Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w Zielonej Górze. Praca na budowach wre. Zobacz, co mimo pandemii koronawirusa zmienia się w mieście

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Mimo pandemii koronawirusa miasta się zmienia. Dźwigi nad dachami domów świadczą, ż budowa trwa. Na przykład przy ulicy Lisiej powstają nowoczesne apartamenty. Co jeszcze zmienia się w Zielonej Górze wiosną 2021 roku?
Mimo pandemii koronawirusa miasta się zmienia. Dźwigi nad dachami domów świadczą, ż budowa trwa. Na przykład przy ulicy Lisiej powstają nowoczesne apartamenty. Co jeszcze zmienia się w Zielonej Górze wiosną 2021 roku? Mariusz Kapała / GL
Wielu z nas pracuje zdalnie w domu. Na zakupy jedziemy raz w tygodniu do najbliższego marketu i nie dostrzegamy na co dzień, jak zmienia się miasto. Na szczęście koronawirus nie wstrzymał większości inwestycji, które przebiegają sprawnie. Nad miastem widać dźwigi, powstają nowe bloki mieszkalne, obiekty handlowe, siedziby firm, ulice, szkoły, modernizowane są stare obiekty. Zobacz, co nowego powstaje w Zielonej Górze!

Mimo pandemii koronawirusa miasta się zmienia, dzięki prowadzonym inwestycjom. Jakim? Trudno wszystkie wymienić, ale choćby rozbudowie Promyka, oczyszczalni ścieków, galerii Focus Mall czy termomodernizacji szpitala, a także budowie obwodnicy południowej, obiektów handlowych, bloków mieszkalnych, ulic, szkoły muzycznej...

Mimo pandemii koronawirusa miasta się zmienia. Dźwigi nad dachami domów świadczą, ż budowa trwa. Na przykład przy ulicy Lisiej powstają nowoczesne apartamenty. Co jeszcze zmienia się w Zielonej Górze wiosną 2021 roku?

Inwestycje w Zielonej Górze. Praca na budowach wre. Zobacz, ...

Rozbudowa galerii Focus Mall. Kiedy otwarcie?

Wśród inwestycji, które wzbudzają największe zainteresowanie, nie tylko zielonogórzan, ale i Luszuban, jest rozbudowa galerii handlowej Focus Mall przy ul. Wrocławskiej.
W ramach rozbudowy Focus Mall zyskał dodatkowe 15 tys. mkw. powierzchni sprzedażowej, na której znajdzie się ok. 60 nowych lokali o zróżnicowanym metrażu i przeznaczeniu. W galerii pojawią się zarówno marki, które zniknęły z Focus Mall na okres rozbudowy, jak również takie, które do tej pory nie były obecne w galerii. U nowych najemców klienci będą mogli zaopatrzyć się m.in. w odzież i obuwie, wyposażenie wnętrz, artykuły sportowe, a także skorzystać z rozszerzonej oferty gastronomicznej.

Otwarcie nowych lokali w rozbudowanej części galerii Focus Mall planowane jest już po wakacjach, pod koniec III kwartału br.

Zobacz film, jak przebiega rozbudowa galerii Focus Mall:

Już teraz wjazd na parking +2, który został otwarty w nowej części galerii, jest możliwy tak, jak dawniej - od ulicy Wrocławskiej i od ulicy Sienkiewicza. Z parkingu na pasaż dostaniemy się wewnętrzną klatką komunikacyjną. Natomiast bezpośrednie wejście z zewnątrz do nowej części Focus Mall znajduje się po zachodniej stronie nowego budynku (od strony komina) i jest dostępne od początku lutego.

Budowa obwodnicy południowej wzbudza wiele emocji

Sporo emocji wywołuje też budowa obwodnicy południowej. Tu mieszkańcy są podzieleni. Niektórzy uważają, że to bardzo potrzebna inwestycja, innym żal wyciętych pod trasę drzew. A wycięto ich 5,6 tys. m3.

Zobacz film, jak przebiega wycinka drzew pod budowę obwodnicy południowej:

Prace dotyczące tego zadania przebiegają zgodnie z planem. Nowa obwodnica będzie przebiegać przez południową część Zielonej Góry: rozpocznie się od skrzyżowania drogi krajowej numer 27 z drogą wojewódzką 282, przejdzie w okolicy tzw. Dzikiej Ochli oraz omijając od południa Jędrzychów zakończy się na rondzie Andrzeja Huszczy. Na trasie powstaną trzy ronda oraz przejścia dla zwierząt.

Głównym wykonawcą budowy obwodnicy południowej jest firma Strabag. Budowa 13-kilometrowej trasy to koszt około 127 mln z (zdobyte przez miasto dofinansowanie wynosi 114 mln zł). Zakończenie tej inwestycji drogowej zaplanowano do końca 2023 roku.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Zielonej Górze Łężycy

W Zielonej Górze Łężycy trwa rozbudowa oczyszczalni ścieków. Powstaje tam instalacja do fermentacji beztlenowej osadów z odzyskiem biogazu, który będzie wykorzystywany do produkcji energii potrzebnej w dalszych procesach przeróbki osadów.
Jak mówi Monika Turzańska, specjalista ds. promocji w Zielonogórskich Wodociągach i Kanalizacji - wartość tej inwestycji to ponad 38,7 miliona złotych. Natomiast całkowity koszt projektu IV etapu to ok. 76,5 mln zł. Zakończono główne roboty konstrukcyjno-budowlane oraz technologiczne związane z wykonaniem modernizacji istniejących obiektów. Trwają prace w zakresie robót instalacyjnych branży sanitarnej w nowym budynku wielofunkcyjnym oraz dostawy i montaże specjalistycznych urządzeń technologicznych. Wysoko zaawansowane są też prace związane z wykonaniem sieci międzyobiektowych oraz realizacją robót elektrycznych.
Zakończenie inwestycji planowane jest we wrześniu tego roku.

Zobacz wideo: co się zmienia w oczyszczalni ścieków w Zielonej Górze Łężycy:

Monika Turzańska zauważa, że powstanie też punkt czyszczenia pojazdów technicznych, które służą do oczyszczania kanalizacji, będzie też magazyn osadów...

Budowa nowej szkoły muzycznej

Od października 2020 roku trwa pierwszy etap budowy nowej szkoły muzycznej przy ul. Dzikiej. Będzie to nowoczesny obiekt przystosowany do potrzeb edukacji artystycznej z salą koncertową (340 miejsc) i kameralną (120 miejsc) w światowym standardzie akustycznym.
Znacznie poprawią się warunki lokalowe do realizacji zajęć lekcyjnych, oprócz sal lekcyjnych szkoła pozyska dodatkowe, niezbędne pomieszczenia, których obecnie nie posiada: sale prób dla orkiestr, chórów i zespołów instrumentalnych, szatnię ogólną, szatnie dla dzieci przed zajęciami rytmicznymi, pomieszczenia sanitarne o wymaganym standardzie i w optymalnej liczbie, pomieszczenia socjalne, dla administracji, optymalne ciągi komunikacyjne. Wielkość i wymagania dla poszczególnych sal lekcyjnych będą zgodne z obowiązującymi normami.

Zobacz wideo, jak przebiega budowa fundamentów pod nową szkołę muzyczną:

Uczniowie będą realizować zajęcia edukacyjne w ramach jednego obiektu bez konieczności przechodzenia z budynku do budynku. Oznacza to większą efektywność wykorzystania czasu przez uczniów, poprawę dostępności do kształcenia artystycznego dla utalentowanych dzieci i młodzieży z okolicznych mniejszych miast i wsi, znaczącą poprawę bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli, znaczącą poprawę higieny pracy nauczycieli i pracowników szkoły, stworzenie właściwego wizerunku szkoły artystycznej.

Nowy budynek szkoły muzycznej będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Rozbudowa ośrodka Promyk w Zielonej Górze

Zespół Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Promyk" w Zielonej Górze jest obecnie rozbudowywany. Wykonawcą inwestycji jest Zakład Budowlano- Remontowy Maciej Jakuboszczak. Koszt tego zadania to 7,775 mln zł. Pierwsze prace ruszyły we wrześniu 2020 roku, mają się zakończyć w połowie listopada 2021 roku.

Wideo: Tak wyglądało podpisanie umowy na rozbudowę zielonogórskiego Promyka:

W rozbudowanym Promyku powstaną nowe pomieszczenia w tym szatnia, sala do rehabilitacji czy poczekalnia dla rodziców, ale również sala dziennego pobytu, pokój odpoczynku, jadalnia. Celem całego przedsięwzięcia jest podniesienie komfortu pacjentów, stworzenie lepszych warunków dla zajęć, ułatwienie poruszania się niepełnosprawnym po terenie całego obiektu.

Powstają apartamenty, bloki mieszkalnie, nowe ulice

W Zielonej Górze w różnych częściach miastach powstają też nowe bloki mieszkalne. Między innymi przy ulicy Botanicznej.
Budowany budynek mieszkalny wielorodzinny będzie dwuklatkowy z lokalami usługowymi w poziomie parteru. W hali garażowej zaplanowano miejsca postojowe. Mieszkania będą dwu, trzy i czteropokojowe. Inwestycja ma być gotowa w sierpniu przyszłego roku. Przy ulicy Zacisze w sąsiedztwie dębów budowany jest czteropiętrowy budynek, w którym znajdzie się 29 mieszkań. Nie zabraknie windy i hali garażowej z miejscami postojowymi, na zewnątrz zaplanowano także parking. Zakończenie inwestycji - grudzień 2021. Niedaleko od tej inwestycji przy ul. Działkowej/Krętej powstaje kolejny blok mieszkalny, w sąsiedztwie marketu. Na dole będą lokale usługowe, na górze mieszkania od 36 do 46 metrów kwadratowych.
Nowoczesny apartamentowiec budowany jest na ulicy Lisiej. Obiekt będzie miał trzy klatki i 233 mieszkania o zróżnicowanym metrażu i układzie pozwalających na aranżację lokali według własnego uznania i potrzeb. Pod budynkiem w halach garażowych są zlokalizowane miejsca postojowe otwarte i zamknięte. Planowany termin realizacji inwestycji - wstępnie listopad 2022.
Bloki rosną też przy ul. Jana z Kolna, za osiedlem Śląskim... Budynek mieszkalny pojawił się także na ulicy Drzewnej. Także poza tzw. starą Zieloną Górą - w dzielnicy Nowe Miasto - w Łężycy - powstają ciągle nowe bloki.

Budowa obiektów handlowych na osiedlu Pomorskim

Nowy park handlowy STOP SHOP Zielona Góra będzie miał łącznie 14 sklepów na dostępnej powierzchni pod wynajem ponad 6.600 m kw. Bezpośrednio przed STOP SHOP-em dostępnych będzie ok. 160 miejsc parkingowych. Działka, na której realizowany będzie zielonogórski projekt, znajduje się w sąsiedztwie istniejącego już supermarketu oraz sklepu DYI, które dzięki komplementarności oferty, będą pozwalały klientom na realizację szerokich potrzeb zakupowych w jednym miejscu.
W innym miejscu osiedla Pomorskiego w Zielonej Górze między kościołem pw. Miłosierdzia Bożego a popularnym marketem powstaje obiekt handlowo-usługowy. Inwestycja nabiera tempa. Będzie tu nie tylko sklep mięsny, ale i wiele innych. Mieszkańcy nie kryją zadowolenia, bo w okolicy wciąż przybywa nowych bloków, a więc i mieszkańców. Nowe obiekty handlowo-usługowe są więc potrzebne.

Warto dodać, że wyremontowana została ulica Lotników. Przetarg na wykonanie tego zadania wygrała firma Eurovia Polska. Koszt inwestycji to 1 mln 448 tys. zł (najdroższa oferta w przetargu opiewała na 1,8 mln zł). Co zawierał zakres robót? Roboty rozbiórkowe, ziemne, budowę jezdni o nawierzchni bitumicznej, budowę elementów prefabrykowanych takich jak: krawężniki, obrzeża, wycinkę drzew i krzewów, organizację ruchu drogowego, budowę kanalizacji deszczowej, likwidację kolizji z siecią telekomunikacyjną.
Wyremontowana została także ulica Hetmańska w Zielonej Górze Przylepie. Na czym polegało to zadanie? W zakres robót wchodziło: a) rozbiórka istniejących nawierzchni komunikacyjnych, b) roboty ziemne, c) ustawienie elementów ograniczających poszczególne nawierzchnie komunikacyjne, d) budowa konstrukcji nawierzchni jezdni, e) budowa kanalizacji deszczowej, f) budowa betonowych elementów prefabrykowanych, g) montaż rur osłonowych na istniejącej sieci telekomunikacyjnej i elektroenergetycznej, h) wycinka drzew i krzewów, i) rekultywacja istniejących terenów zielonych.
Wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Remontowo - Drogowe Capri-bis. Koszt tego zadania - 574.889,70 zł
Zobacz też wideo, co miało być w Zielonej Górze, ale się nie udało:

O czym marzyła przez lata Zielona Góra? Wcale nie o tramwajach, jak chcą złośliwi. Wiele się o tych inwestycjach mówiło. Wywoływały one wiele emocji. Jedni bardzo chcieli, by te marzenia się spełniły, inni pukali się w czoło. Jaka byłaby dziś Zielona Góra, gdyby te planowane zadania stały się rzeczywistością?  Czy te niespełnione marzenia, kiedyś zostaną kiedyś zrealizowane?

To miało powstać w Zielonej Górze, ale się nie udało. O czym...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska