POLECAMY

  Najbogatsze gminy w regionie

  Rozwiń
  Jacek Saryusz-Wolski: Macron jest podatny na rosyjskie...

  Jacek Saryusz-Wolski: Macron jest podatny na rosyjskie naciski

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Jacek Saryusz-Wolski

  Jacek Saryusz-Wolski ©East News

  - Francja jest w złej kondycji. Emmanuel Macron boksuje powyżej kategorii wagowej Francji, rozpychając się w Unii, atakując Polskę i uzurpując sobie prawo mówienia w imieniu Unii Europejskiej - mówi Jacek Saryusz Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
  Jacek Saryusz-Wolski

  Jacek Saryusz-Wolski ©East News

  NATO rzeczywiście cierpi na śmierć mózgową?
  Nie, NATO jest w dobrym zdrowiu. Zgadzam się z oceną, którą przedstawił Jens Soltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

  Soltenberg zaznaczył, że europejska jedność nie zastąpi transatlantyckiej - i dodał, że NATO to zawsze było dużo więcej niż sojusz wojskowy.
  Ma rację. Fakt, że słychać głosy podające Sojusz w wątpliwość, uważam za daleko idącą nieodpowiedzialność.

  Emmanuel Macron przedstawił całą serię argumentów wskazujących, że NATO nie działa jak należy.
  Na tego typu uwagi może sobie pozwolić szef think-tanku, na przykład dyrektor instytutu studiów strategicznych w Paryżu, a nie głowa państwa.
  Bo gdy takie rzeczy mówi prezydent, to w ten sposób osłabia artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Zresztą cała sytuacja wygląda wręcz kuriozalnie - przecież mówimy o prezydencie kraju, który w 1966 r. wystąpił z NATO, a w pełni wrócił do niego dopiero w 2009 r. Przywódca takiego państwa powinien zachować daleko idącą dyskrecję i nie tracić okazji, o której kiedyś mówił Jacques Chirac do Polaków. Tym bardziej że ten kraj nadal nie wypełnia decyzji szczytu Sojuszu, nakładającego na każdego członka obowiązek wydawania co najmniej 2 proc. PKB na obronność.

  Wydaje 1,8 proc. PKB.
  Poza tym ten kraj łamie europejską solidarność NATO, flirtując z Rosją i nie podejmując swoich obowiązków - moralnych i politycznych jako dawny kolonizator - na Bliskim Wschodzie. Ani Niemcy, ani Francja nie mogą zarzucać USA, że robią tam coś niewłaściwie. Tylko proszę mnie dobrze zrozumieć. Źle się stało że USA wycofały się z Syrii. Ale na pewno Paryż i Berlin są ostatnimi, którzy mogą Waszyngtonowi to wyrzucać - bo oni sami nie byli zainteresowani tym, żeby tam być. A przecież Francja, razem z Wielką Brytanią, mają zobowiązania historyczne.

  W 1916 r. oba kraje podpisały umowę Sykes-Picot, dzieląc między siebie obszar Bliskiego Wschodu.
  Przecinając przy okazji celowo granicami tradycyjne więzi etniczne i religijne, bo tak łatwiej było wtedy rządzić Bliskim Wschodem - czy Azją mniejszą, jak to się wtedy mówiło. Kurdowie, sposób, w jaki są rozproszeni pomiędzy poszczególnymi krajami, są tego najlepszym przykładem. Także teraz pretensje tych krajów do USA, że nie dbają o bezpieczeństwo Europy, to nic innego jak hipokryzja.

  Ale abstrahując od tego, argumenty Macrona o tym, że NATO nie wie, jak się zachować w kwestii Syrii, czy Turcji kupującej broń od Rosji, są trafne.
  Jestem przeciwny temu, żeby cierpieli Kurdowie, żeby nie było wątpliwości. Ale hola, hola. Turcja to zbiornik retencyjny dla 3,6 mln uciekinierów z Syrii - i płaci za to cenę, a Europa jej tego adekwatnie nie rekompensuje. Turcja tak naprawdę wyświadcza Europie wielką przysługę, że zgadza się być tym zbiornikiem. A jeśli chce przesiedlać tych migrantów z powrotem do Syrii, to - abstrahując teraz od humanitarnego wymiaru tej sytuacji - ma takie prawo, a niektórzy nie powinni tracić okazji, żeby siedzieć cicho w tej sprawie.

  Ta sama Turcja, w końcu członek NATO, kupuje od Rosji zestawy rakietowe S-400.
  Ubolewam nad tym, że ten kraj zawiera kontrakty militarne z Rosją. Jednocześnie przypominam, że to Francja o mały włos nie sprzedała Moskwie okrętów desantowych typu Mistral.

  Jednak w 2015 r. Paryż wycofał się z tej transakcji. Presja była zbyt silna.
  Zgadza się. Ale już Niemcy, dokładnie koncern Rheinmetall A.G., sprzedały Rosji wyposażenie supernowoczesnego centrum szkoleniowego wojska w Mulino, 60 km od Moskwy. To, że Rosja ma dziś tak nowoczesną armię, to także efekt tego, że Niemcy dostarczyły jej nowoczesny software i hardware. Ten sam Berlin buduje wspólnie z Moskwą rurociąg Nord Stream 2. a pieniądze za rosyjski gaz z Nord Stream 1 już zasilają i kolejne będą zasilały wysiłek wojenny i agresję Rosji na Ukrainę, w Syrii i Libii, zagrażając UE i jej sąsiedztwu. Żeby mieć pretensje do Turcji, Francja i Niemcy same powinny najpierw mieć czyste sumienie. Ani Paryż, ani Berlin nie mają moralnego prawa, żeby prawić morały Ankarze.

  Czy we współpracy Rosji i Turcji nie ma czegoś więcej? Czy nie ma ryzyka, że oba kraje nawzajem sobie przyznały prawo do układania rzeczywistości na terenie swojej „bliskiej zagranicy” według własnego uznania dowolnymi metodami? Turcy mogą strzelać do Kurdów, Rosjanie do Ukraińców - a oba kraje nawzajem się w tym wspierają.
  Prawdę mówiąc dziwiło mnie, że Turcy tak długo milczeli widząc, co się dzieje w Syrii.

  Ale czy to nie jest sygnał, że wchodzimy w epokę, w której konflikty rozwiązujemy przy użyciu broni, nie dyplomacji?
  Dawno weszliśmy. Gruzja, Ukraina, Syria wspierana przez Rosję. Wszystko inne jest tego konsekwencją. Nie można oczekiwać, że jeśli jedni strzelają, to inni będą pacyfistami cierpliwie znoszącymi falę migracji, zagrożenie dla swoich granic, straty gospodarcze.

  A kwestia szersza. Macron ostatnio na wszystko mówi „nie” - poddał w wątpliwość sens istnienia NATO, zablokował rozszerzenie UE o Albanię i Macedonię Północną, chce jak najszybszego brexitu i niskiego budżetu UE. Skąd to nastawienie? Ma plan B?
  Wydaje mi się, że to przebiegły polityk, który - aby zaistnieć w polityce międzynarodowej - zaczyna od negacji, żeby za wycofanie się uzyskać korzyści dla Francji, trochę jak w tym dowcipie o rabinie i kozie. Tymczasem Macron nie potrafi uporządkować własnego podwórka. Francja jest w złym stanie, stagnacja gospodarcza, nierównowaga budżetowa, konflikt społeczny na ulicach w wyniku dysfunkcji instytucji politycznych V Republiki. Kompensuje to nadaktywnością zagraniczną, boksując powyżej kategorii wagowej Francji, rozpychając się w Unii, atakując Polskę i Europę Środkowo Wschodnią, uzurpując sobie prawo mówienia w imieniu UE. Dotąd niestety jego metoda agendy negatywnej i unilateralizmu ignorującego interesy UE działa. W Libii zaczął popierać reżim Haftara, będącego w opozycji do rządu w Trypolisie.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo