Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak chronić dziecko w sieci?

ARTYKUŁ INFORMACYJNY ORANGE

Większość rodziców nastolatków uważa, że ma niższe kompetencje cyfrowe niż ich dzieci. Dorośli często nie wiedzą, jakie ryzyka wiążą się z korzystania z internetu i nowych technologii, ale co ważniejsze - nie wiedzą jak chronić przed tymi zagrożeniami najmłodszych. Z myślą o rodzicach Fundacja Orange uruchomiła darmowy kurs internetowy poświęcony bezpieczeństwu w internecie www.fundacja.orange.pl/kurs.

Dzieci szybko uczą się obsługi technologii. Co drugie z nich w wieku 10-15 lat posiada już urządzenia mobilne z dostępem do sieci. Tak wynika z badań TNS przeprowadzonych we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje. Choć rodzice przyznają, że to oni są odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoich pociech w internecie, to w praktyce nie do końca wiedzą, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem. Kontrolowanie aktywności dziecka w internecie deklaruje 93 proc. rodziców, jednak potwierdza to zaledwie co drugie dziecko. Dorośli krytycznie oceniają swoje kompetencje cyfrowe, a co za tym idzie - trudniej im udzielać dzieciom rad na temat technologii i bezpieczeństwa w sieci.

- Wielu rodziców czuje, że nie nadążają za nowinkami i tym co robią ich dzieci, kiedy mają w ręce smartfon czy tablet. Aby przygotować je do bezpiecznych podróży w sieci, nie trzeba być wcale ekspertem od nowych technologii, bo to nie jest tylko kwestia technicznej obsługi. Warto poświęcić czas i uwagę, by pomóc dziecku mądrze i ostrożnie korzystać z sieci. Tak jak uczymy je przechodzenia przez ulicę - mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

Tego samego zdania jest Jacek Pyżalski prof. Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, z Wydziału Studiów Edukacyjnych. Tłumaczy, że na co dzień uczymy dzieci, jak unikać zagrożeń na drodze, nad wodą, w relacjach z nieznanymi osobami. - Podobna potrzeba dotyczy zagrożeń internetowych, które są już przecież zidentyfikowane i opisane. Mogą być związane z niewłaściwymi treściami i ryzykownymi kontaktami w internecie, ale także sytuacjami, kiedy nasze dziecko może stać się nie tylko ofiarą ale także sprawcą niewłaściwych zachowań w sieci wobec innych osób. Warto tu dodać, iż ten ostatni rodzaj problemów wynika często z nieświadomych i niezamierzonych działań młodych ludzi. W moich badaniach prawie czterech na dziesięciu nastolatków przyznało, że zdarzyło im się wysłać coś w internecie, co miało być żartem, a spowodowało poważny problem innej osoby. - wskazuje prof. Jacek Pyżalski.

Technologie cyfrowe mają mnóstwo pozytywnych stron. Pozwalają zdobywać wiedzę, rozwijać zainteresowania, być w kontakcie z ludźmi z całego świata, rozwijać kreatywność, skróciły też czas wykonywania wielu czynności. Warto jednak pamiętać, że dziecko w sieci może się spotkać także z niebezpiecznymi zjawiskami – m.in. treści nieodpowiednie do wieku, przemoc, pornografia, język pełen wulgaryzmów, ryzykowne kontakty, hejt czy wyłudzenie danych przez cyberprzestępców. Bywa, że najmłodsi nie są świadomi tych zagrożeń. Nie wiedzą, jak chronić prywatność, przestrzegać netykiety i nie są wystarczająco ostrożni. Zdarza się też, że bez kontroli rodziców instalują aplikacje, za które później dorośli muszą słono zapłacić. Rodzicom też brakuje wiedzy o możliwych zagrożeniach i sposobach na zabezpieczenie sprzętów przed szkodliwymi treściami czy pomysłów na nauczenie najmłodszych ważnych zasad bezpiecznego internauty.

Prof. Jacek Pyżalski przestrzega, że wobec dzieci w różnym wieku warto przyjąć różne strategie działania. - Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, nie wystarczy pilnować czasu, jaki spędza z technologiami. Ważne jest też to, jak ten czas spędza. I tutaj istotna jest rola rodzica. Ale warto, aby swoje działania dostosował do wieku dzieci – w przypadku młodszych (przedszkole, szkoła podstawowa) wskazana jest kontrola i ciągłe towarzyszenie dziecku w korzystaniu z internetu, a wśród nastolatków, w czasach mobilnego internetu, jest to utrudnione lub niemożliwe. Dlatego potrzebna jest już nie sama kontrola, a samokontrola, do której przygotujemy dzieci wcześniej - tłumaczy profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, badacz edukacyjnych aspektów internetu.

Rodzicom, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa najmłodszych w sieci, z pomocą przychodzi Fundacja Orange, która przygotowała bezpłatny internetowy kurs Bezpieczenie Tu i Tam. Jakie są typy zagrożeń w sieci? Jak rozmawiać o nich z młodym internatuą? Na co zwrócić uwagę i jak chronić przed nimi dziecko? Cała wiedza dostępna jest pod tym adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kurs.

Kurs ma praktyczną formę, a wiedza podana jest w formie krótkich testów, filmów, grafik, animacji i tekstów. Co najważniejsze, materiały te odnoszą się do codziennych sytuacji z życia przeciętnej rodziny. Poruszone są takie tematy jak: aktualne trendy w internecie, różnorodne zagrożenia i reguły bezpieczeństwa, ochrona przed szkodliwymi treściami, zabezpieczenia urządzeń, ochrona prywatności i zasady zachowania na portalach społecznościowych, cyberprzemoc, zakupy online i nadużywanie sieci.

Samodzielne przejście przez kurs zajmie około 1,5 godziny. Zaliczenie każdego z 5 modułów kończy się przyznaniem pamiątkowego certyfikatu. Kurs można rozłożyć w czasie wedle uznania albo przerwać bez utraty danych. W dodatku jest on dostępny także na urządzeniach mobilnych.

Prof. Jacek Pyżalski podkreśla, że zagrożenia w sieci są istotne, ale dodaje że tych poważnych ryzyk w internecie doświadcza mniejszość młodych ludzi. Większość z nich korzysta z sieci, nie doświadczając specjalnych zagrożeń. - Warto pokazywać i wspierać konstruktywne wykorzystanie internetu, np. działania wolontariackie online, tworzenie i publikację sensownych treści internetowych, czy uczestnictwo w grupach online realizujących jakieś konstruktywne działania - przekonuje badacz edukacyjnych aspektów internetu.

Dlatego tak ważna jest inicjatywa Fundacji Orange, która już od 10 lat działa na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie. W ramach Bezpiecznie Tu i Tam wsparła grantami realizację 22 projektów edukacyjnych dla dzieci, a na specjalnych zajęciach w szkołach i innych placówkach edukacyjnych nauczyła już 35 tys. dzieci zasad bezpieczeństwa w sieci, wsparła także przygotowanie narzędzi ochrony najmłodszych przed niebezpiecznymi treściami w sieci, m.in. bezpiecznej przeglądarki BeST.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska