Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izolatoria w Lubuskiem. Sprawdziliśmy, ile znajduje się teraz takich obiektów w naszym województwie, gdzie mogą przebywać chorzy z COVID-19

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Wiosną ubiegłego roku akademik Wcześniak opuścili studenci. Wtedy zapadła decyzja, by sporych rozmiarów obiekt, oddalony od innych zabudowań mieszkaniowych, przekształcić na izolatorium.
Wiosną ubiegłego roku akademik Wcześniak opuścili studenci. Wtedy zapadła decyzja, by sporych rozmiarów obiekt, oddalony od innych zabudowań mieszkaniowych, przekształcić na izolatorium. Mariusz Kapała
Co zrobić, gdy zachorujesz na COVID-19, a nie chcesz przebywać w domu, by nie narazić innych domowników na zakażenie koronawirusem? W takim przypadku pomocne mogą być izolatoria. Sprawdziliśmy, ile takich miejsc izolacji mamy w Lubuskiem obecnie. Gdzie się znajdują?

Najpierw parę słów wyjaśnienia, czym w ogóle są izolatoria. Kto może do nich trafić?

- Izolatoria to miejsca pozaszpitalne, gdzie przebywają osoby, u których stwierdzono chorobę COVID-19 lub
podejrzenie zakażenia - wyjaśnia Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody lubuskiego. - Osoby nie wymagają hospitalizacji, ale też nie mogą, z różnych przyczyn, przebywać w domu na kwarantannie.

Czytaj również:

Powody mogą być różne. Bo np. mamy w domu bliskie starsze osoby i nie chcemy ich narazić na zakażenie.

Izolatoria w Lubuskiem. Ile mamy obecnie takich obiektów na terenie województwa?

Jak wygląda taki pobyt w izolatorium? Mieszkańcy nie mogą opuszczać budynku, muszą więc mieć zapewnione posiłki czy ewentualną specjalistyczną pomoc medyczną.

- Pacjenci w izolatoriach mają zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki, a koszty ich pobytu pokrywa NFZ - tłumaczy K. Zieleński. - W izolatoria przekształcane są m.in.:

  • sanatoria,
  • hotele
  • czy akademiki lub budynki przyszpitalne.

- Świadczenia w zakresie organizacji i funkcjonowania miejsc izolacji dla osób z podejrzeniem lub rozpoznanym COVID-19 w województwie działają na podstawie umów podpisywanych pomiędzy podmiotem leczniczym, do którego przynależy dane Izolatorium, a Wojewódzkim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia - słyszymy jeszcze w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wiosną ubiegłego roku akademik Wcześniak opuścili studenci. Wtedy zapadła decyzja, by sporych rozmiarów obiekt, oddalony od innych zabudowań mieszkaniowych, przekształcić na izolatorium.

Izolatoria w Lubuskiem. Sprawdziliśmy, ile znajduje się tera...

Ile mamy izolatoriów w województwie lubuskim? Gdzie działają takie miejsca dla osób z COVID-19?

Okazuje się, że obecnie w województwie lubuskim funkcjonują trzy takie izolatoria, będące miejscami izolacji. W przypadku Lubuskiego na izolatoria przekształcono hotele, ośrodki wypoczynkowe, ale i jeden z zielonogórskich akademików.

LUW informuje, że takie miejsca funkcjonują w:

  • Hotelu VILLA NOVA w Żaganiu, przy ul. Nowogródzkiej 74. Tu przygotowano 28 pokoi, w których mogą zamieszkać maksymalnie 52 osoby,
  • Akademiku "Wcześniak" przy ul. Wojska Polskiego 67 w Zielonej Górze. Znajduje się tutaj 82 pokoi i 82 miejsca,
  • Ośrodku Rehabilitacyjno–Wypoczynkowym im. prof. W. Degi. (Dokładny adres to: Gościm 89; 66-530 Drezdenko). Tu przygotowano 150 miejsc.

Łącznie w Lubuskiem obecnie znajduje się więc 284 miejsc w izolatoriach.

Zastanawiacie się pewnie, ile osób przebywało w ostatnim czasie w takich punktach. Czy w czasie trzeciej fali koronawirusa trafiało do nich sporo osób? I tu z odpowiedzią przybywa LUW.

- Od 01 stycznia do 19 kwietnia 2021 r. w izolatoriach przebywało: Hotel VILLA NOVA (Żagań) – 133 pacjentów; Akademik "Wcześniak" – 73 pacjentów; Ośrodek Rehabilitacyjno–Wypoczynkowy im. prof. W. Degi – 49 pacjentów - wyjaśnia nam Karol Zieleński. - Razem od 1 stycznia 2021 roku w izolatoriach przebywało – 255 osób.

Sprawdziliśmy, że jeszcze w październiku 2020 roku, gdy coraz częściej mówiło się o drugiej fali pandemii koronawirusa, w Lubuskiem funkcjonowały cztery takie miejsca izolacji. Dodatkowe znajdowało się w jednym z gorzowskich hoteli.

W środę, 21 kwietnia, ministerstwo zdrowia poinformowało o 281 nowych przypadkach koronawirusa w naszym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska