Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę odzież, obrusy, ścierki. Zakwestionowano 34 proc. produktów

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Przed zakupem ubrania sprawdź, czy ubranie nie ma widocznych wad, np. zaciągnięć, przebarwień. Unikniesz problemów z reklamacją.
Przed zakupem ubrania sprawdź, czy ubranie nie ma widocznych wad, np. zaciągnięć, przebarwień. Unikniesz problemów z reklamacją. Pixabay.com
Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, kontrole Inspekcji Handlowej w całej Polsce wykazały, że było wiele przekłamań co do składu surowcowego ubrań. Zakwestionowano 34 proc. produktów.

Wnioski? Pogarsza się jakość i oznakowanie sprzedawanych ubrań. Inspekcja Handlowa sprawdziła w sumie 361 przedsiębiorców: producentów, importerów, przedsiębiorców sprowadzających towar z UE, hurtownie i sklepy. Typowała ich losowo lub na podstawie wcześniejszych nieprawidłowości.

Przeczytaj też: Niebezpieczne ubrania - piszą, że to w 100 proc. bawełna, a dodają niebezpieczny ołów

- Kontrolerzy zbadali 2 135 partii odzieży dla dzieci i dorosłych oraz obrusów i ścierek - podaje UOKiK. - W 34 procentach partii wykryto nieprawidłowości. Były to choćby nieprawdziwe informacje na metkach, np. o wymiarach, użytych materiałach czy właściwościach. Uchybień było znacznie więcej niż rok wcześniej, gdy IH zakwestionowała 26,5 proc. badanych ubrań i innych wyrobów.

Przykład

Sprzedawca zapewniał na etykiecie, że bluza uszyta jest w 100 proc. z bawełny. Badania laboratoryjne wykazały, że bawełny jest w niej niewiele ponad 50 proc., reszta to poliester.

Koszula męska miała być wykonana w 65 proc. z bawełny, a w 35 proc. z poliestru. Było dokładnie odwrotnie.

Z obrusów sprzedawanych jako plamoodporne po praniu nie znikały zabrudzenia. Tak było w przypadku 25 partii ze zbadanych 34.
Najwięcej – ponad połowę – nieprawidłowości kontrolerzy znaleźli w produktach sprowadzonych spoza UE.

Czytaj również: Kupujemy używane ubrania, auta i sprzęt, bo taniej

Jakie nieprawidłowości wykryła Inspekcja Handlowa w województwie kujawsko-pomorskim? Jeśli chodzi o ubranka dla dzieci zakwestionowano 8 badanych partii produktów. Oto powody:

- w spodniach zastosowano sznurki ściągające o swobodnych końcach, które nie były w jakikolwiek sposób przymocowane do ubioru (powinny być przymocowane do ubioru), w kapturach bluz dla małych dzieci (do 7 roku życia i do 134 cm wzrostu),

- zastosowano sznurki ściągające wykonane z elastycznego materiału (ubrania przeznaczone dla małych dzieci nie powinny być projektowane, produkowane ani dostarczane ze sznurkami ściągającymi w obszarze głowy oraz szyi),

- w kapturach bluz dla starszych dzieci zastosowano sznurki ściągające o swobodnych końcach, które nie były przymocowane w jakikolwiek sposób do ubioru (nie powinny mieć one swobodnych końców).

Większość przedsiębiorców w całym kraju dobrowolnie zastosowała się do zaleceń. IH nałożyła w sumie 7 mandatów karnych, przedstawiła 26 żądań usunięcia nieprawidłowości i wysłała 212 wystąpień pokontrolnych do dostawców.

Przeczytaj: Ubrania markowych producentów szkodzą zdrowiu

Na co więc uważać przy zakupie ubrania? Eksperci UOKiK radzą:
- Sprawdź, czy dziecięca bluza nie ma sznurka przy kapturze. Stwarza to ryzyko uduszenia. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej ubranka dla dzieci do 7 lat nie powinny mieć żadnych sznurków lub troczków przy szyi, a dla starszych – takie elementy muszą być nierozciągliwe i krótsze niż 7,5 cm.

- Skład surowcowy. To ważne m.in. dla alergików

- Upewnij się, że ubranie nie ma widocznych wad, np. zaciągnięć, przebarwień. Unikniesz problemów z reklamacją.

- Przymierz ubranie, bo producenci stosują różną numerację. Zwrot lub wymiana za ciasnej bluzki to dobra wola sklepu.

- Etykiety i wywieszki powinny zawierać skład surowcowy, cenę oraz informacje o przedsiębiorcy.

- Zachowaj paragon. Ułatwi ewentualną reklamację, jeśli w ubraniu znajdziesz wady. Masz na nią 2 lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę odzież, obrusy, ścierki. Zakwestionowano 34 proc. produktów - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska