Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwazja biedronek azjatyckich. Są szczególnie niebezpieczne dla alergików. Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie. Jak je rozpoznać?

Magda Weidner
Magda Weidner
Inwazja biedronek azjatyckich. Są szczególnie niebezpieczne dla alergików. Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie.
Inwazja biedronek azjatyckich. Są szczególnie niebezpieczne dla alergików. Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie. Jacek Katarzyński
Biedronki azjatyckie atakują. Co roku próbują dostać się do naszych domów. Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek. Mogą ugryźć też ludzi, a te ugryzienia mogą wywoływać alergię. Jak rozpoznać biedronki azjatyckie? Na co uważać? Sprawdźcie!
  • Biedronki azjatyckie (harmonia axyridis), to gatunek inwazyjny.
  • Po raz pierwszy pojawił się w Poznaniu kilka lat temu. Później w Zielonej Górze, we Wrocławiu i na Mazowszu.
  • Biedronki azjatyckie szukają schronienia w naszych mieszkaniach na zimę. Wybierają miejsca zaciszne i zaciemnione. Zadowolą się zakamarkiem w mieszkaniu, czy szczeliną w budynku.
  • Odnotować można już sporo sygnałów z kraju, że owady te masowo pojawiają się w domach. - Wlatują przez okno, siedzą na szybach, parapetach - alarmują nas także Czytelnicy.

W ostatnim czasie pojawił się także wtyk amerykański. Wielki pluskwiak, który swoim wyglądem może przestraszyć i zaniepokoić.

Wtyk amerykański nie zrobi nam krzywdy. Inaczej sprawa wygląda z biedronkami azjatyckimi. Na nie trzeba uważać.

Biedronki azjatyckie wywołują alergię

Biedronki azjatyckie mogą być uciążliwe. Mogą też ugryźć. A wtedy wydzielają płyny obronne, zawierające alergeny, dwa główne to Har a 1 i Har a 2, powodujące alergiczny nieżyt nosa, astmę, pokrzywkę czy zapalenie spojówek i obrzęk naczyniowy. Miejsce, w które ugryzie nas biedronka, może zrobić się czerwone. Biedronki azjatyckie są niebezpieczne dla alergików, niezależnie od płci i w różnym wieku. - Alergia na biedronkę pojawia się najczęściej jesienią, z uwagi na ich gromadne zimowanie i występowanie w naszych domach. Z racji powszechności ich występowania, proponuje się, aby w testach alergicznych sprawdzać również wrażliwość na alergeny tej biedronki, obok roztoczy kurzu domowego czy sierści kota - podkreśla dr Sebastian Pilichowski, biolog z Zielonej Góry.

Lekarze odnotowali już przypadki ukąszeń, które poskutkowały reakcjami alergicznymi skóry i dróg oddechowych.

- Mojej sąsiadki wnuk dostał wysypki. Okazało się, że to przez biedronki azjatyckie. Wcześniej nie był na nic uczulony - opisała nam Czytelniczka z Zielonej Góry.

Inwazja biedronek azjatyckich. Są szczególnie niebezpieczne dla alergików. Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie.

Inwazja biedronek azjatyckich. Są szczególnie niebezpieczne ...

Samica biedronki arlekin w ciągu całego swojego życia może znieść nawet do 4 tys. jaj! Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek. Mogą ugryźć też ludzi, a te ugryzienia mogą wywoływać alergię. By się przed nimi uchronić, uszczelnij okna i drzwi, warto zabezpieczyć je siatką. Można użyć mentolu lub kamfory - to je odstrasza - Lasy Państwowe.

Biedronki azjatyckie i alergia. Pojawia się najczęściej jesienią

Objawy alergii na biedronki azjatyckie:

  • alergiczne zapalenie spojówek
  • astma
  • pokrzywka

Biedronki azjatyckie - jak je rozpoznać

Biedronki azjatyckie są średniej wielkości. Wyróżniają się zmiennym ubarwieniu pokryw. Mogą występować w kolorze od żółtego i pomarańczowego, przez czerwone aż do czarnego. Co najważniejsze, liczba kropek biedronek azjatyckich wynosi od 0 do 23.

Biedronki azjatyckie spotkać można w różnych środowiskach, głównie na krzewach i drzewach liściastych, także na terenach zurbanizowanych. Owady można zauważyć we framugach okiennych czy w futrynach drzwi.

Przyjrzyjcie się grafice, którą przygotowały Lasy Państwowe. - Obce biedronki charakteryzują się dużą zmiennością - nie każda posiada charakterystyczne plamki na przedpleczu, układające się w literkę “M”. Niektóre są całe czarne - czytamy w komunikacie.

biedronki azjatyckie
Jak rozpoznać biedronkę azjatycką? Lasy Państwowe

Biedronki azjatyckie atakują w Lubuskiem

Sygnały o biedronkach azjatyckich otrzymujemy co roku od naszych Czytelników. - Najwięcej jest ich na balkonie, próbują dostać się do domu. Ale jak zbliża się ktoś do nich, odlatują - zauważa pani Natalia.

Inwazja biedronek azjatyckich. Są szczególnie niebezpieczne dla alergików. Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie. Jak je rozpoznać?
Biedronki azjatyckie są szczególnie niebezpieczne dla alergików. Czytelniczka
Biedronki azjatyckie powróciły. Jak co roku dostajemy sygnały od Czytelników, że te owady wkradają się do ich mieszkań. Szukają schronienia na zimę. Jest ich coraz więcej. - Przesiadują na murach, na balkonach, ewidentnie próbują dostać się do naszych domów, aby tam przezimować - napisała do mieszkanka Zielonej Góry.  Czytaj również: Inwazja biedronek azjatyckich. Wszystko, co musisz o nich wiedziećNa biedronki azjatyckie trzeba uważać. Są one szczególnie niebezpieczne dla alergików. Mogą ugryźć. A wtedy wydzielają płyny obronne, zawierające alergeny, dwa główne to Har a 1 i Har a 2, powodujące alergiczny nieżyt nosa, astmę, pokrzywkę czy zapalenie spojówek i obrzęk naczyniowy. Miejsce, w które ugryzie nas biedronka, może zrobić się czerwone. Biedronki azjatyckie są niebezpieczne dla alergików, niezależnie od płci i w różnym wieku. - Alergia na biedronkę pojawia się najczęściej jesienią, z uwagi na ich gromadne zimowanie i występowanie w naszych domach. Z racji powszechności ich występowania, proponuje się, aby w testach alergicznych sprawdzać również wrażliwość na alergeny tej biedronki, obok roztoczy kurzu domowego czy sierści kota - podkreśla dr Sebastian Pilichowski, biolog z Zielonej Góry.Lekarze odnotowali już przypadki ukąszeń, które poskutkowały reakcjami alergicznymi skóry i dróg oddechowych. Przypomnijmy, że ostatnio niepokój wśród mieszkańców wywołał też wtyk amerykański. Śmierdzący pluskwiak, który szuka schronienia na zimę, ale jest bezpieczny.

Biedronki azjatyckie w Zielonej Górze. Próbują znaleźć schro...

W Polsce jest ok. 80 gatunków biedronek

W Polsce jest ok. 80 gatunków, spośród nich najbardziej znaną jest siedmiokropka. Siedmiokropki są kropka w kropkę do siebie podobne, mają czarne przedplecze z białymi plamkami na bokach i są soczyście czerwone. I nie spotkamy ich w takich gromadach na naszych ścianach.

Inwazja biedronek azjatyckich. Nieproszony gość. Co z nim zrobić?

Co zrobić, gdy znajdziesz owada w domu? Jest kilka opcji. Każdy powinien na początku pamiętać jednak o tym, że jest to zwierzę, a decyzję podjąć, oceniając sytuację. Niektórzy atakują od razu papciem, ale można przecież wynieść owada na zewnątrz albo pozostawić - niech przezimuje. Nie czyńmy za wszelką cenę z naszych domów sterylnych stref pozornego komfortu, oddalającego nas stale od tego, co żyje na zewnątrz.

Przykłady inwazyjnych gatunków obcych

  • Anoplophora glabripennis – chrząszcz z rodziny kózkowatych rodzimy dla wschodniej Azji
  • Biedronka azjatycka Harmonia axyridis - gatunek rodzimy w Azji
  • Bożodrzew gruczołowaty (ajlant wyniosły) Ailanthus altissima – roślina zagłuszająca inne rośliny rosnące w pobliżu, a nawet produkująca specjalne toksyny uniemożliwiające ich rozwój.

WIDEO: Uwaga na użądlenia! Objawy bywają mylące. "Czasem występuje ból brzucha i wymioty"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska