Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o czyste powietrze? To bardzo ważne dla środowiska i... dla naszego zdrowia

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Programy rządowe prowadzone przez WFOŚiGW mają na celu m.in.  ograniczenie problemu smogu
Programy rządowe prowadzone przez WFOŚiGW mają na celu m.in. ograniczenie problemu smogu pixabay
Nie od dziś wiadomo, że jakość powietrza, którym oddychamy, ma wpływ na nasze zdrowie. Od lat słyszymy o smogu i innych zanieczyszczeniach, które mogą być bardzo groźne. Czy możemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza? Oczywiście! I to bardzo proste.

Chęć przyczynienia się do poprawy jakości powietrza to już duży krok do przodu. Teraz wystarczy tylko zakasać rękawy i wziąć się do roboty! A jak się okazuje - to wcale nie jest takie trudne. Wystarczy zmienić w swoim życiu kilka nawyków. Tych kilka małych kroków może znacząco wpłynąć na to, czym oddychamy.

1. Korzystaj z ekologicznych źródeł energii słonecznej

Na samym początku nie sposób nie wspomnieć z korzystania ze źródeł energii odnawialnej. To najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu, który znacznie przyczyni się do poprawy jakości powietrza. W przypadku budynków jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się energię promieniowania słonecznego, używaną przez kolektory słoneczne oraz instalacje fotowoltaiczne, energię geotermoalną, hydrotermoalną, aerotermoalną, wykorzystywaną przez pompy ciepła oraz energię z biomasy, wykorzystywaną przez kotły na biomasę.

Jeśli obawiacie się, że taka inwestycja znacznie przekroczy swój budżet, warto zapoznać się ze szczegółami rządowego programu ,,Czyste Powietrze", który jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dołączając do tego programu można zrealizować wiele inwestycji pozwalających na zmniejszenie stopnia zanieczyszczenia powietrza w regionie, w którym mieszkasz.

- W ostatnich czasach uproszczono i ułatwiono składanie wniosków, zwiększono też wysokość dofinansowania dla mieszkańców o niższych i bardzo niskich dochodach. Aby dostać wyższą dotację na wymianę „kopciucha” i termomodernizację domu wystarczy do wniosku dodać zaświadczenie o niskich dochodach, wydane przez gminę. Na naszej stronie internetowej oferujemy takie udogodnienia jak kalkulator dotacji, kalkulator ocieplenia budynku czy listę urządzeń i materiałów zgodnych z programem - przekazuje Mariusz Herbut, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

2. Termoizolacja budynków

Ważnym krokiem jest również wyżej wspomniana termoizolacja budynków - ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu, ścian fundamentowych i ewentualnie piwnicznych, wymienienie okien na nowe, podobnie jak drzwi. Dzięki temu mniej energii będzie uciekało, co w efekcie przełoży się na mniejszą emisyjność gazów do powietrza.

3. Pompy ciepła

Warto stawiać na ekologiczne źródła, jakim jest pompa ciepła. Pobiera ona i oddaje ciepło z odnawialnych źródeł, jakimi może być grunt, woda lub powietrze z otoczenia. I w tym przypadku również możemy otrzymać wsparcie finansowe. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi bowiem program ,,Moje Ciepło", w ramach którego możemy otrzymać dotacje od 7 do nawet 21 tys. zł. Z takiego wsparcia skorzystają właściciele tylko nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym.

4. Fotowoltaika

Coraz więcej osób decyduje się również na zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu. W ciągu kilku ostatnich lat mogliśmy zaobserwować prawdziwy ,,boom fotowoltaiczny". I nie ma się co dziwić, bo dzięki panelom nasze rachunki za prąd mogą znacząco się obniżyć. Od 4 lat w Polsce działa program ,,Mój Prąd", dzięki któremu możemy uzyskać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na zakup paneli fotowoltaicznych.

Jak sami widzicie - bycie eko się opłaca!

Artykuł ukazał się w Gazecie Lubuskiej w dniu 15.09.2022 r.

Jak dbać o czyste powietrze? To bardzo ważne dla środowiska i... dla naszego zdrowia
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska