Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwazja kleszczy w Polsce. Bezpiecznie nie jest nawet w centrach miast!

AIP
Kleszczy w Polsce z roku na rok jest coraz więcej, coraz częściej przenoszą też niebezpieczne dla ludzi i zwierząt choroby.
Kleszczy w Polsce z roku na rok jest coraz więcej, coraz częściej przenoszą też niebezpieczne dla ludzi i zwierząt choroby. pixabay.com
Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy, przebywając na spacerze w parku czy w lesie, aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu.

Zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu oraz inne choroby odkleszczowe mogą osoby w każdym wieku. Kleszczy z roku na rok jest coraz więcej, coraz częściej przenoszą też niebezpieczne dla ludzi i zwierząt choroby. Sezon ich aktywności już się rozpoczął i trwał będzie do pierwszych mrozów. Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, przed częścią chronią szczepienia, na inne nie ma jeszcze ani szczepionki. A dane są zatrważające. - Najbardziej endemicznymi terenami, gdzie mamy do czynienia z największą następowalnością kleszczy są województwa północno- wschodnie: Podlaskie, Warmińsko- Mazurskie, ale także mazowieckie, gdzie z roku na rok wzrasta liczba kleszczy – mówi Joanna Narożniak, z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Warszawie.

Kleszcze to krwiopijne pajęczaki zamieszkujące niemal wszystkie miejsca na Ziemi. Kleszcze pospolite, odpowiedzialne za przenoszenie wielu groźnych chorób, między innymi boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu, preferują siedliska wilgotne. Najlepiej czują się w lasach mieszanych i liściastych z bogatą warstwą runa i krzewów, stanowiącą dobre schronienie dla zwierząt – podstawowych żywicieli kleszczy. Okazuje się jednak, że parki miejskie o charakterze leśnym też są atrakcyjne dla kleszczy.

Na szczęście dla nas, kleszcze nie są aktywne przez cały czas. Gatunek żerujący głównie na gołębiach – obrzeżek gołębi, żeruje głównie w nocy. Kleszcze pospolite, te najgroźniejsze dla nas, są najaktywniejsze rano i pod wieczór, przed zapadnięciem zmroku. Na przestrzeni roku obserwuje się dwa szczyty aktywności: wiosenny (kwiecień – czerwiec) i jesienny (wrzesień – październik). Jeśli lato jest bardzo gorące i suche, szczyt jesienny jest wyraźnie słabszy – kleszczy jest nieco mniej niż na wiosnę. Również mroźna, ale bezśnieżna zima nie sprzyja kleszczom.

Nieprawdą jest, jakoby kleszcze lubiły lub nie kolor biały. Czapka nie uchroni nas przed atakiem kleszcza, ale pomocny może okazać się repelent, najlepiej zawierający DEET. Kiedy kleszcz wejdzie na swoją ofiarę, nie wgryza się od razu. Najpierw wędruje po ciele poszukując miejsca z delikatniejszą skórą. U ludzi zwykle są to miejsca za uszami, szyja, okolice pach, pachwin, brzuch, doły łokciowe czy kolanowe. U dzieci najczęściej kleszcze odnaleźć można w okolicy głowy. Kiedy kleszcz jest już zamocowany, nie należy smarować go tłuszczem, ani przypalać ogniem. Powinno się wyjąć pasożyta jednym, zdecydowanym ruchem, przy czym kręcenie w prawo lub lewo nie ma sensu.

Część osób preferuje kleszczołapki lub inne pomocne urządzenia. Są one jak najbardziej dopuszczalne, pod warunkiem, że nie zgnieciemy nimi pajęczaka, ani nie rozerwiemy go na części, co mogłoby skutkować pozostawieniem w skórze ryjka. Jeżeli po wyciągnięciu z ciała kleszcz porusza się, to znaczy, że wyciągnięty został prawidłowo. Miejsce po pasożycie należy starannie zdezynfekować. Dobrze jest również obserwować skórę – pojawienie się czerwonego rumienia świadczy o rozpoczynającej się chorobie – boreliozie. Do lekarza należy udać się również w przypadku podwyższonej temperatury, objawów przypominających przeziębienie czy zawrotów głowy- mogą świadczyć o początku kleszczowego zapalenia mózgu.

Przeczytaj też: Kleszcze nas atakują. Są także w mieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska