Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Intel zapłaci gigantyczną grzywnę

(pij)
AMD komentuje wyrok Komisji Europejskiej uznający, że Intel złamał prawo Unii Europejskiej, a tym samym działał na niekorzyść konsumentów i ukarała gigantyczną grzywną 1 miliarda 60 milionów euro.

Komisja Europejska uznała, że firma Intel nadużywała swojej pozycji na światowym rynku mikroprocesorów x86. Według Komisji Europejskiej - Stosowane przez Intel praktyki działały przez wiele lat na niekorzyść milionów europejskich konsumentów. Tak poważne naruszenie przepisów antymonopolowych nie może być tolerowane.

Komisja Europejska nakazała Intelowi natychmiastową zmianę praktyk biznesowych oraz ukarała firmę rekordową karą w wysokości 1 miliarda 60 milionów Euro.

Intel komnetuje wyrok. - Wyrok to niezwykle istotny krok do utworzenia rynku działającego w oparciu o zasadę uczciwej konkurencji - powiedział Dirk Meyer, AMD president and CEO.

AMD od zawsze należał do liderów w dziedzinie technologicznych innowacji, jesteśmy zadowoleni, że już wkrótce to klienci a nie Intel będą dyktowali warunki. Po bardzo szczegółowym dochodzeniu, Komisja Europejska doszła do bardzo ważnego wniosku – Intel dopuścił się złamania prawa a ucierpieli na tym przede wszystkim konsumenci - powiedział Tom McCoy, AMD executive vice president for legal affairs.

- Ten wyrok zakończy dyktowanie cen przez Intel, a klienci będą mieli większe pole wyboru - Według Komisji Europejskiej: Intel przyznawał częściowo lub całkowicie ukryte rabaty producentom sprzętu komputerowego w zamian za kupowanie wyłącznie lub prawie wyłącznie procesorów x86 Intela. Intel w okresie od listopada 2002 do grudnia 2007 opłacał jedną z największych sieci sprzedaży detalicznej Media Saturn Holding w zamian za to, że w salonach tej sieci na całym świecie będą sprzedawane komputery budowane wyłącznie w oparciu o procesory Intela.

Intel bezpośrednio ingerował w relacje AMD z producentami komputerów. Przyznawał im gratyfikacje finansowe – transakcje nie były związane z konkretnymi zamówieniami - w zamian za opóźnianie bądź wstrzymywanie wprowadzania na rynek komputerów budowanych w oparciu o procesory AMD.

Dotychczas firmie Intel nie udało się przekonać żadnej agencji ds. walki z nieuczciwą konkurencją, że stosowane przez nią praktyki biznesowe są zgodne z prawem i mają charakter pro-konsumencki. W 2008 roku, Korea Fair Trade Commission (KFTC) ukarała Intel grzywną w wysokości 26 miliardów won’ów (blisko 25,4 miliona USD) stwierdzając, że firma nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku, włącznie z wymuszeniami oraz płaceniem klientom milionów dolarów, w zamian za używanie wyłącznie chipów Intel, opóźnianie premier produktów i/lub nie rozwijanie nowych produktów wykorzystujących chipy AMD. KFTC ponadto odkryła, że Południowo-Koreańscy konsumenci musieli kupować komputery PC po wyższych cenach ponieważ krajowi producenci komputerów byli zmuszeni do kupna drogich procesorów (Central Processor Unit) firmy Intel.

Oprócz grzywny KFTC nakazała Intelowi zaprzestać praktyki oferowania producentom PC dopłat uzależnionych od nie prowadzenia interesów z AMD. Intel złożył apelację od wyroku.

W 2005 roku, Japan Fair Trade Commission (JFTC) orzekła, że Intel naruszył japońskie prawo antymonopolowe poprzez nielegalne zmuszanie pięciu japońskich producentów komputerów PC do korzystania wyłącznie lub prawie wyłącznie z procesorów Intel. Intel nie złożył apelacji.

W Stanach Zjednoczonych, Amerykańska Federalna Komisja ds. Handu (U.S. Federal Trade Commission, FTC) oraz biuro Prokuratora Generalne Nowego Yorku prowadzą śledztwo przeciwko firmie Intel w sprawie nadużywania swoje monopolistycznej pozycji. W 2005 roku, AMD złożyło prywatny pozew sądowy w US District Court of Delaware. Początek procesu został zaplanowany na wiosnę 2010.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska