Umowę na budowę Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie, zarząd województwa podpisał dokładnie rok temu. W pierwszym etapie miał powstać budynek za 28 mln. zł. Zgodnie z założeniami, koszt całej inwestycji to blisko 61 mln zł. Głównym źródłem finansowania są środki z Regionalnego Programu Operacyjnego (ok. 42 mln. zł) reszta to wkład własny (ok. 19 mln. zł). Partnerami działania są Uniwersytet Zielonogórski, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz firma Hertz System.
Oczekiwania związane z uruchomieniem Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze są duże. Region ma najniższe w kraju wskaźniki innowacyjności. Dlatego w założeniu inicjatorów, PTK ma stać się wiodącym ośrodkiem przemysłowo - badawczym inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz innowacyjnego przemysłu, który poprawi słabe wskaźniki.
Promotorem inwestycji jest poseł Bogusław Wontor (Nowa Lewica), który jeszcze tydzień temu na antenie Radia Zachód odpowiadał na pytanie o realizację inwestycji. - Mam nadzieję, że za chwilę park zacznie rosnąć, bo kwestia projektu jest już zakończona i rozpocznie się etap budowy. Myślę, że niebawem zacznie to funkcjonować i będziemy się mogli szczycić tym, że w rankingach dotyczących nowoczesnych technologii pójdziemy dosyć mocno do góry.
Inwestycje promują rządzące województwem władze Platformy Obywatelskiej.
- W województwie lubuskim powstaje rozwiązanie bez precedensu na skalę kraju - mówił jeszcze rok temu poseł Waldemar Sługocki (Platforma Obywatelska) - Nie ma takich przedsięwzięć, finansowanych ze środków unijnych w żadnym innym miejscu w Polsce. Było to możliwe dzięki determinacji samorządu i pasji wielu osób. Nie zabrakło nam świadomości, dzięki temu mam nadzieję, że lubuskie będzie poprawiać swoją pozycję na mapie regionów, budujących swój potencjał o innowacyjną gospodarkę – podkreślał przewodniczący lubuskiej PO.
Zaniepokojony sytuacją jest radny Kazimierz Łatwiński (Prawo i Sprawiedliwość). W jego ocenie trzeba zweryfikować kosztorys firmy i negocjować.
- Trzeba mocno pracować, żeby uzyskać kompromis. Chyba, że zostanie ogłoszony nowy przetarg, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że jego wynik może być jeszcze bardziej kosztowny dla województwa - komentował jednocześnie wskazując na potrzebę realizacji inwestycji - To sektor, który obiektywnie jest innowacyjny i może przynieść nam korzyść. Warto w niego zainwestować kiedy w kraju nie ma jeszcze zbyt dużej konkurencji - przekonywał w rozmowie z GL.
Z pytaniami o budowę Parku Technologii Kosmicznych zwróciliśmy się do wykonawcy, firmy PTB Nickel. Jej przedstawiciel poinformował, że odpowie na przesłane pytania. Z naszych, nieoficjalnych informacji wynika, że zarówno urząd jak i wykonawca do końca tygodnia mają podjąć decyzję o dalszych krokach.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SONY Xperia 5 IV 5G 8/128GB Czarny
xperia 5 iv ma moc i wydajność, których potrzebuje…
kup teraz

HUAWEI nova Y90 6/128GB Czarny
smartfon huawei nova y90 to smartfon, w którym tec…
kup teraz

POCO C40 3/32GB Żółty
Jeśli jesteś miłośnikiem informatyki i elektroniki…
kup teraz

POCO F4 6/128GB Zielony
Xiaomi Poco F4 5G Dual Sim 6GB RAM 128GB - Zielony…
kup teraz

Samsung Galaxy A14 SM-A145 4/64GB Jasnozielony
Smartfony Samsung A14 został zaprojektowany z myśl…
kup teraz

Samsung Galaxy A54 5G SM-A546 8/128GB Czarny
Samsung Galaxy A54 5G przyciąga uwagę bezpretensjo…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót