Inwestycje w Nowej Soli. Prace przeciwpowodziowe nad Czarną Strugą odkryły brzegi rzeczki. Widoki są mroczne

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Wideo

Zobacz galerię (18 zdjęć)
Już sama nazwa Czarna Struga brzmi tajemniczo, ale to, co zostało odsłonięte nad rzeczką w Nowej Soli naprawdę robi mroczne wrażenie. Tymczasem inwestycja ta jest jak najbardziej poważna i potrzebna. Celem jest ochrona przeciwpowodziowa miasta.

Inwestycje w Nowej Soli. Ochrona przed powodzią

Prace, które można zobaczyć nad Czarną Strugą i Odrą w Nowej Soli to oczekiwana inwestycja, której celem jest ochrona przeciwpowodziowa miasta. W pamięci mieszkańców wciąż jest powódź z 1997 roku, ale też budowa ściany przeciwpowodziowej. Jednak ta ściana mogłaby sobie nie poradzić z wodą takiej powodzi. Dlatego we wrześniu 2020 roku nad Odrą ruszyły prace przy budowie wału przeciwpowodziowego.

Czarna Struga. Dopływ Odry w Nowej Soli. Rozbudowa wału

Trwają roboty rozbiórkowe przy rozbudowie wału lewobrzeżnego rzeki Czarna Struga. Prace prowadzone są na długości ponad trzech kilometrów, od ujścia – w stronę miasta – do ul. Grobla.

- W trakcie realizacji jest między innymi budowa dwóch wylotów kolektorów deszczowych. Trwa także budowa nasypów i roboty związane z układaniem opaski z kiszek faszynowych i schronów dla ryb oraz prowadzone są prace w okolicy drogi S3 w miejscowości Lubieszów. W ramach działań prośrodowiskowych zlikwidowano nielegalne wysypiska śmieci zlokalizowane na brzegach Czarnej Strugi - informuje Anna Tarka, rzecznik prasowa, Kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie, Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Czarna Struga w Nowej Soli. Zobacz, jak teraz wygląda. Płynie wartki strumień. Mieszkańcy przyznają, że latem nie ma tutaj tyle wody.
Czarna Struga w Nowej Soli. Zobacz, jak teraz wygląda. Płynie wartki strumień. Mieszkańcy przyznają, że latem nie ma tutaj tyle wody. Eliza Gniewek-Juszczak

W planie jest wykonanie urządzeń zabezpieczających dolinę Czarnej Strugi przed cofką w okresach wezbrań Odry. Ma powstać wał przeciwpowodziowy przegradzający dolinę Czarnej Strugi w jej odcinku przyujściowym, przepompownia przeciwpowodziowa o wydajności 10 metrów sześciennych na sekundę odprowadzająca wody z Czarnej Strugi do Odry w okresach wezbrań Odry. Odcinek ujściowy koryta Czarnej Strugi ma być uregulowany.

Powstanie łącznie ok. 7 kilometrów wałów, w dół rzeki od mostu w Lubieszowie.

Prace nad Czarną Strugą w Nowej Soli

Inwestycja przeciwpowodziowa nad Czarną Strugą to szereg zadań:

  • rozbudowa obwałowań Kanału Energetycznego w Nowej Soli, obejmująca budowę wału ziemnego na lewym brzegu kanału
  • budowę ściany oporowej żelbetowej na prawym brzegu kanału.
  • przebudowa istniejącego uzbrojenia terenu, w tym kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej oraz przewodów energetycznych i telekomunikacyjnych.
  • roboty rozbiórkowe wzdłuż koryta Czarnej Strugi, w tym: rozbiórka fragmentu ściany murowanej, zniszczonego stopnia wodnego, istniejących budowli komunikacyjnych (most żelbetowy, kładka drewniano-stalowa);
  • rozbiórka budynku gospodarczego na prawym brzegu rzeki;
  • rozbiórka nieczynnych studni i wylotów kanalizacyjnych.

Zobacz, co zostało odsłonięte nad Czarną Strugą.

Inwestycja przeciwpowodziowa nad Odrą w Nowej Soli

W lutym 2021 roku trwa rozbudowa lewobrzeżnego wału przeciwpowodziowego Odry na długości 1200 metrów od portu - w dół rzeki Odry - do terenu ogródków działkowych. – Wykonawca zakończył między innymi rozbiórkę drogi z płyt, zdjęto także warstwę humusu od strony odpowietrznej i od strony odwodnej. Trwają prace rozbiórkowe wału i budowa nowego nasypu wału. Jednocześnie trwa budowa lewobrzeżnego wału przeciwpowodziowego rzeki Odry na odcinku prawie 1500 metrów od terenu ogródków działkowych wzdłuż Odry do ujścia rzeki Czarna Struga. W tej lokalizacji zostało dodatkowo zagęszczone podłoże - opisuje rzecznik prasowa Wód Polskich.
Prace prowadzi przedsiębiorstwo Wody Polskie. A finansują je Bank Światowy i budżet państwa.

Zobacz też wideo: 15 przejść dla pieszych w Nowej Soli zostanie doświetlonych w 2021 roku. Celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie