IV liga: faworyci punktują, choć nie bez problemów

Paweł Górski
Facebook/MKS Polonia Słubice
W sobotę 25 marca rozegrana została druga wiosenna kolejka lubuskiej IV ligi. Wszystkie zespoły z podium zakończyły ją z trzema punktami, choć lider z Bytomia Odrzańskiego nie miał łatwego zadania.

Emocje w derbach powiatu nowosolskiego

20. kolejkę IV ligi otworzyło spotkanie Korony Kożuchów z liderującą Odrą Skrzynie Zając Bytom Odrzański. Tuż przed przerwą prowadzenie objęli faworyzowani goście – autorem trafienia został Kamil Chałupka, który głową wykorzystał dośrodkowanie Damiana Piotrowskiego z rzutu rożnego.

W drugiej odsłonie do głosu doszli gospodarze, którzy wyrównali w 74 minucie. Dokonał tego strzałem z dystansu Mateusz Miłek. Remis utrzymał się niemal do samego końca spotkania. W 90 minucie czerwoną kartką został ukarany Oskar Skałecki i mogło się wydawać, że Odrze ciężko będzie zainkasować trzy punkty. Mimo to w doliczonym czasie gry lider postawił na swoim. Wówczas wrzutkę z lewego skrzydła na bramkę głową zamienił Michał Konsewicz i dał tym samym ekipie z Bytomia Odrzańskiego drugie zwycięstwo tej wiosny.

Pewne zwycięstwa Syreny i Odry Nietków

Kontakt z liderem utrzymują Syrena Zbąszynek i Odra Nietków, które w minionej kolejce pewnie pokonały swoich rywali. Wicelider z powiatu świebodzińskiego zwyciężył na wyjeździe 3:0 z Lechią II Zielona Góra, natomiast podopieczni trenera Wojciecha Skarżyńskiego rozbili u siebie outsidera rozgrywek Budowlanych Lubsko aż 8:0.

Dąb dwoma ciosami powalił Lubuszanina

Ciekawie było na Stadionie Miejskim w Sławie, gdzie miejscowy Dąb Przybyszów podejmował Lubuszanina Drezdenko. Faworyzowany zespół z północy województwa objął prowadzenie już w 10 minucie po golu Łukasza Zagdańskiego. Miejscowi odegrali się w drugiej odsłonie, a dokonali tego w błyskawicznym tempie. W 63 oraz 67 minucie na listę strzelców trafił Michał Stremecki, który odmienił tym samym losy spotkania, zapewniając Dębowi zwycięstwo 2:1.

Podział punktów w derbach powiatu słubickiego

W Słubicach tamtejsza Polonia mierzyła się z lokalnym rywalem Spójnią Ośno Lubuskie. Gospodarze szybko objęli prowadzenie po samobójczym golu Bartłomieja Dziducha w 15 minucie, lecz odpowiedź przyjezdnych nadeszła błyskawicznie. Już chwilę później wyrównał Marcel Snowyda. Od 38 minuty Polonia musiała sobie radzić bez Dawida Żurawskiego, który w kilka chwil obejrzał dwie żółte kartki. Goście nie zdołali jednak wykorzystać tego faktu i mecz zakończył się remisem 1:1.

Promień w ostatniej chwili ratuje punkt

W Żarach doszło do pojedynku dwóch walczących o utrzymanie ekip – miejscowego Promienia oraz Pogoni Skwierzyna. To zacięte spotkanie otworzył w 14 minucie Karol Łyczko, który wykorzystał zamieszanie, jakie powstało w polu karnym rywala po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Goście odpowiedzieli niedługo później – piłkę z prawej strony otrzymał Antonio Victor Damasceno Da Silva i choć Bartłomiej Madeja obronił jego pierwszy strzał, to Brazylijczyk skutecznie dobił obok bezradnego bramkarza.

Na półmetku meczu panował remis 1:1, ale Pogoń przełamała ten wynik na początku drugiej odsłony. W 52 minucie Wenison Alves Barbosa wykorzystał karygodny błąd defensywy Promienia i strzałem z 16. metra zapewnił prowadzenie ekipie ze Skwierzyny. Żaranie starali się wrócić do gry i dokonali tego rzutem na taśmę. W 89 minucie Dawid Kaczor strzelił na 2:2 – podobnie jak w przypadku pierwszej bramki Promienia, stało się to po stałym fragmencie gry.

Pogoń Świebodzin z pierwszą wiosenną wygraną

Zwycięstwem gospodarzy 2:1 zakończył mecz Pogoni Świebodzin z Celulozą Kostrzyn nad Odrą. Podopieczni trenera Macieja Góreckiego objęli prowadzenie już w 11 minucie dzięki bramce Dawida Sowińskiego. Na początku drugiej odsłony wyrównał Dawid Bździel, jednak koniec końców świebodzinianie nie wypuścili zwycięstwa z rąk. Trzy punkty zapewnił im gol Michała Łokietka z 87 minuty spotkania.

Wyniki 20. kolejki IV ligi:

• Korona Kożuchów – Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański 1:2 (bramki: Miłek – Chałupka, Michał Konsewicz)
  • Promień Żary – Pogoń Skwierzyna 2:2 (Łyczko, Kaczor – Silva, Barbosa)
  • Polonia Słubice – Spójnia Ośno Lubuskie 1:1 (Dziduch samobójcza – Snowyda)
  • Czarni Żagań – Piast Iłowa 0:0
  • Ilanka Rzepin – Meprozet Stare Kurowo 2:0 (Lewitzki, Pawłowski)
  • Pogoń Świebodzin – Celuloza Kostrzyn nad Odrą 2:1 (Sowiński, Łokietek – Bździel)
  • Odra Nietków – Budowlani Lubsko 8:0 (Leoszko 3, Tomaszewski 2, Skrzyński, Trzmiel, Seredyński)
  • Lechia II Zielona Góra – Syrena Zbąszynek 0:3 (Bakhruman, Kluj, Bimek)
  • Dąb Sława-Przybyszów – Lubuszanin Drezdenko 2:1 (Stremecki 2 – Zagdański)

Nagroda FIFA: Reprezentant Polski w amp futbolu strzelcem bramki roku!