Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ciepła zima może wpłynąć na przyrodę? Jeśli przyjdą mrozy, dla wielu gatunków będzie oznaczać to pewną śmierć

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Niektóre ptaki przygotowują się już do godów
Niektóre ptaki przygotowują się już do godów pixabay.com
Ciepła zima to nie tylko brak śniegu w święta. To przede wszystkim bardzo duży problem dla przyrody. Drzewa zaczęły puszczać pąki, kwitną kwiaty, a ptaki przygotowują się do godów. O skutkach zmian klimatu rozmawiamy z biologiem Sebastianem Pilichowskim.

Mamy wyjątkowo ciepłą zimę. Jak to działa na rośliny?
Możemy powiedzieć, że zaczęło się przedwiośnie. W parku Sowińskiego zakwitł już wawrzynek, w całym kraju zaczynają kwitnąć wiśnie owocowe. 12 stopni w styczniu to nie jest normalne zjawisko, ale chyba musimy się zacząć do tego przyzwyczajać. Jeśli w marcu przyjdą mrozy, wszystkie owoce zaczną obumierać. To będzie najgorsze dla roślin jednorocznych – w tej sytuacji dla nich nie będzie już żadnego ratunku.

A co ze zwierzętami, owadami?
Niektóre ptaki starają się już siadać na gniazda, co oznacza, że mogą zacząć zbyt wcześnie wchodzić w gody. Jeśli przyjdzie mróz i spadnie śnieg, ciężko będzie im wtedy zdobyć pokarm. To będzie dla nich duży problem. Jednak w najgorszej sytuacji będą kręgowce. Jeże budzą się już z zimowego snu i zaczynają spalać substancje zapasowe, które zgromadziły. Jeśli przyjdzie prawdziwa zima, będzie to oznaczać dla nich pewną śmierć. Dlatego jeśli ktoś zobaczy wędrującego jeża, warto zgłosić to do odpowiednich organizacji. Dopóki jest ciepło, zwierzęta będą sobie radzić. Ale w tej sytuacji mrozy to dla nich po prostu wyrok śmierci.

Jak takie temperatury wpłyną na plony rolników?
Plusowe temperatury same w sobie nie są złe. Ciepła zima oznacza po prostu wydłużony okres wegetacyjny. Najgorzej, jeśli ruszą plony, zakwitną jabłonie i przyjdzie mróz… Kwiaty pospadają jeszcze w trakcie zawiązywania owoców. Wtedy będzie ogromny problem. Plony będą mocno uszczuplone. To wpłynie również na budżet dla państwa, bo zaczną się dopłaty itp. Taka sytuacja powtarza się już od kilku lat. A jeśli owoców jest coraz mniej, to i ceny idą w górę, co widać na ryneczkach.

ZOBACZ TEŻ:

Mapa w Zielonej Górze zmienia się nieustannie. Stare budynki są wyburzane. W ich miejsca powstają nowe inwestycje. Zapraszamy was na krótką podróż w przeszłość. Hotel Polan, budynki Lumelu, Hala Ludowa, kamienice... Pamiętacie jeszcze te budynki, które do niedawna można było spotkać w Zielonej Górze? Może macie z nimi jakieś wspomnienia?Archiwalne zdjęciz z Zielonej Góry. To trzeba zobaczyć!Na zdjęciu: Budynek po dawnej Hali Ludowej w Zielonej Górze.Zobacz również: Trasa Aglomeracyjna i wyburzanie kamienicy przy ul. Dąbrowskiego w Zielonej Górze

To historia. Tych budynków już nie zobaczysz w Zielonej Górz...

Wyobraźcie sobie wielkie pust

Wróblin Głogowski to wieś widmo, jak z apokalipsy. A pośrodk...

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń!

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska