Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ITEO zainwestuje w Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie

Artur Matyszczyk 68 324 88 53 [email protected]
Na terenie Parku Naukowo-Technologicznego powstanie m.in. biogazownia, farma fotowoltaiczna, a także stacja hodowli alg.
Na terenie Parku Naukowo-Technologicznego powstanie m.in. biogazownia, farma fotowoltaiczna, a także stacja hodowli alg. Mariusz Kapała
Firma kupiła od Uniwersytetu Zielonogórskiego 12 ha ziemi. Ruszy tam z innowacyjnym projektem, który da kilkadziesiąt etatów.

ITEO to konglomerat firm polsko-niemieckich. Właśnie kupił za 8 mln zł od Uniwersytetu Zielonogórskiego 12 ha ziemi w Parku Naukowo-Technologicznym. Powstanie tam m.in. biogazownia, farma fotowoltaiczna, a także stacja hodowli alg. - Ten konglomerat specjalizuje się w pozyskiwaniu energii, głównie ze źródeł odnawialnych - informuje Dariusz Lesicki, który w magistracie odpowiada za pozyskiwanie inwestorów. - W Nowym Kisielinie między innymi będzie pozyskiwał energię solarną z paneli fotowoltaicznych. Ale to projekt bardzo innowacyjny. Powstanie tam coś na wzór perpetuum mobile. Energia będzie wytwarzana bez względu na wpływ słońca czy wiatru. Właśnie dzięki algom, które na tym terenie będą hodowane w silosach i miniszklarniach jako wsad do biogazowni.

Zdaniem Lesickiego utworzenie tego „kombajnu” energetycznego przyczyni się do zwiększenia ilość miejsc pracy na rynku:  - Nie będą to może setki etatów, ale na pewno kilkadziesiąt powstanie.

Prezes ITEO Grzegorz Szulc dodaje, że  Zielona Góra jest dla jego firmy lepszą lokalizacją na inwestycję niż Poznań czy Warszawa. - Na dodatek bliska współpraca z Uniwersytetem Zielonogórskim sprawiła, że uczelnia stała się dla nas kluczowym partnerem - tłumaczy.

Oprócz UZ w ten projekt zaangażowany jest także Uniwersytet Bremeński, a także miejscowa firma Mazel. Uczelnie mają odpowiadać za przeprowadzanie badań naukowych, analizę rynku, a także opracowywanie innowacyjnych technologii. Firmy zaś będą te rozwiązania wprowadzać w życie.

Przypomnijmy, to właśnie firma ITEO opracowała projekt LUKON, czyli Lubuskie Konsorcjum Innowacyjnych Technologii Energii Odnawialnych. To projekt powiązanych technologii, który pozwoli w znaczny sposób obniżyć koszta wytwarzania energii. Opracowany przy współpracy partnerów z Niemiec i naszego rynku tworzący tzw. „kombajn energetyczny”. System opracowany przez ITEO został zgłoszony jako patent na wynalazek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska