Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Islamskie serce Sarajewa (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Meczet Gazi Husrev-bega w Sarajewie wybudowano w latach 1530-1537.
Meczet Gazi Husrev-bega w Sarajewie wybudowano w latach 1530-1537. Dariusz Brożek
Przez kilkaset lat meczet Gazi Husrev-bega w Sarajewie był symbolem osmańskiego panowania nad Bałkanami. Teraz jest sercem religijnego życia mahometan oraz jedną z turystycznych atrakcji stolicy Bośni i Hercegowiny.
Meczet znajduje się na sarajewskiej starówce

Meczet Gazi Husrev-bega w Sarajewie

Zaledwie 600 km. od naszej południowej granicy zaczyna się kraj islamskich świątyń i kobiet. które wychodzą na ulice wyłącznie w muzułmańskich burkach, a niekiedy także w asyście mężczyzn. Muzułmanie stanowią wprawdzie tylko 35 proc. ludności Bośni i Hercegowiny, ale to oni nadają ton życiu politycznemu, społecznemu i religijnemu tego kraju.

- W latach byłej Jugosławii nie afiszowali się zbytnio ze swoją wiarą i kulturą. Żyli i ubierali się tak samo, jak Serbowie i Chorwaci. W ostatnich latach widać jednak u nich wzrost religijnego radykalizmu. Coraz więcej mężczyzn i kobiet nosi tradycyjne muzułmańskie stroje oraz nakrycia głowy. Remontują meczety zniszczone podczas wojny domowej w pierwszej połowie lat 90., a także budują nowe - opowiada Mila, moja przewodniczka po Sarajewie.

Sercem życia religijnego bośniackich muzułmanów z Sarajewa jest Begova Džamija, czyli znajdujący się na starówce meczet Gazi Husrev-bega. Jego główne wejście zdobią misterne, arabskie ornamentu i wersety Koranu. Nie mogę jednak z niego skorzystać, gdyż zarezerwowane jest wyłącznie dla mahometan. Jestem katolikiem, dlatego do środka wchodzę przez boczne wejście. Muszę za to zapłacić kilka marek bośniackich, gdyż dla turystów wejście jest płatne. Niestety, całego meczetu nie mogę zwiedzić. Dla turystów wyznaczono tylko niewielki fragment. Kiedy nieznacznie przekroczyłem wyznaczoną linię, natychmiast zostałem skrzyczany przez sprzątającą tam kobietę.

Największy i najwspanialszy z sarajewskich meczetów znajduje się na starówce. Można go zwiedzać tylko w wyznaczonych godzinach. Dlatego turyści nie zobaczą w nim obrzędów religijnych. Kobiety muszą mieć zakryte głowy i plecy. W koszulkach z odsłoniętymi ramionami oraz w krótkich spodenkach, czy minispódniczkach do środka nie wejdą. Dlatego przed wejściem muszą założyć chusty, które można wypożyczyć w kasie.

Kiedy fotografowałem zdobienia sufitu, do środka weszło kilku mężczyzn, którzy zaczęli się modlić. Dwaj z nich stanęli z boku ze złożonymi rękoma, jeden ukląkł na środku. Byli wyraźnie zdegustowani obecnością turystów, dlatego moja wizyta w muzułmańskiej świątyni trwała zaledwie kwadrans.

Kilkanaście zdjęć później byłem już na dziedzińcu, gdzie skierowałem obiektyw aparatu w tzw. šedrvan. To wyłożona marmurem studnia z okazałą drewnianą kopułą wspierającą się na ośmiu kolumnach. Obok niej stoją dwa turbety, czyli przypominające kształtem wieże islamskie grobowce Jeden z nich to mauzoleum Husrev-bega - fundatora meczetu.

- Rządził tą krainą w pierwszej połowie XVI w. W latach 1530-1537 na jego polecenie wybudowano ten meczet - wyjaśnia Mila.

Kopuła świątyni ma 26 m. wysokości, zaś górujący nad nią minaret wznosi się na 45 m. W środku zobaczymy m.in. dywany i kilimy. Zdobiące ściany ornamenty pochodzą z 1886 r. Namalowane zostały po pożarze świątyni, który spustoszył jej wnętrze.

Meczet był wzorowany na świątyni w Stambule. Zaprojektował go Adžim Esir Alija, który był wówczas głównym architektem imperium osmańskiego. Do połowy XIX w. był symbolem tureckiego panowania nad Bałkanami. Teraz jest religijny sercem Sarajewa.

Meczet otaczają liczne kafejki i sklepiki z pamiątkami. Po drugiej stronie ulicy Sarači znajduje się islamska szkoła - medresa Seldžukija.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska