Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będziemy wspominać kolejną rocznicę stanu wojennego?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W czasie stanu wojennego w całej Polsce internowano ponad 10 tys. osób.
W czasie stanu wojennego w całej Polsce internowano ponad 10 tys. osób. Stanisław Oczkoś
We wtorek 13 grudnia mija 41 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Przed południem uroczystości związane z rocznicą będą w Zielonej Górze, natomiast po południu - w Gorzowie.

Pierwsze wtorkowe uroczystości rozpoczną się już o 9.00. O tej porze w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Chrobrego w Zielonej Górze odprawiona zostanie msza, a po niej - około 10.00 - pod Pomnikiem Robotników Solidarności zostaną złożone kwiaty. Tu w uroczystościach weźmie udział wicewojewoda Wojciech Perczak.

Rocznicowe uroczystości będą też w Gorzowie. Najpierw o 14.00 w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Władysław Dajczak wręczy odznaczenia państwowe dla członków Ruchu Młodzieży Niezależnej (był to ruch, który działał w stanie wojennym, a w latach 80. regularnie wydawał czasopismo „Szaniec”).
Z kolei o 18.00 w gorzowskiej katedrze zostanie odprawiona msza święta. Przy okazji pobłogosławiona zostanie figura bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po mszy nastąpi tradycyjne złożenie kwiatów pod Białym Krzyżem Solidarności.

- To zdjęcie zrobiłem 13 grudnia 1981 o godz. 9.30 - mówi nam jego autor Ireneusz Ilnicki.
- To zdjęcie zrobiłem 13 grudnia 1981 o godz. 9.30 - mówi nam jego autor Ireneusz Ilnicki. Ireneusz Ilnicki

Stan wojenny został wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981. Został on zawieszony 31 grudnia 1982, a 22 lipca 1983 oficjalnie zniesiony. W jego trakcie internowano ponad 10 tys. osób, a życie straciło około 40 osób.
Ponieważ Gorzów był jednym z ważnych miejsc na mapie ówczesnej opozycji, w Lubuskiem to właśnie na północy naszego regionu miały miejsce wydarzenia, które przeszły do historii. 16 grudnia 1981 doszło do pacyfikacji strajku w gorzowskim Ursusie. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaczęło protestować kilkaset osób, a protest został stłumiony przez ponad 2 tys. żołnierzy i milicjantów. Po pacyfikacji zatrzymano łącznie 81 osób, kilkanaście zostało osądzonych.

Przeciwko stanowi wojennemu protestowano też 31 sierpnia 1982. Przypadała wówczas druga rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. W centrum Gorzowa protestowało wtedy co najmniej 5 tys. mieszkańców. Protest nie spodobał się ówczesnej władzy, która postanowiła go stłumić. Starcia gorzowian z milicjantami trwały kilka godzin. Dziś tamte wydarzenia nazywa się Gorzowskim Sierpniem. Zostały one upamiętnione instalacją, którą w tym roku odsłonił prezydent Andrzej Duda.

Czytaj również:
Gorzów: w nocy, przy katedrze, zapłonęły świeczki ku pamięci ofiar stanu wojennego [WIDEO, ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska