Inspektor nakaże

PAWEŁ WAŃCZKO (68) 324 88 80 pwanczko@gazetalubuska.pl
Pracodawca nie wypłaca ci pensji? Nie wiesz jak ją odzyskać? Możesz skorzystać z pomocy inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy lub samemu złożyć pozew w sądzie pracy o zasądzenie roszczenia.

Możesz na kilka sposobów dochodzić zaległych wypłat. Musisz jednak pamiętać, że szukanie pomocy poza zakładem pracy (złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy, czy pozwu do sądu), może się skończyć dla ciebie tym, że stracisz pracę. Dlatego najkorzystniejszym dla ciebie rozwiązaniem będzie porozumienie się z pracodawcą bez pośredników. Niestety, nie zawsze jest to możliwe.

Inspektor nakaże

Gdy nie dogadasz się z pracodawcą, możesz złożyć skargę do PIP. Wówczas inspektor sprawdzi twojego szefa. Jeśli zarzuty potwierdzą się w trakcie kontroli i okaże się, że twoje roszczenie ma charakter bezsporny, wówczas PIP może nakazać pracodawcy wypłacenie zaległych należności zaległości.

Sąd orzeknie

Jeśli pragniesz odzyskać zaległe świadczenia ze stosunku pracy (umowa o pracę), możesz także wnieść pozew do sądu pracy. Wszczęcie postępowania musisz rozpocząć od złożenia prawidłowo napisanego pozwu i skierowania go do właściwego miejscowo sądu. Zgodnie z ogólną zasadą, do rozpoznania sprawy właściwy jest sąd rejonowy, sąd pracy, w którego okręgu pozwany (pracodawca) zamieszkuje, albo znajduje się jego siedziba. Chyba że wartość przedmiotu sporu przekracza 75 tys. zł - wówczas w pierwszej instancji sprawę rozpatruje sąd okręgowy. Powództwo może także zostać wytoczone przez sąd pracy, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, albo w którego okręgu znajduje się zakład pracy.
Pozew powinien być napisany, jednak Kodeks postępowania cywilnego daje tobie możliwość wniesienia powództwa w sądzie ustnie do protokołu.
Twój pozew nie może być zwrócony lub odrzucony, jeśli braki formalne wezwania dadzą się usunąć w postępowaniu wyjaśniającym. Sąd może także z urzędu wezwać do udziału w sprawie. Natomiast wydając wyrok orzeka o roszczeniach zarówno tych, które wynikają z faktów przytoczonych przez pracownika, jak i tych nie objętych żądaniem pracownika.

Możesz mieć pełnomocnika

- Przed sądem pracy, możesz występować osobiście lub poprzez pełnomocnika. Twoim pełnomocnikiem w sprawach o roszczenia może być m.in. radca prawny, adwokat, najbliżsi krewni, przedstawiciel związku zawodowego. Sąd na wniosek może też wyznaczyć pełnomocnika z urzędu.

Tak pisz

MASZ TRZY LATA

Zgodnie z art. 291 Kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Dniem wymagalności roszczenia jest dzień, w którym pracownik ma prawo domagać się od pracodawcy jego spełnienia. Warto więc nie zwlekać z wniesieniem powództwa.

Pozew jest szczególnym pismem procesowym, które powinno zawierać odpowiednią formę i treść. Prawidłowo sporządzony pozew powinien zawierać:

 • oznaczenie sądu, do którego jest kierowany
 • oznaczenie stron i ich pełnomocników
 • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron
 • oznaczenie wartości przedmiotu sporu
 • treść wniosku oraz wskazanie dowodów na poparcie przytoczonych okoliczności
 • oznaczenie rodzaju pisma (pozew)
 • uzasadnienie pozwu
 • podpis osoby wnoszącej pozew
 • wymienienie załączników dołączonych do pozwu.
  Powyżej przedstawiamy przykład prawidłowo napisanego pozwu do sądu.
 • Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie