, czyli wzdłuż pasa przyległego do cmentarza.

Żary
Do cmentarza przy ul. Szpitalnej będzie można dojechać ul.Słowackiego, Szpitalną i od strony ul. Żagańskiej do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza. Dojazd będzie też możliwy ul.Dąbrowskiego oraz Słowiczą. Taka organizacja obowiązuje do poniedziałku. Wyjazd z głównego parkingu będzie odbywał się ulicami: Łokietka i Konopnickiej w kierunku al. Wojska Polskiego, natomiast z drugiego parkingu położonego przy cmentarzu będzie możliwy ulicami: Słowiczą i Warsztatową w kierunku ul. Żagańskiej. W piątek i sobotę będzie można korzystać z bezpłatnej komunikacji, z przystanku przy ul. Żagańskiej w rejonie byłego klubu garnizonowego. W rejonie cmentarza tj. na ul. Szpitalnej, zostanie wyznaczony postój taksówek. Na cmentarz w Kunicach dojedziemy drogą jednokierunkową od ul. Pułaskiego, za skrzyżowaniem z ul. Marszowską. Wyjazd wyznaczono ul. Pionierów w kierunku ul. Pułaskiego.

Krosno Odrzańskie
W Krośnie Odrzańskim główna zmiana polega na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na ul. Kościuszki (od skrzyżowania z ul. Metalowców w kierunku Łochowic) oraz ruchu jednokierunkowego na ul. Działkowców (od strony Bielowa do skrzyżowania z ul. Metalowców). Zmiana będzie obowiązywała w piątek od 5.00 do 22.00. W Gubinie - w obrębie cmentarza komunalnego - będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Objęte nim zostaną: ul. Cmentarna – na odcinku od skrzyżowania z ul. Kujawską do skrzyżowania z ul. Łukową, ul. Pułaskiego – od skrzyżowania z ul. Kujawską do skrzyżowania z ul. Zimną i ul. Kujawska – od skrzyżowania z ul. Cmentarną do zjazdu do bramy głównej cmentarza. Główny parking będzie zorganizowany przy Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej.

Otyń
- Urząd Miejski w Nowej Soli w odpowiedzi na pytania mieszkańców informuje, że - jak co roku - brama wjazdowa na cmentarz w Otyniu zostanie otwarta dla odwiedzających, ale będą postawione blokady w celu uniemożliwienia wjazdu samochodom - przekazuje Ewa Batko, rzeczniczka urzędu miejskiego w Nowej Soli. Na parking został wyznaczony teren przyległy do cmentarza - po lewej stronie od bramy głównej. Wejście na cmentarz przy ul. Wandy w Nowej Soli w okresie święta jest ułatwione. Od
strony działek została otwarta bramka. Zamknięta została ul. Wandy na odcinku od skrzyżowania z ul. Harcerską do skrzyżowania z ul. Wyspiańskiego.

Handel w dniach od 1 do 3 listopada

1 listopada obowiązują ograniczenia w handlu. Ale to nie oznacza, że nie zrobimy zakupów. Sprawdź, które placówki są czynne w materiale poniżej. Zobacz też, jak pracują sklepy w sobotę, 2 listopada i w niedziele, 3 listopada.

W piątek, 1 listopada, przypada Wszystkich Świętych. Natomiast 3 listopada mamy pierwszą niedzielę miesiąca. Zobacz, jak w ten długi weekend będą otwarte sklepy. Przejdź do galerii>>Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę w 2019 i w 2020 roku

Godziny otwarcia sklepów w dniach 1-3 listopada 2019. Biedro...

Komunikacja miejska w Zielonej Górze 1 listopada

1 listopada autobusy miejskie będą kursowały wg zmienionego rozkładu jazdy.

Autobusy linii nr „0” z częstotliwością co 20 minut:

 • z ulicy Botanicznej w godzinach od 8:10 do 19:10,
 • z ulicy Wrocławskiej w godzinach od 8:37 do 18:37

po godzinie 19:00 według świątecznego rozkładu jazdy.

Autobusy linii nr „10” z częstotliwością co 30 minut:

 • z osiedla Zdrojowego w godzinach od 8:46 do 17:16
 • z ulicy Wrocławskiej w godzinach od 9:44 do 18:14

Autobusy linii nr „80” z częstotliwością co 10 minut:

 • z ulicy Botanicznej w godzinach od 7:02 do 18:32,
 • z ulicy Wrocławskiej w godzinach od 7:32 do 19:32,

po godzinie 19:32 według świątecznego rozkładu jazdy.

Pozostałe autobusy będą kursowały jak w dni świąteczne.

Dodatkowo w tym dniu zostaną uruchomione:

Na cmentarz przy ul. Wrocławskiej:

1. Linia oznaczona literą „A” - z ulicy Zawadzkiego „Zośki” trasą: Ptasia, Wyszyńskiego, Łużycka, Długa, al. Konstytucji 3 Maja do pętli przy ulicy Wrocławskiej. Autobusy będą kursowały z częstotliwością co 10 minut:

 • z ulicy Zawadzkiego „Zośki” w godzinach od 8:07 do 17:07,
 • z ulicy Wrocławskiej w godzinach od 8:36 do 17:46.

2. Linia oznaczona literą „C” - z osiedla Śląskiego trasą: Os. Pomorskie, Szosa Kisielińska, Podgórna, Lwowska do pętli przy ul. Wrocławskiej. Autobusy będą kursowały z częstotliwością co 30 minut:

 • z Os. Śląskiego w godzinach od 9:05 do 17:05,
 • z ulicy Wrocławskiej w godzinach od 9:30 do 17:30.

3. Linia oznaczona literą „D” - z ulicy Batorego trasą: Energetyków, Zjednoczenia, al. Wojska Polskiego, Boh. Westerplatte, Dworzec Główny, Staszica, Waryńskiego, Lwowska do pętli przy ulicy Wrocławskiej. Autobusy będą kursowały z częstotliwością co 20 minut:

 • z ulicy Batorego w godzinach od 8:56 do 17:36,
 • z ulicy Wrocławskiej w godzinach od 9:47 do 18:27.

4. Linia oznaczona literą „H” - z Jędrzychowa trasą: Jędrzychowska, Kożuchowska, Sienkiewicza, Sikorskiego, al. Konstytucji 3 Maja do pętli przy ul. Wrocławskiej. Autobus będzie realizował odjazdy z częstotliwością co 40 minut:

 • z Jędrzychowa w godzinach od 8:56 do 16:56,
 • z ulicy Wrocławskiej w godzinach od 9:26 do 17:26.

Na wspólnym odcinku tras od przystanku „Biblioteka Wojewódzka” do ulicy Wrocławskiej (w obu kierunkach) autobusy linii: 0, 80 i D od godziny 8:54 do godziny 18:04 będą kursowały na przemian co 5 minut.

Na cmentarz w Jędrzychowie:

1. Linia oznaczona literą „G” - z Dworca Głównego trasą: Boh. Westerplatte, al. Wojska Polskiego, Wyszyńskiego, Michalskiego, Botaniczna, Nowojędrzychowska do pętli w Jędrzychowie. Autobusy będą kursowały z częstotliwością co 60 minut:

 • z Dworca Głównego w godzinach od 8:27 do 17:27,
 • z pętli Jędrzychów w godzinach od 9:29 do 17:29.

Autobusy linii G będą uzupełnieniem funkcjonującej według świątecznego rozkładu jazdy linii nr 44 i na pokrywających się odcinkach tras autobusy tych linii będą kursowały na przemian co 30 minut.

UWAGA: W dniu 1 listopada w godzinach między 12.00 a 18.00 pasażerowie udający się na Cmentarz i w drodze powrotnej autobusami linii „0”, „10”, „30”, „44”, „80”, „A”, „C”, „D”, „G” i „H” mają prawo do bezpłatnego przejazdu.

Od wieków zmarli byli chowani z różnymi przedmiotami. Ten zwyczaj przetrwał do dzisiejszych czasów. Co dziś wkładamy do trumny? Zrobiliśmy sondę. Niektóre odpowiedzi są zaskakujące.Książeczka do modlitwy i różaniec. Te przedmioty najczęściej trafiają do trumny, gdy organizowany jest pogrzeb katolicki. Bliscy często ukrywają w trumnie jeszcze inne przedmioty. Najczęściej tłumaczą, że zrobili to z potrzeby serca i w ten sposób chcą się pożegnać ze zmarłym. Zobacz wideo: Przydatne rady na 1 listopadaAgencja TVN

Co Polacy wkładają zmarłym do trumny? Nie uwierzysz! Czasami...

Komunikacja miejska w Zielonej Górze w dniach 2 i 3 listopada

Miejski Zakład Komunikacji informuje, że w dniach 2 listopada (sobota) i 3 listopada (niedziela) zostaną wprowadzone następujące zmiany w obsłudze komunikacyjnej:

 • do obsługi linii nr 0 i 80 zostaną skierowane autobusy przegubowe,
 • na trasy wyjedzie więcej autobusów linii nr 10, które będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością wg specjalnego rozkładu jazdy.

Z przystanku „Cmentarz Komunalny” przy ulicy Wrocławskiej autobusy linii: 0, 10, 30 i 80 w godzinach od 9:25 - 16:59 będą odjeżdżały z częstotliwością co 10/15 minut.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Miejskiego Zakładu Komunikacji:

Jak znależć grób na cmentarzu

Coraz więcej cmentarzy jest w sieci. Dzieki specjalnym wyszukiwarkom można odnależć miejsce pochówku danej osoby.

Jak odszukać grób na zielonogórskich cmentarzach?

Czytaj też: Niszczeją groby malutkich dzieci pochowanych na zielonogórskim cmentarzu

Cmentarna kwatera z malutkimi, skromnymi grobami to jedno z najbardziej niezwykłych i poruszających miejsc na zielonogórskiej nekropolii. Ta część cmentarza przy ul. Wrocławskiej, jak żadna inna, skłania do refleksji nad kruchością istnienia. W niewielkich grobach spoczywają dzieci. Wymowne są daty ich śmierci i narodzin, bardzo do siebie zbliżone. „Powiększył Grono Aniołków” – ten nagrobny napis przewija się najczęściej. Czasami zdarzają się dopiski: „Żył 1 dzień”, „Przeżył 4 latka”. Dorośle za to brzmią imiona: Józef, Helena, Dorota, Henryk, Jerzy - popularne w latach 50. To właśnie z tamtego okresu pochodzą najstarsze groby.Na niektórych czas wyraźnie odcisnął swoje piętno. Drewniane krzyże, kiedyś obowiązkowo białe, a dziś otarte z farby, próchnieją. Z tabliczek niewiele można odczytać. Maluśkie nagrobki zapadają się. Są też takie, po których został ledwie kopczyk ziemi, albo… puste, rozmyte przez deszcz, miejsce.Ktoś przybił leżącą na ziemi, metalową figurkę ukrzyżowanego Chrystusa do pobliskiego drzewa, ktoś inny wyprostował przechylony krzyż. To jednak za mało, aby ocalić to wyjątkowe miejsce.Czytaj też: Jak znaleźć grób na zielonogórskich cmentarzach? Pomoże specjalna internetowa wyszukiwarkaCzytaj też: Zmiany w organizacji ruchu w okolicy cmentarza przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze. Sprawdź, jak dojedziesz, gdzie zaparkujeszZobacz wideo: Uroczystość Wszystkich Świętych. Co warto wiedzieć o tym dniu?wideo: Agencja TVN

Zielona Góra. Tak wyglądają groby malutkich dzieci, które na...

Jak udekorować grób?

Prym wiodą chryzantemy, ale na grobie możemy postawić też stroik z gałązek świerku i szyszek, czy doniczkę z wrzosem albo ozdobną kapustą. Ekolodzy apelują, aby ograniczyć dekoracji. Po Wszystkich Świętych na śmietniku ląduje ogromna ilość plastikowych doniczek i zniczy.
Kapusta ozdobna na grobach zamiast chryzantem. To prawdziwy hit
Wiązanki, stroiki, znicze na Wszystkich Świętych - ceny, trendy, czyszczenie i pielęgnacja grobu
Kwiaty, wiązanki i znicze na Wszystkich Świętych. Jakie są ceny? Sprawdzamy to w Słubicach

Zbliża się Wszystkich Świętych i Zaduszki, podczas których Polacy tłumnie ruszą na cmentarze, by odwiedzić groby swoich bliskich. To także dni, w czasie których często spotykamy się z dawno niewidzianymi członkami rodziny, okazja do spotkania i spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Niektórzy traktują jednak Wszystkich Świętych jako dzień na plotkowanie, czy rewię mody. Utarło się, że są pewne zdania, które Polacy często wypowiadają właśnie przy okazji 1 listopada. Jakie teksty najczęściej słyszymy w tym okresie na cmentarzach? Zobaczcie!

Te teksty co roku słyszymy na cmentarzu. Śmiać się czy płakać?

Pogoda na 1 listopada i dwa następne dni

Dzień Wszystkich Świętych zapowiada się pogodnie. Termometry pokażą od 7 st. C na Suwalszczyźnie do 11 st. C w Lubuskiem i 12 st. C na Dolnym Śląsku. Południowy wiatr będzie słaby i umiarkowany.

W Zaduszki będzie pochmurno z opadami deszczu, które mogą być dość intensywne - do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Na termometrach zobaczymy od 8 st. C na Suwalszczyźnie do 14 st. C na Dolnym Śląsku. W Lubuskiem na termometrach zobaczymy ok. 13 st.C. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni, w porywach rozpędzi się do 60 km/h.

Niedziela będzie pogodna. Termometry pokażą od 11 st. C na Suwalszczyźnie do 15 st. C na południu Polski. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowy, w porywach powieje do 70 km/h.

wideo: TVN Meteo

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie