Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwalida z ulgą

(jp)
- Jak wygląda sprawa przejazdów ulgowych osób niepełnosprawnych (tzw. była I grupa) i ich opiekunów we wszystkich środkach lokomocji? - pyta Czytelniczka z Modrzycy.

W zielonogórskim PKS poinformowano nas, że podróżująca autobusami (także pospiesznymi) osoba niewidoma, ociemniała lub niezdolna do samodzielnej egzystencji, czyli inwalida pierwszej grupy, płaci obecnie 50 proc. ceny biletu, a jego opiekun (przewodnik) jedzie za darmo. Przepisy takie obowiązują we wszystkich przedsiębiorstwach PKS.
W Lubuskim Zakładzie Przewozów Regionalnych PKP podają, że osoby takie i ich opiekunowie mają prawo do bezpłatnych przejazdów pociągami osobowymi (2 kl.). Jeśli inwalida I grupy chce podróżować pierwszą klasą pociągu osobowego, pociągiem pospiesznym lub ekspresem, musi zapłacić 50 proc. ceny biletu. Jego opiekun również tymi pociągami jeździ za darmo, ale musi wykupić miejscówkę. Przepisy te obowiązywać będą tylko do 30 stycznia.
Jolanta Łyżwa-Trojanowska z Ministerstwa Infrastruktury informuje, że osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji będą mieć od 31 stycznia 37-proc. ulgę na przejazdy autobusami i pociągami osobowymi. Ich opiekunowie pojadą za darmo pociągiem, w PKS przysługiwać im będzie 78-proc. ulga. Ociemniali lub niewidomi również będą mieć 37 proc. ulgi na te środki komunikacji, ich przewodnicy pojadą za darmo zarówno pociągiem, jak i autobusem PKS.
Autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze inwalidzi pierwszej grupy i ich opiekunowie jeżdżą za darmo. Ci pierwsi muszą mieć przy sobie odcinek renty i dowód osobisty. Towarzysząca inwalidzie osoba nie musi posiadać żadnego zaświadczenia; wystarczy, że inwalida wskaże ją jako swego opiekuna. Także w Gorzowie Wlkp. inwalidzi pierwszej grupy i ich opiekunowie nie płacą za bilet komunikacji miejskiej. Jeśli rewizor zapyta, inwalidzi mogą przedstawić pieczątkę w dowodzie osobistym (mają je osoby starsze wiekiem), wydaną przez ZUS legitymację rencisty, orzeczenie o niepełnosprawności lub legitymację wydaną przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Podobnie jak w Zielonej Górze, opiekunowie gorzowskich inwalidów I grupy nie muszą mieć żadnego zaświadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska