Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jajecznica na śniadanie? Rzadziej. Jemy mniej jajek [spożycie w 2018]

opr. es
Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Najczęściej jaja jedzą Meksykanie, cenią je też Niemcy, Włosi i Francuzi. Jednak statystyczny Kowalski sięga po jajka rzadziej niż przed rokiem.

W zeszłym roku za jajko płaciliśmy przeciętnie 67 groszy.

- Jaja pozostały relatywnie drogim źródłem białka zwierzęcego, co znajduje odzwierciedlenie przede wszystkim w zmniejszeniu się spożycia bezpośredniego - wskazuje Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Od stycznia do marca 2018, jedna osoba w polskim domu zjadła przeciętnie dwanaście jaj. Od kwietnia do czerwca mowa była o dziesięciu sztukach. W trzecim kwartale spożycie drgnęło o 4 procent, mimo to nadal było niższe niż rok wcześniej. Generalnie w 2018 konsumpcja jaj była o 7,9 proc. mniejsza niż przed rokiem.

Prognozy?

- Ceny jaj w handlu detalicznym pozostają wysokie. Można więc przewidywać, że w bieżącym roku spadkowa tendencja ich konsumpcji w gospodarstwach domowych utrzyma się - podkreśla Grzegorz Dybowski.

Polecamy również: O kacu i jajach za grube miliony dolarów. Ciekawostki o jajkach

Polacy zjedli też mniej drobiu. Jak wynika z badań Głównego Urzędy Statystycznego, w ciągu ubiegłego roku konsumpcja zmniejszyła się o 3,7 procent. Nieco częściej sięgaliśmy jednak po wędliny drobiowe (spożycie wyższe o 2,2 procent - 0,19 kg/osobę miesięcznie).

Jak wskazuje instytut, zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające minimum 50 stałych pracowników, wytworzyły w styczniu 2019 około 238 tys. ton mięsa drobiowego. To o 4,4 proc. więcej niż przed miesiącem i o 10,2 proc. więcej niż przed rokiem. Dynamika produkcji przemysłowej była więc na początku tego roku znacząco wyższa niż w styczniu 2018.

Źródła informacji: GUS, IERiRŻ

Sprawdź też: Ukraińskie inwestycje wywrócą branżę jajek, boją się Polacy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jajecznica na śniadanie? Rzadziej. Jemy mniej jajek [spożycie w 2018] - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska