Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jabłkowy tort urodzinowy, warsztaty, rebusy z "Halką", czapeczki, tańce ze "Strasznego Dworu". Takie były urodziny Stasia Moniuszki

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Było można wykonać okolicznościowe kartki urodzinowe podczas warsztatów.
Było można wykonać okolicznościowe kartki urodzinowe podczas warsztatów. Jarosław Wnorowski
W niedzielę (07.05), Filharmonia Zielonogórska zorganizowała wydarzenie edukacyjno-muzyczne czyli piknik upamiętniający 204-tą rocznicę urodzin wielkiego polskiego kompozytora – Stanisława Moniuszki. De facto, kompozytor urodził się 5 maja, ale że w tym roku to dzień roboczy, dlatego przeniesiono całą fetę na weekend.

Wiwat Stanisław Moniuszko!

Aby wejść na urodziny, trzeba było wypowiedzieć, hasło "Wiwat Stanisław Moniuszko", a organizatorzy byli bardzo skrupulatni w jego egzekwowaniu. Całość rozpoczęła się o godz. 14 na placu przed budynkiem filharmonii. Ileż tam było stanowisk zachęcających do aktywnego uczestnictwa. Było można wykonać okolicznościowe kartki urodzinowe podczas warsztatów prowadzonych przez Dorotę Król z Fundacji KreARTywni. Nie zabrakło stanowisk z zagadkami, quizami, muzycznymi grami, tworzenia instrumentów muzycznych, a także konkurencjami zręcznościowymi i sportowymi. Całość poprowadziła wiolonczelistka filharmonii - Natalia Makuch. Na zakończenie części warsztatowej, wjechał ogromny jabłkowy tort urodzinowy, do schrupania.

Koncert i mazur z przytupem

O 15.30 w sali kameralnej rozpoczął się koncert urodzinowy, podczas którego wystąpili muzycy Filharmonii Zielonogórskiej: Mateusz Makuch (skrzypce), Arkadiusz Szydło (wiolonczela), Ryszard Zimnicki (fortepian) oraz sopranistka – Aleksandra Grochala. Koncert pierwotnie zaplanowany był na zewnątrz, ale mimo słońca temperatura była za niska dla bardzo drogich i czułych instrumentów, na których grali soliści.

Para w strojach z epoki

W programie znalazły się muzyczne hity Stanisława Moniuszki ze "Śpiewnika domowego", m.in. „Prząśniczka”, „Złota rybka” oraz „Tańce góralskie” czy słynny "Mazur" z opery „Halka”. Dodatkową atrakcją był występ tancerzy Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca działającego przy Regionalnym Centrum Animacji i Kultury w Zielonej Górze. Publiczność nagradzała artystów gromkimi i spontanicznymi brawami. Na widowni nie zabrakło rodzin z dziećmi.

Polak pełną piersią

Moniuszko jest nazywany ojcem polskiej opery narodowej. W swoich kompozycjach czerpał obficie z elementów polskiego folkloru i wykorzystywał utwory polskich poetów (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza). Jak ciekawostkę, warto przytoczyć, że dworzec centralny PKP w Warszawie nosi jego imię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska