Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inicjatywa lokalna szansą na rozwój? Dlaczego gminy w Lubuskiem nie chcą z niej korzystać? (grafika)

(m. korn), źródło: Biuro Prasowe - Masz Głos, Masz Wybór
Dlaczego gminy w woj. lubuskim nie chcą korzystać z inicjatywy lokalnej? (grafika)
Dlaczego gminy w woj. lubuskim nie chcą korzystać z inicjatywy lokalnej? (grafika) pixabay
Fundacja im. Stefana Batorego zapytała 240 gmin w Polsce (15 gmin w każdym województwie), czy i jak wpierają inicjatywy mieszkańców. W województwie lubuskim odpowiedziało 7 gmin. Zdecydowana większość z nich deklaruje, że pomaga mieszkańcom realizować ich pomysły, ale tylko 3 (gmina Górzyca, gmina Bojadła i miasto Nowa Sól) przyjęły obowiązkową od 2010 roku uchwałę.

Inicjatywa lokalna to sposób wspólnego realizowania działań przez mieszkańców i władze samorządowe. Inicjatywa angażuje obie strony, na przykład: urząd kupuje sadzonki drzew, a mieszkańcy je sadzą, mieszkańcy przygotowują program i przekąski, a miasto rozstawia namioty, by urządzić piknik, lub mieszkańcy poświęcają wolny czas na budowę placu zabaw, a urząd zapewnia wsparcie finansowe.

By doszło do współpracy w ramach tzw. inicjatywy lokalnej między władzami a mieszkańcami musi zostać zawarta umowa regulująca zobowiązania każdej ze stron. Wcześniej radni muszą podjąć uchwałę określająca warunki realizacji inicjatyw na swoim terenie. Od 2010 mają taki obowiązek.

Do 2010 roku władza wspierała mieszkańców w ich działaniach przyznając środki na propozycje składane przez mieszkańców: pikniki, wycieczki, imprezy integracyjne. Mieszkańcy przychodzili do urzędu i prosili władze o wsparcie ich w działaniach - występowali w roli petentów.

Korzystając z inicjatywy lokalnej mieszkańcy wnioskują do władz o wspólną realizację zadania publicznego. Nie są już petentami, a partnerami lub współrealizatorami zadań publicznych.

Być może właśnie dlatego władze samorządowe niechętnie wykorzystują taką formę współpracy z mieszkańcami. Dotychczasowa dowolność w przyznawaniu środków, zmienia się w konieczność podjęcia lub nie podjęcia współpracy (w przypadku nie podjęcia współpracy wymagane jest uzasadnienie w odniesieniu do kryteriów zapisanych w uchwale gminy).

Inicjatywy Lokalne | Create infographics

Jakie korzyści przynosi inicjatywa lokalna? Najlepiej pokazać to przykładzie gminy Lubochnia w województwie łódzkim. W roku 2013 Grupa Inicjatywna Mieszkańców Dębniaka i Tarnowskiej Woli złożyła 2 wnioski w ramach Inicjatywy lokalnej. Członkowie grupy wspólnie z mieszkańcami wybudowali boisko do siatkówki plażowej (wartość projektu 6 040 zł udział gminy Lubochnia 3 100 zł; wkład mieszkańców 2 940 zł) oraz kupili i ułożyli kostkę brukową przy Świetlicy Środowiskowej (wartość projektu 10 351 zł, udział gminy 1 201 zł; wkład mieszkańców 9 150 zł). Podobnie było w 2014 roku.

Inicjatywa Lokalna przynosi korzyści i władzom i mieszkańcom. Władze, dzięki zaangażowaniu mieszkańców, oszczędniej realizują zadania publiczne, mieszkańcy zyskują wpływ na rozwój swojej gminy.

Centrum OPUS od lat propaguje i promuje inicjatywę lokalną i w ramach akcji "Masz Głos, Masz Wybór" z chęcią pomoże w przekonaniu władzy do wykorzystywania inicjatywy lokalnej, zaangażowaniu mieszkańców do wspólnych działań. Do akcji "Masz Głos, Masz Wybór" można zapisać się do 12 kwietnia na stronie www.maszglos.pl.

Udział w akcji daje możliwość:
- odmienienia swojej gminy,
- poznania ludzi z całej Polski, którzy zmieniają swoje gminy na lepsze,
- brania udziału w szkoleniach, na których poznaje się swoje prawa oraz wiedzę, jak zmieniać swoją gminę i jak nagłaśniać działania,
- dostania wsparcia od ekspertów, w tym specjalistów od prawa i relacji z mediami,
- kontaktowania się z doświadczonym koordynatorem lub koordynatorką, którzy będą wspierali w codziennej pracy i w kontaktach z urzędami,
- uzyskania prawa do używania logo akcji "Masz Głos, Masz Wybór",
- zdobycia szansy na otrzymanie nagrody Super Samorząd,

Do akcji Masz Głos, Masz Wybór można zapisać się do 12 kwietnia na stronie www.maszglos.pl

Jak wziąć udział w akcji?

1. Zaplanuj zmianę - zastanów się co w Twojej miejscowości lub gminie chciałbyś/chciałabyś zmienić na lepsze?
2. Zarejestruj się na stronie www.maszglos.pl.
3. Wybierz ścieżkę działania - skorzystaj z jednego z 5 proponowanych przez nas scenariuszy: Budżet obywatelski, Dostępni radni, Inicjatywa lokalna, Lepsze instytucje, Przestrzeń dla ludzi!
4. Skorzystaj ze wsparcia - przyjedź na szkolenie, przedyskutuj problemy lokalne z ekspertami i ekspertkami oraz aktywistami i aktywistkami, którzy brali udział w poprzednich edycjach akcji.
5. Zbierz grupę mieszkańców i działaj!
6. Ciesz się i pochwal sukcesami - zmiana jest możliwa!

Aby dołączyć do Fundacji im. Stefana Batorego lub wyrazić chęci wzięcia udziału w akcji "Masz Głos, Masz Wybór", wystarczy skontaktować się z Biurem Prasowym - Masz Głos, Masz Wybór z Olgą Skarżyńską - tel: 22 536 02 62.

Przeczytaj też:Lubuskie gminy razem powalczą o dotacje i inwestorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska